S&P Global Ratings je dodijelio Federaciji Bosne i Hercegovine svoju prvu dugoročnu i kratkoročnu kreditnu ocjenu B+/B, sa stabilnim izgledima.
''Stabilni izgledi ukazuju na to da će unatoč političkim izazovima, ekonomski oporavak povećati fiskalne prihode i smanjiti inflatorne pritiske, omogućujući FBiH da održi likvidnost, postigne projicirane suficite i smanji dug, uključujući dug javnih poduzeća'', navodi se u saopćenju S&P Global Ratings.
U obrazloženju navode da njihove trenutne projekcije ukazuju na to da će snažan rast prihoda, uz nižu inflaciju, omogućiti FBiH da održava suficite, iako na smanjenom nivou u poređenju s prethodnim razdobljima. To će pridonijeti kontinuiranom opadajućem trendu omjera duga.
Implementacija reformi spora
''Interna likvidnost FBiH i pristup domaćem kratkoročnom finansiranju te međunarodnim zajmodavcima trebali bi osigurati dovoljnu likvidnost za pokrivanje godišnjih otplata duga. Ne predviđamo da će pristup FBiH vanjskom finansiranju biti pogođen nacionalnim političkim eskalacijama'', dodaju.
Ipak, dodaju da su česti unutrašnji politički zastoji prepreka ekonomskom rastu i učinkovitom planiranju fiskalne politike.
''Iako postoji široki konsenzus među vladama o potrebi institucionalnih i ekonomskih reformi - a proces pristupanja EU potiče ovo stajalište - implementacija je spora i postepena. Istovremeno, tekući regionalni sukobi, poput onih vezanih uz secesiju Republike Srpske, stvaraju političke napetosti i ometaju ekonomski potencijal, unatoč nevjerovatnosti secesije'', naglašavaju.
Pročitaj više: S&P potvrdio kreditni rejting RS-a, američke sankcije ograničavaju pristup vanjskom finansiranju
Moody's zadržao BiH na B3, rizik od secesije RS-a nizak
Iz S&P navoda je ekonomija FBiH relativno siromašna u poređenju s istočnoevropskim zemljama te da suočava sa značajnim demografskim izazovima. Očekuju da će rast BDP-a ubrzati na solidnih dva do tri posto godišnje do 2026., uglavnom u skladu s nacionalnim trendom. Prognoziraju da će inflacija pasti ispod tri posto 2025. godine.
Problem predstavljaju i demografski trendovi. Značajan dio radno sposobnog i visoko kvalificiranog stanovništva migrira u potrazi za višim plaćama i boljim prilikama za zapošljavanje.
''Vlada još nije provela srednjoročne politike za rješavanje ovog problema, ali se fokusirala na dugoročne politike dizajnirane za podršku porodica s djecom. To uključuje veće transfere za porodice s više djece i posebna izdvajanja za novorođenčad'', navode iz S&P.
Fiskalna izvedba zadovoljavajuća
Unatoč autonomiji FBiH u upravljanju svojom fiskalnom politikom, ta autonomija i prioriteti postavljeni u budžetu još nisu u potpunosti odraženi u praksi. Fiskalna izvedba FBiH je zadovoljavajuća, ali to je zato što realizirane investicije ne dosežu dodijeljena sredstva, a kratkoročne potrebe imaju prednost nad dugoročnim ciljevima politike.
''Prema našem mišljenju, ovaj nesklad između planova i izvršenja predstavlja slabost u finansijskom upravljanju, posebno u pogledu predvidljivosti izvršenja budžeta'', navode.
S druge strane, pozitivan aspekt upravljanja FBiH je postojanje zakona o dugu i likvidnosti, koji do određene mjere doprinose vidljivosti i planiranju srednjoročnih potreba za finansiranjem postavljanjem zakonski obvezujućih ograničenja na otplate duga i rezerve likvidnosti.
Iako je FBiH postigla historijsko visoke suficite na kapitalnom računu, izgledi su ograničeniji. Zbog slabog ekonomskog rasta i inflatornih pritisaka očekuju da će se budući suficiti smanjiti.
''Posljedično, kako bi realizirala ulaganja u skladu s budžetskim nivoima, FBiH će biti ovisna o vanjskim izvorima finansiranja. Vjerujemo da će FBiH i dalje nalaziti dovoljne izvore finansiranja, kao što je to činila putem multilateralnih kreditnih institucija dosad. Osim toga, kandidatski status BiH za članstvo u EU omogućava pristup raznim finansijskim podrškama EU uključujući instrument za pretpristupnu pomoć, koji bi mogao koristiti FBiH'', ističu.
S&P bi mogao sniziti ocjenu ako vlada krene u agresivne kapitalne izdatke, što bi rezultiralo značajnim deficitima, te ukoliko primejete prekid pristupa FBiH izvorima finansiranja.
''To bi moglo biti rezultat značajnih nepovoljnih promjena u tržišnim uslovima ili eskalacije međuvladinih napetosti koje bi smanjile voljnost vanjskih i domaćih kreditora da pružaju finansiranje vladi'', stoji u saopćenju.
Povećanje kreditnog rejtinga ovisit će o pozitivnom razvoju kreditne kvalitete BiH. Osim toga, za povećanje ocjene bilo bi potrebno da se poboljša transparentnost budžetskih procesa i koordinacija s drugim učesnicima u BiH, što bi u konačnici dovelo do povoljnijih uvjeta finansiranja i održivog ekonomskog razvoja.