Rejting Bosne i Hercegovine (BiH) od B3 sa stabilnim izgledima ostaje nepromijenjen.
Rejtinge BiH ograničava složena i fragmentirana institucionalna struktura te nedostatak političkog konsenzusa koji otežava proces institucionalne i ekonomske reforme i ograničava kapacitet apsorpcije šokova. Vrlo visoke stope nezaposlenosti, posebice među mladima, doprinose emigraciji i povećavaju društvene rizike.
Međutim, ovi kreditni izazovi djelomično su izbalansirani umjerenim opterećenjem državnog duga i predanošću međunarodne zajednice političkoj i ekonomskoj stabilizaciji zemlje, navode u svom izvješću Moody's.
Nedavno je Europska komisija preporučila otvaranje pregovora o pridruživanju s BiH nakon postizanja potrebne razine usklađenosti s kriterijima članstva. Europska unija (EU) postavila je 14 ključnih reformskih prioriteta za BiH kako bi napredovala prema sljedećem koraku, a napredak će biti pregledan do ožujka 2024. godine.
Iako to podržava izglede za reforme u BiH i pristup dodatnom financiranju EU-a, Moodyʼs očekuje da će i dalje izrazito podijeljeno političko okruženje u BiH nastaviti narušavati materijalnu provedbu reformi. Prognoze Moodyʼsa za stvarni rast BDP-a, koji će porasti na tri posto u 2024. i 2025. godini, ostaju nepromijenjene jer snažno vanjsko okruženje podržava izvoz, a inflacija i dalje opada.
Ekonomska snaga BiH ocijenjena je s "ba3" i odražava malu veličinu gospodarstva, slabu konkurentnost i visoku nezaposlenost, dok veliki i neučinkoviti javni sektor BiH otežava razvoj konkurentnog privatnog sektora.
Institucionalna i upravljačka snaga BiH ocijenjena je s "caa1" zbog nedostatka unutarnjeg suglasja među entitetima, što otežava napredak u reformama, uravnoteženo uz učinkovito upravljanje valutnim odborom od središnje banke. Fiskalna snaga BiH ocijenjena je na "a3" i odražava umjereno opterećenje državnog duga, kao i značajan udio duga denominiranog u stranoj valuti i rizike od kontingentnih obveza od financijski slabih državnih poduzeća.
Osjetljivost na rizik od događaja u BiH ocijenjena je na "caa" zbog nestabilnog političkog okruženja.
Stabilni izgledi odražavaju uravnotežene rizike. Moodyʼs očekuje da će negativni ekonomski i fiskalni utjecaj rata u Ukrajini ostati podnošljiv, a fiskalni pokazatelji BiH ostat će jači od većine njezinih rejting kolega.
Nadalje, unatoč postojećem unutarnjem političkom neslaganju, Moodyʼs smatra rizik od de facto secesije entiteta Republika Srpska niskim s obzirom na dokazanu predanost međunarodne zajednice ekonomskoj i političkoj stabilizaciji zemlje.
Jačanje institucionalnog okvira zemlje kroz provedbu reformi koje će riješiti dugotrajne strukturalne poteškoće, dovodeći do stvarnog napretka u pristupu EU-u, rezultiralo bi pritiskom na povećanje rejtinga. Napredak u strukturalnim ekonomskim reformama bio bi pozitivan za rejting.
Nasuprot tome, materijalno slabljenje državnih institucija ili izrazita eskalacija političkih ili društvenih napetosti, ugrožavajući budućnost zemlje kao jedinstvene suverene nacije, dovela bi do pritiska na smanjenje rejtinga. Osim toga, veliki preokret u reformama ili značajno slabljenje fiskalnih metrika također bi bili kreditno negativni.