Američke Federalne rezerve (Fed) će ove sedmice započeti promjenu monetarne politike i rezati referentnu kamatnu stopu za 25 baznih bodova, kažu u Analitičkom timu Bloomberg Adrije. Uz ovo i nakon smanjenja kamatnih stopa Evropske centralne banke (ECB) domaći bankari poručuju da će to svakako imati efekta na kamate u BiH, primarno za kredite koji su vezani za Euribor, dok se za ostale ne očekuje efekat u skorijem periodu.
"Iako su tržišta čak nešto i optimističnija i vide veće rezanje kamata od Feda, ipak smatramo da je optimalno za početak krenuti s 25 baznih bodova te će se nakon toga vidjeti daljnji razvoj inflacije i tržišta rada", kaže Mihael Blažeković, analitičar Bloomberg Adrije za makroekonomiju i tržišta kapitala.
Američka ekonomija uspijeva odolijevati raznim geopolitičkim razmiricama, dok je tržište rada i dalje prilično snažno, uz postepeni pad novootvorenih radnih mjesta, što daje prostor FED-u da počne rezanje kamatne stope kako ne bi došlo do zagušenja ekonomije.
Također, smatra Blažeković, jedan od leading indikatora, koji prati, jeste broj prodatih teških vozila, koji je niži za šest odsto u prvih osam mjeseci ove godine u odnosu na prošlu godinu, što govori o usporavanju prometa robe, odnosno slabijoj konačnoj potražnji stanovništva.
U očekivanju rezanja, 30-godišnja kamatna stopa na stambeni kredit u SAD-u spustila se na 6,2 odsto, što je najniže još od početka 2023. godine, a od vrhunca niže za 1,6 postotnih poena.
"U nastavku godine očekujemo sličan smjer s obzirom na to da vidimo da će FED nastaviti politiku spuštanja kamatne stope još barem za 50 baznih bodova do kraja godine. Naravno, odluke će i dalje biti pogonjene recentnim podacima, ali trenutno ti podaci idu u smjeru monetarnog popuštanja", ističe Blažeković.
Pad kamatne stope trebao bi se preliti i na kamatne stope stanovništvu i kompanijama, što će osloboditi dio raspoloživog dohotka, ali i stabilizovati nekretninsko tržište koje je najviše pod udarom visokih kamatnih stopa.
Šta kažu domaći bankari
Evropska centralna banka (ECB) je 12. septembra nastavila postepeno smanjenje kamatnih stopa, čime je kamatna stopa po kojoj banke pozajmljuju sredstva od ECB-a (refinansirajuća stopa ECB) spuštena na 3,65 posto. Takođe, u ovoj godini došlo je i do smanjenja Euribor stopa. Na primjer, 6M Euribor je prošle sedmice iznosio 3,27 posto, dok je na kraju marta ove godine bio 3,85 posto.
Jasna Zrilić, članica Uprave Nove banke, za Bloomberg Adriju kaže da, praktično gledano, klijenti koji imaju varijabilnu kamatnu stopu vezanu za 6M Euribor, ako je ugovorom predviđeno usklađivanje stope na datum 30. septembar, mogu očekivati smanjenje kamatne stope na kredite (otprilike za 0,5 procentnih poena).
"Međutim, veliki broj kredita u Bosni i Hercegovini ugovoren je s fiksnom kamatnom stopom. Prema statistici kamatnih stopa Centralne banke Bosne i Hercegovine i Agencije za bankarstvo Republike Srpske, nije došlo do značajnih promjena kamatnih stopa u zemlji u odnosu na kraj prošle godine", navodi Zrilić.
Blago su smanjene kamatne stope na stambene kredite s ročnošću preko 10 godina (za oko 0,2 procentna poena), dodaje ona, dok je istovremeno zabilježen blagi porast kamatnih stopa na oročene depozite (u prosjeku oko 0,1 procentni poen).
"Takođe, ne očekujemo značajne promjene kamatnih stopa u narednih šest mjeseci", poručuje Zrilić.
Bankarsko tržište Bosne i Hercegovine uglavnom se oslanja na domaće depozite kao izvor finansiranja i ne koristi značajno strane izvore, zbog čega promjene monetarnih politika u inostranstvu nemaju isti intenzitet uticaja na našu zemlju.
Predsjednik uprave MF Banke Aleksandar Kremenović očekuje daljnji pad kamatnih stopa do kraja godine, uz nastavak istog trenda i u prvom kvartalu 2025.
"Naravno, treba uslovno razumjeti ovakva očekivanja jer je značajan broj faktora kako političkih tako i ekonomskih koji mogu da promijene ovakav tok", precizira Kremenović.
Od FED-a očekuje "hrabriji" iskorak na polju smanjenja kamatnih stopa u pomenutom periodu, dok će ECB, zbog kompleksnosti ekonomskih sistema u kojima djeluje, zauzeti nešto usporeniji pristup smanjenju.
"Kada govorimo o našem tržištu u BiH, naše poveznice su primarno uslovljene dešavanjima i mjerama ECB. Naravno, svako smanjenje referentne kamate će automatski dovesti i do smanjenja kamatnih stopa na našem tržištu, primarno u segmentu kreditnih plasmana koji su vezani za Euribor", ističe Kremenović.
Podsjeća da je MF banka u periodu rasta referente kamatne stope Euribor tokom prošle godine, u cilju podrške, sama kompenzovala njen rast bez povećanja izlazne kamate svojim klijentima.
"U tom smislu, očekivano smanjenje, ako se desi, svakako bi imalo pozitivne efekte na finansijsko tržište naše zemlje", zaključuje Kremenović.
Direktor Agencije za bankarstvo FBiH Jasmin Mahmuzić u razgovoru za Bloomberg Adria TV rekao je da nije bilo razloga da se agresivna monetarna politika ECB u prethodnom periodu prenosi na BiH jer inflacija u većem dijelu nije bila generisana u BiH.
"Fokusirali smo se da izbjegnemo mogućnost naglog rasta kamata, što bi moglo imati poguban efekat na privredu i s tim ciljem smo donijeli mjere. Uspjeli smo očuvati stabilnost bankarskog sektora, kamate nisu rasle kao u evrozoni i zato i nema razloga da sada dolazi do pada, jer održavamo stabilnost našeg sistema", istakao je Mahmuzić.
Mahmuzić je dodao da su kamate u BiH na nivou iz 2019. godine, kao i da je regulacija domaćeg bankarskog sektora potpuno sinhronizovana s propisima EU i da je sektor vrlo stabilan imajući u vidu političke izazove u BiH i instrumente monetarne politike koji su dostupni.