Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) smanjila je prognozu ekonomskog rasta Bosne i Hercegovine za 0,2 postotna poena u odnosu na prognozu iz septembra 2023. Tako EBRD očekuje da će ekonomija BiH u 2024. rastu 2,8 posto. S druge strane, Evropska komisija je povećala prognozu ekonomskog rasta za 0,3 postotna poena, s tim što EK očekuje niži ekonomski rast BiH u odnosu na EBRD - 2,3 posto.
U majskom izvještaju Regionalne ekonomske perspektive, EBRD navodi da će ekonomski rast BiH ove godine biti potaknut potrošnjom domaćinstava, stranim ulaganjima i uslugama, s ograničenim potencijalom infrastrukturnih projekata i građevine zbog ograničenja na tržištu rada i neizvjesnosti odobrenja projekata. Rast također može biti pogođen rizicima od nepovoljnih vremenskih uvjeta.
''I dok je industrijska proizvodnja zemlje opala u prva dva mjeseca 2024., turizam i maloprodaja rastu, potaknuti nižom inflacijom'', navodi EBRD, dodajući da se uvoz robe povećao zbog povećane domaće potražnje, dok izvoz bilježi pad.
EBRD očekuje da će ekonomski rast Zapadnog Balkana porasti na 3,3 posto u 2024. s procijenjenom stopom od 2,5 posto u 2023.
''Rast u Zapadnom Balkanu usporio je na 2,5 posto sa 3,4 posto u 2022. zbog visoke inflacije koja je obuzdavala domaću potražnju i prigušene vanjske potražnje iz EU'', navodi se u izvještaju.
Dodaju da je nekoliko ekonomija, potrošnja domaćinstava podržana mjerama fiskalne poticajne politike i povećanjima minimalnih plata.
Očekuje se da će rast ubrzati na 3,7 posto u 2025. kako se inflacija smiruje i aktivnost građevinarstva raste diljem regije.
''Programi MMF-a pomogli su u pokrivanju potreba za vanjskim finansiranjem i podržali provedbu projekata kapitalnih izdataka na Kosovu+, u Sjevernoj Makedoniji i Srbiji'', dodaju.
Evropska komisija očekuje da će se BDP BiH povećati za realnih 2,3 posto u 2024. godini, revidirajući naviše svoju projekciju od dva posto iz novembra.
EK predviđa da će se 2025. bruto domaći proizvod BiH povećati za 2,8 posto, objavila je Komisija u svom izvještaju o ekonomskim prognozama za proljeće 2024.
"U 2024. i 2025. solidna privatna potrošnja, potpomognuta nižom inflacijom, kao i jačanje vanjske potražnje trebali bi podržati umjereno ubrzanje rasta", poručili su iz EK.
Očekuje se da će inflacija usporiti na 2,2 posto u 2024. i na dva posto u 2025., uglavnom zbog usporavanja rasta cijena uvozne robe, poput energije, stoji u izvještaju.
Međutim, nedavni visoki rast bruto plata mogao bi stvoriti određeni pritisak na povećanje ukupne inflacije, dodali su iz EK.
Centralna banka BiH (CBBiH) u 2024. godini očekuje rast realnog BDP-a od 2,6 posto, a dinamika rasta će se intenzivirati do nivoa od 3,3 posto do kraja 2026. U istom periodu se očekuje i postepeno slabljenje inflatornih pritisaka, a kao najveći doprinos inflaciji iz CBBiH navode rast cijena na domaćem tržištu.
Svjetska banka smanjila je u martu prognozu ekonomskog rasta BiH za 0,2 postotna boda u odnosu na prognozu iz januara. Očekuje se da će BDP BiH rasti 2,6 posto u 2024. dok se za 2025. očekuje rast od 3,3 posto. Procjenjuje se da je ekonomija BiH u 2023. rasla 1,9 posto.
Rast u ovoj godini će prvenstveno biti potaknut većim izvozom, uz podršku pojačane inozemne potražnje i povećane lične potrošnje zbog rasta realnih dohodaka dok inflacija nastavlja usporavati, navela je Svjetska banka u svom posljednjem ekonomskom izvještaju za Evropu i centralnu Aziju.
Slične projekcije dao je i Međunarodni monetarni fond (MMF) koji očekuje da će ekonomija BiH u 2024. rasti stopom od 2,5 posto. Prognoza je povećana u odnosu na oktobar za 0,5 postotnih poena. Procjenjuje se da je ekonomija zemlje rasla 1,8 posto u 2023. Predviđa se da će se 2025. ekonomski rast BiH ubrzati na tri posto.
Neizvjesnost u pogledu ekonomske perspektive je visoka, a negativni rizici prevladavaju. Intenziviranje regionalnih sukoba, naglo usporavanje rasta u Evropi ili povećana volatilnost cijena robe mogli bi izazvati trgovinske poremećaje i rezultirati rastom cijena hrane i energije, smanjenjem izvoza iz BiH i doznaka, te slabljenjem domaće potražnje, naveli su iz MMF-a.