S&P Global Ratings potvrdio je dugoročni kreditni rejting 'B' Republike Srpske, sa stabilnim izgledima. Unatoč čvršćoj likvidnosti, solidan rast prihoda Republike Srpske i ograničen pristup kapitalnim tržištima ograničavaju njen budžetski deficit i akumulaciju duga, navodi se u saopćenju.
"Potvrda rejtinga Republike Srpske odražava naše mišljenje da će njen odnos s drugim konstituentima u BiH ostati napet, ali bez konkretnih akcija prema secesiji u sljedećih nekoliko godina", navodi se u saopćenju.
Ističu da turbulentno političko okruženje i sankcije SAD-a nametnute visokim dužnosnicima u RS vidljivo utiču na interes investitora za dug RS. Navode da je RS potrebe za finansiranje pokrivala emitiranjem obveznica na domaćem tržištu i zaduživanjem kod bilateralnih i multilateralnih institucija.
Političke eskalacije
"Poboljšanje koje očekujemo u budžetskom izvršenju rezultat je ograničenog pristupa finansiranju. Očekujemo da će se operativna ravnoteža preokrenuti u pozitivno u 2025., dok će ukupni deficit nakon kapitalnih rashoda ostati umjeren na otprilike 3,5 posto prihoda u razdoblju od 2024. do 2026.", navode.
Političke eskalacije i američke sankcije ograničavaju pristup entiteta vanjskom finansiranju. Njena unutarnja likvidnost dodatno je oslabila zbog oslanjanja na domaće kratkoročno finansiranje i ograničenih gotovinskih rezervi za pokrivanje budžetskog deficita.
Pročitaj više: Moody's zadržao BiH na B3, rizik od secesije RS-a nizak
S&P ostavio BiH na B+/B, pristup EU malo vjerojatan
"Procjenjujemo da je gotovina na početku 2024. godine pokrivala oko 20 posto godišnjeg servisiranja duga. Međutim, shvatamo da Republika Srpska može refinansirati svoj dolazeći domaći dug kod lokalnih banaka, a plaćanja multilateralnim institucijama pravovremeno se finansiraju od prihoda UIO BiH i centralne vlade", ističu.
Naglašavaju da političke napetosti kompliciraju institucionalni okvir, ograničavaju ekonomski rast i dovode u pitanje fiskalnu održivost. Stalne političke napetosti testiraju krhku ravnotežu moći između različitih vlasti koje su specificirane Dejtonskim sporazumom i Ustavom. Iako se sve vlade uglavnom slažu o potrebi za institucionalnim i ekonomskim reformama, čak i uz poticanje pregovora o članstvu u EU, implementacija je spora.
"Političko vodstvo RS-a redovno koristi retoriku o secesiji u vezi s institucijama na nivou države i povremeno izaziva odluke Ureda visokog predstavnika BiH. Međutim, i dalje smatramo da je vjerovatnost konkretnih koraka prema secesiji niska. RS ostaje vrlo ovisna o dostupnosti međunarodnog finansiranja, posebno od Srbije i Mađarske", pojašnjavaju.
Slaba ekonomija
Pozitivno gledaju na postojanje ograničenja tereta duga vlade i godišnjeg deficita, kao i relativno visok stepen transparentnosti u osnovnim budžetskim i operacijama duga vlade. Dug RS-a ne može premašiti 60 posto njenog BDP-a, dok bi deficit trebao ostati unutar tri posto BDP-a.
Naglašavaju da je ekonomija RS relativno slaba u međunarodnom kontekstu i suočava se sa značajnim demografskim izazovima.
"Očekujemo da će regionalni BDP per capita premašiti 8.000 dolara u 2024. godini, što je još uvijek oko 10 posto ispod nacionalnog prosjeka BiH. Također, predviđamo da će rast BDP-a ubrzati na zdravih dva-tri posto godišnje tokom perioda 2024-2026.", navode iz S&P.
Ističu da ni povećanje minimalne plate nije uticalo na negativne demografske trendove i odliv radne snage, te da ponavljane političke napetosti inhibiraju investicije u poboljšanje produktivnosti, a veći troškovi rada mogu potaknuti kompanije da napuste regiju i smanje mogućnosti zapošljavanja.
Rizici za smanjenje rejtinga
S&P bi mogao sniziti rejting ako primijeti daljnje poremećaje u pristupu izvorima finansiranja RS.
"To bi moglo proizaći iz značajnih nepovoljnih promjena na tržištu, nedostataka u upravljanju ili posebnog eskaliranja međuvladinih napetosti", upozoravaju iz S&P.
Kao primjer navode da bi ishod suđenja predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku mogao smanjiti volju vanjskih i domaćih vjerovnika za pružanje finansiranja vladi.
"Manje povoljno ekonomsko okruženje i brža depopulacija u srednjem roku također bi mogli ograničiti generiranje prihoda i dovesti do daljnje finansijske napetosti u RS-u", dodaju.
Kreditni rejting bi mogao biti povećan ako predvidljivija koordinacija s ostalim akterima u Bosni i Hercegovini dovede do boljih uvjeta finansiranja i održivog ekonomskog razvoja.
"U kombinaciji s učinkovitijom fiskalnom politikom koja je manje vezana uz izborne cikluse, ti uvjeti mogli bi pomoći Republici Srpskoj da postigne održivu operativnu dobit i smanji svoje rizike refinansiranja", navode iz S&P.
Otvorene opcije
Ekonomista Bojan Lučić, s druge strane, smatra da to što je RS potvrđen "B" dugoročni kreditni rejting sa stabilnim izgledima potvrđuje da je RS na dobrom putu i da su joj otvorene opcije za kreditiranje i produženje ranije ugovorenih aranžmana s međunarodnim institucijama.
On navodi da potvrda kreditnog rejtinga otvara mogućnosti dodatnog zaduženja na tržištu po uslovima "koji ne bi trebali da budu lošiji od onih koje smo do sada imali".
Prema njegovim riječima, kod procjene rizika uzimaju se u obzir ekonomski faktori, pri čemu se procjenjuje mogućnost vraćanja duga, ali i politički faktori u zemlji, odnosno procjenjuje se spremnost vraćanja duga.
"Svaka zemlja koja se želi samostalno zaduživati na međunarodnom tržištu kapitala, odnosno izdavati obveznice ili se zaduživati kao država kod poslovnih banaka u svijetu, treba imati kreditni rejting", rekao je Lučić za Srnu.
On je napomenuo da, kao i u ostalom dijelu finansija, što je rejting povoljniji, to su i šanse za dobijanje kredita bolje.
"To znači da će se moći povoljnije zaduživati na tržištu, odnosno uz nižu kamatu, a veći iznos kredita ili duži rok otplate", rekao je Lučić.
On je podsjetio da suvereni kreditni rejting BiH izrađuju i prate dvije međunarodne rejting agencije - Standard and Poor's i Moody's.
Lučić dodaje da je rejting BiH uslovljen mnogobrojnim faktorima, ponajviše zbog geopolitike i ekonomije.