U škole u Banjaluci stigla je dojava o bombama, a đaci su jutros prilikom dolaska u prvu smjenu vraćani kućama. Nakon ove prvobitne informacije, prema navodima roditelja, dojave o bombama su stigle i u škole u Doboju i Zvorniku.
Kako Bloomberg Adria saznaje pojedine srednje škole u Banjaluci su rano obavijestile nastavnike da ne dolaze u prvu smjenu, a da će im javiti da li će pregled policije biti završen do početka druge smjene.
U pojedinim osnovnim školama je bila slabija koordinacija, pa su đaci pristizali pred škole, prilikom čega ih je nastavno osoblje obavještavalo da se čeka policija i da se vrate kućama.
Čitaj više
Dojave o bombama su lažne, ali ekonomski gubici su ozbiljni
Incidenti ove vrste opterećuju resurse policije i sigurnosnih službi.
15.10.2024
Dojave o bombama u sarajevskim tržnim centrima
Evakuisani Sarajevo City Center (SCC) i Importanne centar.
24.09.2024
Aerodrom u Sarajevu ponovo evakuisan zbog dojave o bombi
Niz lažnih prijetnji destabilizira javnost i ekonomiju.
25.10.2024
Policija je zaprimila više prijava da su na mail adrese više osnovnih i srednjih škola na području grada Banjaluka stigle poruke da su postavljene eksplozivne naprave u školu.
Policijski službenici postupaju po navedenim prijavama u skladu s Uputstvom o postupanju pripadnika MUP-a u slučaju prijetnje postavljenom eksplozivnom napravom ili nekim drugim opasnim sredstvom. U toku su kontradiverzioni pregledi, prenosi srpskainfo.
Predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola banjalučke regije Miroslav Popržen za ATV kaže da su mailovi s porukama da su postavljene bombe stigli u toku noći, a odmah jutros alarmirana je policija.
"Nastavnici će obavijestiti roditelje o razvoju situacije, ako sve bude u redu, nastava će biti nastavljena u drugoj smjeni", kaže Popržen i podsjeća da je i prije nekoliko godina bila slična situacija.
Posjećamo, lažne dojave o bombama bile su aktuelne prošle godine, posebno na području Sarajeva, ali su u svim slučajevima bile lažne.
Od kraja septembra Bosna i Hercegovina bilježi porast broja lažnih dojava o bombama u školama, tržnim centrima i ključnim institucijama. Iako su bez osnova, ove dojave izazivaju paniku, evakuacije i velike troškove. Incidenti opterećuju policijske resurse i narušavaju osjećaj sigurnosti građana, dok višesatne obustave rada u tržnim centrima donose finansijske gubitke i smanjuju povjerenje kupaca. Prijetnje, poslane uglavnom e-mailom, uključile su i aerodrome te vojne institucije, dodatno otežavajući situaciju.
Safet Mušić, ekspert za sigurnosna pitanja, pojasnio je ranije da su ovakve dojave inkriminisane prema Krivičnim zakonima BiH, ali i da su u drugim zemljama uvedeni specifični zakoni za tretiranje ovakvih pojava. On napominje da, iako su bile lažne, nelegalni karakter ovih akcija ima dalekosežne posljedice.
Mušić je dalje objasnio da lažne dojave izazivaju strah i paniku, što je posebno izraženo kada su mete škole ili mjesta gdje borave djeca.
Osim psiholoških posljedica, tu je i velika materijalna šteta, naročito kada su pogođeni aerodromi, trgovački centri ili sportski i koncertni objekti. Svaka akcija koja podrazumijeva evakuaciju i pretragu prostora uzrokuje angažovanje značajnih policijskih i sigurnosnih resursa, što predstavlja dodatne troškove za državu i institucije.
"Situacija i pretpostavka o čestim dojavama o podmetnutim eksplozivnim napravama dovodi do toga da će to dodatno iscrpiti resurse i personal nadležnih policijskih i sigurnosnih agencija, što stvara i dodatne materijalne i finansijske troškove", naveo je Mušić za Bloomberg Adriju.
--tekst dopunjen u prvom paragrafu te podacima iz policije i izjavom predsjednika Aktiva direktora osnovnih škola