Bosna i Hercegovina (BiH) suočena s padom izvoza i raznim izazovima u ključnim sektorima, poput njemačke autoindustrije, ali i zbog uvođenja CBAM-a (Carbon Border Adjustment Mechanism) od EU, mora razmotriti okretanje ka novim tržištima izvan Evropske unije kako bi osigurala ekonomski rast i stabilnost. To znači da bi bh. kompanije trebale obaviti diverzifikaciju tržišta i fokusirati se na regije s rastućom ekonomijom i potražnjom za proizvodima u kojima imaju konkurentne prednosti. Pri tome, domaće kompanije trebaju biti fleksibilne, inovativne i podržane od državnih institucija kako bi uspješno ušle na ova tržišta.
Kao odgovor na smanjenje konkurentnosti na tradicionalnim tržištima, posebno njemačkom, u fokus su dospjele zemlje poput Maroka, zemalja Sjeverne Afrike, Bliskog istoka, ali i tržišta poput Kine i zemalja BRIKS-a.
Enes Dendić, predsjednik i osnivač kompanije EDOM Connect, koji već aktivno radi na diverzifikaciji tržišta kroz saradnju između Zapadnog Balkana i Sjeverne Afrike, s posebnim fokusom na Maroko, nedavno je za Bloomberg Adriju kazao da, kada se gleda trenutna situacija u Evropi, nažalost, oporavak neće biti brz. Pojašnjava da je Evropa pod značajnim pritiskom ekonomskog rivalstva između SAD-a i Kine, što dovodi do povlačenja kapitala i masovnog napuštanja evropskog tržišta od kompanija.
Smatra da se, uz održavanje saradnje s evropskim tržištima, kompanije trebaju istovremeno usmjeriti na otvaranje prema novim tržištima i regijama poput Sjeverne Afrike.
Kazao je da Maroko ne može nikako zamijeniti Njemačku po veličini tržišta, ali se ističe kao strateški partner za diverzifikaciju i širenje poslovanja.
"Njegova politička stabilnost, snažna ekonomija i povoljan trgovinski položaj prema Evropi i Africi čine ga idealnom ulaznom tačkom na afričko tržište", kazao je Dendić.
Neophodno prilagođavanje tržištima
Vedran Lakić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije za Bloomberg Adriju je kazao da upravo ključni faktori za uspjeh uključuju prilagođavanje standardima i zahtjevima novih tržišta, investicije u marketing i distribuciju, te da saradnja s lokalnim partnerima dodatno doprinosi razvoju.
Kada je riječ o energetskom sektoru, Lakić kaže da je velika potražnja globalno, pa tako i na tržištima EU ili MENA regije za uslugama EPC kompanija poput Energoinvesta, koje imaju adekvatno znanje, kompetencije, ali i reference da ispune sve zadane ciljeve.
Depositphotos
Ministar je nedavno posjetio i Alžir, gdje je primjetan interes za ulaganje u energetski sektor naše zemlje. Važno je napomenuti da domaće kompanije na ovom području posluju već godinama, ali da je potrebno dodatno širiti sektore.
"Alžir kao tržište ima veliki potencijal, omogućava nam da se razvijamo u određenim segmentima koji nam do danas nisu bili poznati, što se posebno odnosi na kompanije poput BH-gasa, Terminala Federacije ili Elektroprivrede BiH. Sve ovo može značajno utjecati na uvećanje energetskih bilansa i doprinijeti energetskoj stabilnosti kao jednoj od najbitnijih danas", kazao je Lakić.
Prema Lakićevom mišljenju, Alžir je sigurno tržište koje će u narednom periodu biti u fokusu daljnjeg razvoja našeg tržišta. Podsjeća da je riječ o "energetskom divu Afrike", kompanije grupacije Sonelgaz su apsolutni lideri u proizvodnji i izvozu nafte i gasa, dok su istovremeno i drugi najbitniji partner za EU nakon Norveške. Njihova iskustva i potrebe otvaraju brojna polja saradnje, ovdje je, kako Lakić kaže, najveći fokus na energetici i industriji.
"Duboko vjerujemo da smo na dobrom putu i da ovo tržište ima jako veliki potencijal za našu privredu, ne samo za izvoz i naše poslove, već i da oni investiraju i ponude svoja znanja i kompetencije da unaprijedimo vlastite kapacitete", kazao je.
Dobri temelji su već postavljeni
Lakić ističe da, s obzirom na dugogodišnje prisustvo kompanija poput Energoinvesta na svjetskim tržištima i njegovu nekadašnju reputaciju u zemljama Arapskog svijeta, kao i na Bliskom istoku, u Africi, Aziji i Americi, prioritet u ponovnom osvajanju tržišta izvan EU trebaju imati Turska, zemlje Arapskog svijeta (posebno Bliski istok i zemlje Zaliva poput UAE, Saudijske Arabije i Katara), kao i Kina, Indija i afrička tržišta.
Upravo Energoinvest, koji je imao značajno prisustvo u zemljama Bliskog istoka, posebno u oblasti energetike, infrastrukture i građevinarstva može poslužiti kao most za bh. kompanije koje žele ponovo ući na ova tržišta.
"Kvalitet koji je ostavljen danas je najbolji poziv za nastavak radova i širenje poslovanja, gdje Energoinvest upravo vidimo kao platformu preko koje i ostale kompanije iz Bosne i Hercegovine mogu nastupiti na ovom značajnom i bogatom afričkom tržištu. U skladu s tim, do sada su napravljeni mnogi razgovori s bitnim donosiocima odluka i veoma pozitivno iščekujemo period pred nama i potpisivanje određenih Ugovora i Sporazuma, o čemu ćemo pravovremeno informirati javnost", rekao je Lakić.
Depositphotos
Zemlje poput Saudijske Arabije, UAE, koje imaju visoku kupovnu moć i veliku potražnju za uvoznim proizvodima, ulažu velika sredstva u obnovljivu energiju (solarnu i vjetrenu), što otvara prilike za bh. kompanije specijalizirane za energetsku opremu i usluge.
Kada govorimo o građevinskim projektima u regiji Bliskog istoka (Sirija, Gaza,...) Lakić kaže da oni pružaju prilike za izvoz građevinskih materijala i usluga.
"Naravno, u obnovi Bliskog istoka, kao i u naprednoj gradnji u Arapskom svijetu (UAE, Saudijska Arabija, Katar), bh. kompanije ne trebaju isključiti ni ponude za izgradnju pametnih gradova. Na polju prehrambene industrije, za halal certificiranim proizvodima je velika potražnja u ovim zemljama i pružaju šansu našim kompanijama da budu konkurentne i vjerovatno vrlo uspješne", kaže Lakić.
Turska, kao velika zemlja i važno tržište s rastućom ekonomijom i strateškim geografskim položajem koji povezuje Evropu, Aziju i Bliski istok i s jakim ekonomskim vezama s Bosnom i Hercegovinom, također može poslužiti kao most ka drugim tržištima u regiji.
Lakić naglašava da tržišta u regiji Zapadnog Balkana moraju biti u fokusu naših kompanija. Dodaje da upravo blizina, kulturna sličnost i postojeći sporazumi o slobodnoj trgovini čine ova tržišta privlačnima.
Bosna i Hercegovina ima značajan potencijal za diverzifikaciju izvoza kroz nova tržišta, posebno u svjetlu naslijeđa Energoinvesta i njegovog prisustva na globalnom nivou. Ključni sektori za izvoz su energetika, infrastruktura, metalurgija i prehrambena industrija. Uz pravilnu strategiju i podršku, bh. kompanije mogu uspješno ući na ova tržišta i smanjiti ovisnost o EU.
Trenutno je ekonomija BiH relativno zavisna od nekoliko sektora, uključujući industrijsku proizvodnju, posebno metaloprerađivačku i drvnu, energetiku i izvoz baziran na sirovinama. Međutim, postoji značajna potreba za širenjem i jačanjem drugih sektora kako bi se smanjila zavisnost od tradicionalnih izvora prihoda.
Za sve ovo potrebne su sistemske reforme, bolja povezanost s globalnim tržištima i ulaganja u nove sektore. Država i privatni sektor moraju zajedno raditi na modernizaciji ekonomije kako bi se smanjila zavisnost od tradicionalnih industrija i povećala otpornost na ekonomske krize.