Energoinvest je već decenijama ključni igrač na tržištu, a njegova uloga u razvoju i stabilizaciji energetske infrastrukture, kako na domaćem, tako i na regionalnom nivou vrlo je važna. Njegovo postojanje i razvoj još od osnivanja davne 1972. godine imali su ključnu ulogu u modernizaciji energetske infrastrukture ne samo u Bosni i Hercegovini, već i u cijeloj bivšoj Jugoslaviji. Ova tradicija je sigurno dobar temelj na kojem se grade budući razvojni planovi. Mirza Ustamujić, direktor Energoinvesta, u intervjuu za Bloomberg Adriju govorio je o izazovima s kojima se suočava u dinamičnom sektoru energije, planovima za budućnost i ambicijama koje kompanija ima na putu modernizacije i održivog razvoja, ali i vraćanja na nekadašnje puteve slave.
Odnedavno ste na čelu giganta koji je nekada osvajao tržišta širom svijeta. U kakvom stanju ste zatekli ovu kompaniju, šta je ostalo od onog nekadašnjeg Energoinvesta?
Prije svega, velika je čast i zadovoljstvo raditi za Energoinvest, jer ova kompanija predstavlja mnogo više od običnog poslovnog entiteta. Energoinvest je bio i ostao simbol ne samo poslovnog uspjeha, već i vizije koja ga je dovela do jedne od najvažnijih uloga u bivšoj Jugoslaviji. Doprinosio je razvoju Sarajeva, pretvarajući ga u moderan grad i utjecao na razvoj infrastrukture, akademske zajednice i Univerziteta u Sarajevu. Osim toga, bio je ključan u organizaciji Olimpijskih igara 1984. godine, kao i u mnogim drugim segmentima društva.
Danas, Energoinvest još uvijek nosi vrijednost svog imena i stručnjaka koji su ostali uz ovu veliku kompaniju kroz sve teške godine. Međutim, nedostajala je konkretna vizija i energija koja bi omogućila veliki iskorak naprijed, s obzirom na izazove s kojima se suočavamo.
Moramo iskoristiti snagu brenda i emocionalnu povezanost koju Energoinvest izaziva, ne samo među stanovnicima Sarajeva i Bosne i Hercegovine, već i širom tržišta Evrope, Afrike i Azije.
Bloomberg Adria - Zgrada Energoinvesta Sarajevo
Kakve potencijale Energoinvest ima sada, šta će biti fokus ponovnog vraćanja na staze stare slave, koji su trenutno najveći izazovi s kojima se suočavate?
Izuzetno je važno imati realizibilnu viziju koju vaši zaposlenici, kao temelj kompanije, jasno razumiju i prihvataju. Također, važno je graditi novu organizacijsku kulturu koja isključuje stavove poput "ne mogu" i "neću". Uvjeren sam da, uz podršku mladih kadrova, iskusnijih kolega i Uprave, već imamo vrlo dobre rezultate.
Vratili smo se za pregovaračke stolove, mnoge eminentne kompanije nas posjećuju i žele raditi s nama, a energija koju osjećamo u kompaniji privlači sve više ljudi koji žele biti dio ove pozitivne priče.
Dodatno, iskustvo koje donosim iz međunarodnih korporacija, kao i stav da sve možemo i da smo dovoljno kvalifikovani da nosimo ime jednog od najvećih giganta s ovih prostora, ključno je za atmosferu pobjede i podsticanje cijele organizacije da razmišlja "out of the box" i izlazi iz zone komfora. Ovaj izlazak iz zone komfora bitan je jer doprinosi razvoju i rastu u svim segmentima kompanije. Jedan od najvećih izazova s kojima se suočavamo je starosna struktura i transfer znanja. Naša baza znanja u oblasti energoinženjeringa je ogromna, a oslonac je bio poslovanje u sektoru gasa.
Moramo se vratiti tome da značajno uvećamo prihode i poslovanje u oblasti energoinženjeringa, pa tako dodatno za 2025. godinu pored tekućih poslova u oblasti energoinženjeringa planiramo aktivno pokretanje izgradnje dviju fabrika ili postrojenja, kao i mnogo aktivniji pristup kao EPC kompanija u sektoru "zelene energije", s fokusom na tržištima EU i Afrike.
Kako se planirate nositi s izazovima koji dolaze s globalnim trendovima u energetskoj tranziciji i održivosti?
Slika je sada mnogo jasnija, znamo gdje smo konkurentni i gdje moramo investirati kako bismo dodatno povećali tu konkurentnost. Naš cilj je da se ponovo nametnemo kao lider u energetskom sektoru u Bosni i Hercegovini, koja treba našu podršku i sinergiju s drugim kompanijama kako bismo zajednički osnažili energetsku neovisnost i poboljšali energetske bilanse.
Ranije sam spomenuo da partnerstva koja imamo otvaraju nove mogućnosti, a potvrda tome je da smo već nakon prvog ugovora ostvarili plasman robe i usluga u vrijednosti većoj od milion KM u sektoru u kojem Energoinvest do sada nije poslovao.
Moramo biti otvoreni, potražnja za EPC kompanijama je velika, kao i za opremom koju možemo proizvoditi. Ključ je u saradnji s jakim partnerima, koji vrednuju i poznaju brend Energoinvesta.
Šta je s plinskim krizama koje smo do sada imali – kakva nas budućnost čeka?
Ne bih ovo nazvao krizama, već izazovima. Ovo je novi pristup koji smo usvojili. Ne možete sebi dopustiti da u decembru, kada su najveći minusi, nemate potpisan ugovor o snabdijevanju. Promijenili smo pristup – otvorili pregovore ranije, zaštitili se putem suda i pokazali da želimo saradnju, ali da nećemo pristati na ucjene.
Naravno, postoji mogućnost da neko obustavi isporuku zbog faktora na koje nemamo utjecaj, posebno kada je riječ o izloženosti koju imamo, jer trenutno imamo samo jedan put za snabdijevanje gasom.
Uglavnom, iz jedne pasivne uloge prelazimo u aktivnu, trudimo se upravljati rizicima, a ne baviti se posljedicama. Iz tog razloga je za nas kao uvoznika gasa mnogo bitno da imamo više alternativa i značajno sudjelujemo u projektima južne interkonekcije, ali i drugih interkonekcija.
Ovdje bih istakao i jednu mnogo bitnu temu, a to su energetski bilansi i potreba za većim količinama energije, gdje radimo zajedno s Elektroprivredom BiH na studijama za modernizaciju termoelektrana i pretvaranja u gasne, čime ćemo značajno smanjiti emisije CO2 i sumpora. Ovo će dovesti do smanjenja utjecaja CBAM-a na cijene naših proizvoda koji se izvoze, čime će njihova konkurentnost biti povećana i stvorit će se pretpostavke za očuvanje postojećih i otvaranje novih radnih mjesta.
Iz svega pomenutog jasno je naglašeno zašto baš Energoinvest može i treba biti kreator pozitivnih promjena koje će doprinijeti ne samo ekološki čistim sredinama, energetskoj stabilnosti, već i direktno samoj privredi zemlje. To je onaj Energoinvest kakav želimo biti i spremno se pripremamo i radimo za taj period.
Bloomberg Adria - Arusha Tanzanija
Energoinvest ima dugogodišnju tradiciju saradnje s međunarodnim partnerima. Prošle godine završili ste vrijedan projekt u Tanzaniji, koji su to novi partneri, tržišta i planovi koji će pratiti Energoinvest u narednom periodu?
Projekt u Tanzaniji je izuzetno važan za nas, jer nam je pružio referencu za najsloženije projekte, od kojih će neki biti realizirani i u Bosni i Hercegovini. Trenutno smo vjerovatno jedina lokalna kompanija koja posjeduje reference za ovakve vrste radova.
Domaće tržište će biti naš prioritet, jer želimo ulagati u stvaranje novih kadrova i znanja koja su nam potrebna da bismo se uspješno pozicionirali na veća i bogatija tržišta. Lakše je to ostvariti u saradnji s našim univerzitetima, nego na tržištima poput Tanzanije.
Nakon što ojačamo domaće tržište, fokusirat ćemo se na strana tržišta, posebno bogate zemlje, gdje kao EPC kompanija možemo ponuditi značajne projekte i prihode. Želimo ove prihode ulagati u naš rast i razvoj, s posebnim fokusom na proizvodnju električnih komponenti i transformatora. Globalni kapaciteti u ovom sektoru su ograničeni, a potražnja je velika, što stvara mogućnost za dodatni rast.
Drugi bitan segment našeg razvoja bit će ulaganje u komplementarne djelatnosti u kojima već posjedujemo kompetencije, a koje imaju potencijal na svim tržištima. To uključuje obnovljive izvore energije, cirkularnu ekonomiju, automatizaciju procesa, telekomunikacije i razvoj naprednih softverskih rješenja, uz primjenu umjetne inteligencije u energetici.