U decembru je u Bosni i Hercegovini zabilježena deflacija na mjesečnom nivou, dok je inflacija u cijeloj 2023. usporila u skladu s prognozama Centralne banke BiH. Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u decembru 2023. godine su zabilježile pad od 0,2 posto u poređenju s novembrom. Na mjesečnom nivou najviše su pale cijene prijevoza i odjeće i obuće.
U poređenju s decembrom 2022. godine, cijene su više za 2,2 posto, dok su u cijeloj 2023. godini u poređenju s 2022. cijene više za 6,1 posto.
Blagi rast cijena u decembru, a u poređenju s novembrom, zabilježen je kod hrane i bezalkoholnih pića, zdravstva, restorana i hotela i ostalih dobara i usluga.
Usporavanju inflacije na godišnjem nivou u najvećoj mjeri je doprinio pad cijena odjeće i obuće, režijskih izdataka i prijevoza. S druge strane, restorani i hoteli, namještaj i alkoholna pića bilježe najveći rast.
Marina Petrov Savić, viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije, kaže da je BiH jedina zemlja u regionu koja ima inflaciju oko poželjnih dva posto u toku cijelog četvrtog tromjesečja 2023. Međutim struktura inflacije je i dalje raznolika.
''Cijene hrane i bezalkoholnih pića (najveći dio potrošačke korpe) i dalje rastu iznad ukupne inflacije (3,3 posto međugodišnje) i doprinose međugodišnjoj inflaciji sa oko 1,1 procentni poen, dok kretanja cijena odjeće i obuće, kao i cijena transporta imaju negativan doprinos'', kaže Petrov Savić.
Raznolikost inflacije
Dodaje da se sama raznolikost inflacije vidi u njenoj širini jer su cijene čak oko 70 posto potrošačke korpe rasle više od dva posto međugodišnje u decembru, a oko 20 posto potrošačke korpe više od šest posto međugodišnje u istom periodu.
Naglašava da ne očekuje da inflacija opet naglo uspori, upravo zbog toga što se i dalje vide inflatorni pritisci u određenim segmentima, pogotovo u segmentima usluga, a i uslijed rastuće realne tražnje.
''Rast zarada je nastavljen, kupovna moć se poboljšava, a usporenje inflacije poboljšava potrošačko raspoloženje, što pruža prostor daljnjem napretku tražnje, a posljedično dozvoljava cijenama da rastu'', zaključuje Petrov Savić.
Centralna banka BiH prognozirala je inflaciju od 6,1 posto za 2023. godinu, što je nešto niže u odnosu na prethodnu prognozu od 6,3 posto, koja je objavljena u jesenjem krugu srednjoročnih makroekonomskih projekcija. Ova korekcija je rezultat nastavka trenda neočekivano brzog usporavanja inflacije u odnosu na prethodne mjesece.
Prema anketi CBBiH, koja je obuhvatila mišljenje predstavnika finasijskog sektora, komercijalnih banaka i osiguravajućih društava, u BiH se u 2024. očekuje inflacija od 5,8 posto, dok će u 2025. usporiti na 5,5 posto.
Rezultati ankete provedene u decembru 2023. godine ukazuju na pozitivna očekivanja inflacijskih kretanja za 2024. i 2025. godinu, te se smatra da će daljnji pad inflacije uticati na poboljšanje privrede uopće.
"Učesnici očekuju i daljnji pad inflacije, s obzirom na to da su inflacijski pritisci u protekloj godini bili daleko iznad višegodišnjeg prosjeka''.
''Evidentno je da na kretanja inflacije utiču interni i eksterni faktori, što rezultira razlikama u očekivanoj inflaciji, ne samo u samoj državi, već i među državama uopće'', navodi se u izvještaju CBBiH.
Zadržati stabilnost
Muharem Karamujić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, kazao je za Bloomberg Adriju da unatoč tom općem trendu postoje izolirani džepovi, gdje inflacija i dalje predstavlja izazov, ali da se u našoj zemlji poprilično stabilizirala.
Na domaćem terenu, BiH je već prošla kroz izazovno razdoblje koje je rezultiralo znatnim pritiskom na ekonomiju. Stoga je ključno da se zadrži postojeći nivo stabilnosti, a Karamujićeva očekivanja su da će se inflacija kretati unutar raspona od dva do tri posto.
"Tu smo mi već – manje-više. Ja očekujem da to i ostane tako. U nekom rasponu od dva do tri posto", kazao je Karamujić.
Kada je riječ o Adria regionu, rast cijena će ove godine usporiti u svim zemljama, osim u Sjevernoj Makedoniji. Iako je region složen u smislu geopolitike i poteza monetarnih vlasti, preovlađujući je stav da će inflacija popustiti pod pritiskom mjera centralnih banaka, pa nas tako čeka makar nešto lakša 2024. godina.
Inflacija u Federaciji BiH u 2023. godini iznosila je u prosjeku 5,1 posto. Decembarski podaci pokazuju da su cijene proizvoda i usluga za ličnu potrošnju pale na mjesečnom nivou, dok su na godišnjem neznatno rasle.
U Republici Srpskoj, na godišnjem nivou cijene su više za 3,3 posto te najveći rast cijena bilježe alkoholna pića i ostala dobra i usluge. U cijeloj 2023. godini, u poređenju s 2022., cijene su više za sedam posto.
--Dopunjeno komentarom analitičarke Bloomberg Adrije--