S&P Global Ratings potvrdio je svoj dugoročni kreditni rejting 'B' za Republiku Srpsku sa stabilnim izgledima. Očekuje se da će snažan rast prihoda u razdoblju od 2023. do 2025. pomoći RS-u da stabilizira teret duga, iako na povišenim nivoima, dok bi vanjsko finansiranje trebalo pokriti predstojeće potrebe za refinansiranjem i povećan budžetski deficit, saopćila je globalna rejting agencija.
U najgorem scenariju, S&P bi mogao smanjiti ocjenu ako uoče poremećaj u pristupu Republike Srpske vanjskim izvorima finansiranja. To bi moglo biti posljedica znatnih nepovoljnih promjena u tržišnim uvjetima ili posebne eskalacije međuvladinih napetosti koje su umanjile spremnost vanjskih i domaćih vjerovnika da osiguraju finansiranje.
Pročitaj više: S&P podigao kreditni rejting BiH na B+ uz stabilne izglede
Nova aukcija trezorskih zapisa RS od 10 milijuna KM
''Također bismo mogli smanjiti rejting ako fiskalna politika Republike Srpske dodatno olabavi, kršeći njena unutarnja ograničenja i dovodeći do materijalnog povećanja deficita i tereta duga'', kažu iz S&P.
Ključna deeskalacija političkih sukoba
Kreditni rejting bi mogao porasti, navodi S&P, ako predvidljivija koordinacija s drugim učesnicima u BiH dovede do boljih uvjeta finansiranja i održivog ekonomskog razvoja. Dodaju da bi u kombinaciji s učinkovitijom fiskalnom politikom, koja je manje vezana za izborne cikluse, ovi uvjeti mogli pomoći Republici Srpskoj da postigne materijalno bolje budžetske rezultate i smanji svoje rizike refinansiranja i teret duga.
Iz S&P navode da političke napetosti kompliciraju institucionalni okvir, sprečavaju ekonomski rast i predstavljaju izazov fiskalnoj politici te i dalje očekuju zategnut odnos zvaničnika RS sa zvaničnicima FBiH, ali bez konkretnih akcija ka otcjepljenju u sljedećih nekoliko godina.
Znatno slabljenje fiskalne politike, koje se poklopilo s izborima krajem 2022. godine, dovest će do povećanog budžetskog deficita na oko 2,5 posto BDP-a do 2025.
''Ipak, nominalni rast BDP-a, koji se uglavnom pripisuje višoj inflaciji, pomoći će Vladi da poveća budžetske prihode i obuzda porezno poduprti dug na umjerenih 120 posto operativnih prihoda u srednjem roku. Naša procjena tereta duga uključuje nepredviđene obaveze povezane s nekoliko velikih investicijskih projekata ključnih poduzeća u državnom vlasništvu u transportu i električnoj energiji'', pojašnjavaju iz S&P.
Iz S&P pozitivno gledaju na postojanje gornje granice tereta državnog duga i godišnjeg deficita, kao i na relativno visok nivo objavljivanja temeljnog državnog budžeta i operacija duga.
Loša ekonomska pozicija
Ističu da ekonomija RS-a stoji uglavnom loše u međunarodnom kontekstu i suočava se s demografskim izazovima. Očekuju BDP po stanovniku od 7.300 dolara u 2023. godini, što je oko 10 posto ispod nacionalnog prosjeka. Također projiciraju relativno spor realni rast BDP-a od jedan posto u 2023. te postepeno povećanje u 2024. i 2025, uglavnom u skladu s nacionalnim trendom. Inflacija se smanjila od svog vrhunca sredinom 2022, ali je i dalje visoka. Predviđaju da će prosječno iznositi sedam posto u 2023. i da će se nakon toga dodatno smanjiti.
''RS je samo djelomično izložena nestabilnosti međunarodnih cijena energije, s obzirom na to da većinu električne energije proizvodi lokalnom termo i hidro proizvodnjom. Proizvodnja električne energije je sektor koji zahtijeva značajna ulaganja kako bi se proizvodnja na ugalj zamijenila novim hidroelektranama i drugim obnovljivim izvorima energije'', kažu iz S&P.
Ističu da je pozicija likvidnosti RS slaba i ovisi o njenom pristupu vanjskim i domaćim izvorima finansiranja.
''Iako je RS refinansirala svoje euroobveznice u iznosu od 168 miliona eura u junu 2023. s nekoliko domaćih izdanja obveznica, i dalje se planira zaduživati na vanjskom tržištu tokom 2023. Nastavit će pokrivati svoj deficit zaduživanjem od domaćih ili nerezidentnih banaka i multilateralnih kreditnih institucija'', zaključuju iz S&P.