Medicana bolnica u Sarajevu uskoro će biti otvorena i biće 18. bolnica kojom upravlja turska Medicana Health Group. Ova grupacija želi da Bosna i Hercegovina (BiH) bude centar zdravstvenog turizma Balkana, a da domaćim pacijentima približe i stave na raspolaganje ekspertizu i tehnologije za liječenje koje primjenjuju u Turskoj.
Medicana Health Group osnovana je 1992. godine u Istanbulu i trenutno imaju svojih 16 bolnica u Turskoj, te djeluju u Engleskoj, Rumuniji, Sjevernoj Makedoniji, a pored BiH, uskoro očekuju širenje i na Kazahstan.
Menadžerka ove kompanije za regiju Balkana Aynur Albayrak rekla je za Bloomberg Adriju da su sve njihove bolnice generalnog tipa i da pružaju različite usluge u oblastima hirurgije, robotske hirurgije, transplantacije organa, vantjelesne oplodnje, pedijatrije, onkologije, kardiologije, ortopedije, ginekologije, interne medicine te ekspertizu u drugim oblastima.
Čitaj više

Izazovi zdravstvenog biznisa kod nas? Lekcije iz stvaranja prve privatne bolnice
Zdravstveni sektor u Bosni i Hercegovini trenutno prolazi kroz kompleksne promjene.
14.03.2025

Šta donosi prva privatna bolnica u BiH?
Direktor ASA Bolnice u Bloomberg Adria Startu.
25.03.2024
"Naš cilj je sve to donijeti u Bosnu i Hercegovinu, s istim kvalitetom kao u Turskoj. Želimo da ljekari iz Turske daju podršku ljekarima u BiH, koje planiramo zaposliti. Naši ljekari će dolaziti i pomagati u svemu što je potrebno. Nakon toga planiramo da bolnica u BiH bude samostalnog karaktera, a da ljekari iz Turske dolaze po potrebi", istakla je Albayrak.
Medicana u Sarajevu će zaposliti više od 200 radnika u bolnici, objekat bolnice je spreman, medicinski aparati poput PET/CT-a, magneta i ultrazvuk aparata su stigli i samo se čekaju određene dozvole kako bi se počelo raditi, a u Medicani smatraju da će to biti za oko mjesec dana.
Robotska hirurgija i AIAlbayrak kaže da s vremenom planiraju da se tehnologije koje koriste u Turskoj primjenjuju u BiH, a među njima i Da Vinci robotsku hirurgiju. "S obzirom na to da kod nas nije još toliko rasprostranjena, planiramo da obučimo osoblje i s vremenom da i ovdje to dovedemo". S nadležnim institucijama u BiH sklopili su ugovor kako bi ljekari iz BiH išli u Tursku na obuke za različite tehnologije, pa i robotiku, a zatim se vraćali i stečeno znanje primjenjivali u BiH. Trenutno su, dodaje Albayrak, posvećeni otkrivanju novih tehnologija i u turskim bolnicama imaju tim koji aktivno radi na istraživanju novih lijekova i terapija, posebno u oblasti onkologije i neurologije. "Radimo različita testiranja. Imamo upotrebu pametnih lijekova koji precizno detektuju bolno područje i terapija je efikasnija". |
Jedan od razloga dolaska ove grupacije u BiH je i činjenica da domaći pacijenti već više od deset godina idu u Tursku kada trebaju određene zdravstvene usluge i da imaju povjerenja u stručnost turskih ljekara.
"Htjeli smo da napravimo iskorak ka pacijentima, da im budemo bliži. Želimo da BiH bude i centar novog zdravstvenog turizma, da je centar Balkana i blizu je Evrope", ističe Albayrak koja je usluge Medicana bolnice predstavljala i na Međunarodnom sajmu privrede Banjaluka Expo 2025.
Cilj Medicana Health Groupe je širenje i na druge zemlje u što skorijem vremenu.
Aynur Albayrak, Medicana Health Group (Bloomberg Adria)
Druga privatna bolnica
Bolnica Medicana Health Groupe biće druga privatna bolnica opšteg tipa u Sarajevu, nakon što je ranije otvorena ASA bolnica, o čemu je Bloomberg Adrija već pisala.
Zdravstveni sektor u Bosni i Hercegovini trenutno prolazi kroz kompleksne promjene koje direktno utiču na kvalitet života građana. U posljednje vrijeme svjedočimo rastu broja privatnih zdravstvenih ustanova, koje unapređuju standarde zdravstvene zaštite i donose neophodno rasterećenje cijelom sistemu. Ove inicijative ne samo da nude alternativu javnim zdravstvenim uslugama, već i stvaraju konkurentnije okruženje za unapređenje cjelokupne zdravstvene usluge, naveo je u komentaru za Bloomberg Adriju prof. dr. Rasim Jusufović, stručnjak i senior lider u oblasti zdravstvene ekonomije, profesor na Univerzitetu Sarajevo School of Science and Technology i gostujući profesor na Medicinskom univerzitetu Beč.
"Kroz godine rada na uspostavljanju efikasnog upravljanja ovim sektorom, vjerujem da je javno-privatna sinergija, uz aktivno uključivanje akademske zajednice, ali i uključivanje ekspertize stručnjaka iz oblasti zdravstvene ekonomije, ključna za prilagodbu zdravstvenog sistema potrebama populacije", naveo je, između ostalog, Jusufović.
Cijeli opinion "Izazovi zdravstvenog biznisa kod nas? Lekcije iz stvaranja prve privatne bolnice" možete pročitati na ovom linku.