S&P Global Ratings potvrdio je svoj dugoročni i kratkoročni strani i domaći valutni suvereni rejting Bosne i Hercegovine (BiH) na razini B+/B. Izgled je stabilan.
"Naša ocjena prijenosa i konvertibilnosti (T&C) za BiH ostaje nepromijenjena na razini 'BB'", priopćeno je.
Stabilni izgled odražava otpornost izgleda za gospodarski rast BiH, kao i povoljan fiskalni položaj koji očekujemo da će trajati tijekom sljedećih nekoliko godina, priopćili su iz S&P-a.
"Rejtinge bismo mogli sniziti ako se domaće političke napetosti znatno pogoršaju, posebno ako bi ugrozile servisiranje državnog duga, naprimjer, oslabljivanjem prihoda od indirektnih poreza ili deviznih rezervi u središnjoj banci", dodali su.
Rejting BiH bi mogao porasti ako bude više suglasnosti u donošenju domaće politike koja, srednjoročno, potencijalno ubrzava strukturalne reforme - uključujući one vezane uz pristupanje EU - i gospodarski rast.
Gospodarski rast
Nakon umjerenog rasta u 2023., stvarni gospodarski rast BiH će se stabilizirati na prosječnih tri posto godišnje tijekom razdoblja od 2024. do 2027. To proizlazi iz jačanja domaće potražnje jer usporavanje inflacije potiče potrošnju i pokreću se brojni investicijski projekti, uključujući sektor energije.
"Očekujemo postupno i oporavak vanjske potražnje kako aktivnost raste u ključnim trgovinskim partnerima BiH, uključujući one u eurozoni", priopćili su.
Rejtinge BiH i dalje ograničava izuzetno složen institucionalni i upravljački sustav zemlje. Politička nestabilnost i sukobi često se pojavljuju. "Smatramo da će nesuglasice između Republike Srpske (RS) i nekoliko institucija BiH, uključujući Ured visokog predstavnika i Ustavni sud, na kraju deeskalirati, kao što se događalo u sličnim situacijama u prošlosti."
Konsolidirani fiskalni položaj državne razine ostaje snaga rejtinga. "Predviđamo da će proračunski deficiti prosječno iznositi ispod jedan posto BDP-a godišnje tijekom 2024.-2027., što će rezultirati stalnim padom neto općeg državnog duga na otprilike 20 posto BDP-a do 2027."
Oko 65 posto konsolidiranog bruto duga BiH duguje službenim bilateralnim i multilateralnim vjerovnicima s dugim dospijećima i povoljnim kamatnim stopama. Stoga S&P predviđa da će troškovi zaduživanja BiH ostati pod kontrolom do 2027. na prosječnih 2,5 posto državnih prihoda, što je nisko gledajući globalno.
Politički aspekt
Europsko vijeće je objavilo u prosincu 2023. da će pregovori o članstvu uslijediti nakon postizanja dovoljnog napretka u strukturalnim reformama koje se odnose na takozvane kriterije članstva, uključujući nekoliko strukturalnih reformi u bosanskom pravosudnom sustavu, mjerama protiv korupcije i gospodarskom razvoju.
"Očekujemo da će pregovori biti dugotrajni i ne vidimo članstvo u EU kao vjerojatno u bliskoj budućnosti", dodali su. "To je uglavnom zbog značajnih poteškoća u postizanju suglasnosti o reformama i prioritetima politike."
Ipak, status kandidata uključuje pristup različitim programima financijske potpore EU, uključujući instrument za pretpristupnu pomoć.
"Dok procjenjujemo da je FBiH zabilježila suficit prošle godine, RS je zabilježila deficit od oko 0,7 posto BDP-a BiH (ili otprilike 2,4 posto BDP-a RS), što odražava nastavak rasta tekućih troškova i kapitalnih rashoda", priopćio je S&P.
S&P smatra da će RS zadovoljiti svoje potrebe za financiranjem u 2024. putem kombinacije domaćeg i vanjskog zaduživanja i isplate kredita međunarodnih financijskih institucija za određene projekte.