Analitički tim Bloomberg Adrije očekuje da stopa inflacije u Bosni i Hercegovini (BiH) ostane stabilna i u narednom periodu, u prosjeku 1,7 odsto u 2024. godini i 1,9 odsto u 2025. godini.
"Iako su eksteni pritisci niski, daljnji ekonomski rast podržaće rast tražnje i samim tim i niske, ali pozitivne stope inflacije", kaže Marina Petrov Savić, viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala u Analitičkom timu.
Stopa inflacije od 1,8 odsto međugodišnje pokazuje stabilnost i nastavila je da se kreće nešto ispod šestomjesečnog prosjeka od dva odsto.
Petrov Savić ističe da je na mjesečnom nivou vidljivo da cijene u prosjeku stagniraju, pod uticajem sezonskih deflatornih kretanja u segmentu obuće i odeće (-5 odsto na mjesečnom nivou) i cijena hrane (-0,7 odsto na mjesečnom nivou).
"Trenutna struktura inflacije ukazuje na dominaciju sektora usluga, koji je u najvećoj mjeri podržan domaćim faktorima – rastom zarada (+7 odsto u junu 2024. godine, realno, međugodišnje), ali i rastućim trendovima u turizmu (+12 odsto međugodišnji rast noćenja stranih turista u toku prve polovine 2024)", naglašava Petrov Savić.
Sve to, dodaje, ojačava tražnju pogotovo u segmentu usluga. Cijene prevoza porasle su 3,2 odsto međugodišnje, rekreacije i kulture 3,4 odsto međugodišnje, a cijene restorana i hotela čak 7,3 odsto međugodišnje u julu 2024. godine, pokazali su podaci Agencije za statistiku BiH.
O poskupljenjima u sektoru usluga za Bloomberg Adria TV govorio je i ekonomista i profesor Damir Bećirović koji je rekao da je rast cijena usluga u BiH uslijedio kako bi se kompenzovao rast cijene rada.
"Rast cijena usluga je rezultat potražnje koja je i dalje snažna, a jedan od razloga je što postoji akumulirana štednja koja se još nije ispraznila, a drugi razlog je priliv dijaspore koja koristi brojne usluge", kaže Bećirović i dodaje da turistička sezona gura inflaciju i uvijek postoji sezonski rast cijena u određenim sektorima.
Iako je inflacija u Adria regionu usporila, usluge i dalje guraju rast cijena. Uprkos tome, kamate u regionu će ići naniže, pokazala je analiza Bloomberg Adrije.
Smanjivanje eksternih inflacionih pritisaka doprinijelo je relativnoj stabilizaciji cijena u odnosu na prethodne godine. Svjetske cijene energije i hrane su pale, što pokazuje da uvozna strana inflacije slabi.
"S druge strane, pritisci koje donosi domaća tražnja ostaju snažni zbog rasta zarada i još uvijek visokih nivoa štednje", kažu analitičari. Bazna inflacija ostaje uporna zbog usluga, a upravo ovaj sektor vuče i ukupnu inflaciju u regionu.