Ako ste izvoznik sirovina ili proizvoda iz Bosne i Hercegovine, možda je vrijeme da umjesto tržišta Evropske unije razmotrite Afriku. Ako ste samostalni preduzetnik i još niste svjesni novih pravila poslovanja, donosimo vam detaljan obračun obaveza koje morate platiti u ovoj godini.
Ovo je pet stvari za početak dana:
Samostalni preduzetnici u RS: Izračun obaveza za 2025. godinu
Samostalni preduzetnici u Republici Srpskoj (RS), kojima je to osnovno zanimanje, morali su u prošloj godini da izdvoje 4.323,36 KM za doprinose i minimalno 600 KM za porez na dohodak (paušal), ukupno 4.923,36 KM. U 2025. godini taj iznos je veći za 25,69 odsto (+1.264,8 KM) i iznosi ukupno 6.188,16 KM.
Ovaj minimum obaveza za male preduzetnike se povećava za 600 KM godišnje, odnosno na ukupno 6.788,16 KM, ako mali preduzetnik ima promet veći od 50.000 KM godišnje.
Da li je Sjeverna Afrika nova Njemačka za bh. kompanije
Izvoz je ključan za ekonomski rast i stabilnost BiH, no u posljednje dvije godine negativni trendovi u izvozu postaju sve očigledniji. To je djelimično posljedica globalnih ekonomskih poremećaja, smanjene proizvodnje struje i slabije potražnje u važnim sektorima poput njemačke autoindustrije.
Osim lokalnih, globalni faktori poput geopolitičkih nestabilnosti i problema u ekonomiji EU takođe utiču na pad izvoza. S obzirom na to da BiH izvozi oko 70 posto svojih proizvoda na tržište EU, potrebno je istražiti alternativna tržišta s većim mogućnostima za rast.
Dvadeset kompanija koje treba promatrati u 2025. godini
Analitičari Bloomberg Intelligencea (BI) - koji prate oko 2.000 kompanija u industrijama koje se kreću od odjeće i automobila do finansija i hrane - identifikovali su 50 kompanija koje vrijedi pažljivo pratiti 2025. godine. Analiza kombinuje moguće katalizatore promjena kao što su novo vodstvo, prodaja ili akvizicija imovine i planovi za nove proizvode i usluge.
Pri izradi popisa BI se usredotočio na potencijalne efekte politika dolazeće američke administracije, tekuće geopolitičke sukobe i brze promjene koje uključuju uspon umjetne inteligencije i električnih vozila. Uredništvo Bloomberg Businessweek Adrije smanjilo je popis i odabralo 20 najboljih kompanija po izboru Bloomberg Intelligencea.
Pitali smo ljute AI rivale u šta uložiti novac, pa analizirali njihove preporuke
Gledajući i slušajući savjete sveprisutnih finansijskih gurua po društvenim mrežama, koji svoje (ne)znanje nastoje da unovče, zainteresovalo nas je da li ih umjetna inteligencija (AI) može nadmašiti.
Pitali smo dva popularna AI modela i ljuta suparnika - ChatGPT i DeepSeek - u šta uložiti 10 hiljada evra na rok od pet i 15 godina, a onda smo naše analitičare zamolili da ocijene njihove savjete.
Trump pojačava pritisak na EU, kakav je odgovor
Američki predsjednik Donald Trump pojačao je prijetnje carinama Evropskoj uniji, dok je najavio razgovore sa čelnicima Kanade i Meksika. Berze su pale nakon burnog vikenda u kojem su izgledi za trgovinski rat postali stvarnost.
"EU će odlučno reagovati na svakog trgovinskog partnera koji nepravedno ili proizvoljno nametne carine na robu iz EU", rekao je portparol Evropske komisije. "Mnogo je toga na kocki."
Šta se još čitalo u utorak:
Javier Milei primjenjuje 'šok terapiju' u Argentini – donosi li to rezultate?
Kina uzvraća udarac Trumpu, najavila nove carine Americi
Kako kineske kontramjere pogađaju SAD i zašto je Google pod lupom
Slijedi...
Gasi li Trump NVO sektor u BiH - Budućnost Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) je ugrožena nakon najave administracije Donalda Trumpa o spajanju agencije sa State Departmentom, smanjenju budžeta i broja zaposlenih. Ova obustava pomoći mogla bi ozbiljno ugroziti projekte i u Bosni i Hercegovini, gdje je USAID uložio više od dvije milijarde dolara.
Koliko će nas koštati rast plata državnih službenika - Dok građani svoje nezadovoljstvo zbog visokih cijena osnovnih životnih namirnica iskazuju bojkotom trgovina, benzinskih pumpi i restorana, političke elite svoje pozicije jačaju povećavanjem platnih osnovica kako bi lakše "podnijeli" poskupljenja.