U junu 2022. ukupan broj zaposlenih u Federaciji BiH iznosio je 538.279 i u poređenju s mjesecom ranije veći je za 0,4 posto.
Broj zaposlenih u pravnim osobama u odnosu na prethodni mjesec se povećao za 0,2 posto te se za isto toliko povećao i broj zaposlenih žena. Broj zaposlenih u obrtu i srodnim djelatnostima u odnosu na prethodni mjesec se povećao za 1,4 posto, a broj zaposlenih žena za 1,7 posto.
U junu je zabilježen i neznatan rast broja nezaposlenih, od 0,1 posto, te je tako stopa registrirane nezaposlenosti iznosila 34,8 posto, a za žene 42,1 posto.
U većini djelatnosti zabilježen je blagi rast broja zaposlenih. Najviše je zaposleno u prerađivačkoj industriji, ukupno 106.830, te trgovini na veliko i na malo; popravak motornih vozila i motocikala - 98.1201, dok je na trećem mjestu javna uprava i odbrana sa 48.033 zaposlenih.
Federalni zavod za statistiku
S druge strane, najmanje zaposlenih zabilježeno je u oblasti prometovanja nekretninama, ukupno 2.678. Oblast proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija bilježi 8.568 zaposlenih te su zaposleni u ovoj djelatnosti i oni s visokim plaćama koje su u junu iznosile 1.847 KM neto. Nizak udio zaposlenih zabilježen je i u djelatnosti snabdijevanja vodom; uklanjanja otpadnih voda, upravljanja otpadom te djelatnosti sanacije okoliša, ukupno 8.594.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...
Bloomberg Adria je još nakon saopćenja EPBiH da je nivo akumulacije HE Jablanica niži za oko 4,5 metara u odnosu na prethodne godine, prognozirala da će doći do poskupljenja struje.
Adnan Smailbegović iz Udruženja poslodavaca FBiH kaže za Bloomberg Adria da bi poslovna zajednica podržala model fiskalne devalvacije jer se rasterećuje rad i otvara prostor za povećanje plata i životnog standarda.
Tvornici namjenske industrije "Pretis" iz Vogošće, jednoj od najvažnijih kompanija iz ove oblasti u Bosni i Hercegovini, prijeti zatvaranje, i to u trenutku kada se nalazi na samom vrhu bh. izvoznika oružja i municije na tržište SAD-a.
U procesu emisije FBiH podržavaju Bank of America Securities, Deutsche Bank i UniCredit, dok su za stabilizaciju cijene obveznica zaduženi Deutsche Bank, Merrill Lynch International i UniCredit Bank.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...