Cijene proizvoda i usluga u Bosni i Hercegovini, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u augustu, a u poređenju s julom, zabilježile su blagi rast, što je uglavnom potaknuto rastom cijena struje. Na godišnjem nivou inflacija je znatno usporila, a najveći doprinos rastu daju cijene usluga.
Mjesečna inflacija u BiH u augustu je iznosila 0,5 posto. U augustu su najviše porasle cijene stanovanja i režija te hrane i bezalkoholnih pića. S druge strane, pale su cijene namještaja i kućanskih aparata, prijevoza i obrazovanja.
Na godišnjem nivou najviše su rasle cijene u restoranima i hotelima, kao i cijene ostalih dobara i usluga te alkoholnih pića. Prosječni pad cijena je zabilježen je kod odjeće i obuće te prijevoza.
Inflacija u domenu usluga trenutno dominira u svim zemljama u regionu, pa i u BiH.
Viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala u analitičkom timu Bloomberg Adrije Marina Petrov Savić kaže da su usluge specifičan segment, budući da je to radno intenzivna industrija.
"Zamah u rastu zarada, uz sve zategnutije tržište rada, pogotovo u segmentu ugostiteljstva, gdje je radna snaga prilično mobilna, i dalje se oslikava na troškove, a posljedično i na cijene usluga. Konkretno, u segmentu hotela i restorana, zarade su u julu zabilježile međugodišnji rast od čak 12 posto, a rast broja zaposlenih (2,8 posto međugodišnje u julu 2024.) bio je višestruko brži od prosječnog na nivou cijele BiH, što samo po sebi govori o pozitivnim trendovima u ovoj industriji", ističe Petrov Savić.
Iza svega je dobra potražnja, koja stvara prostor za povećanje cijena. Potražnja za uslugama u ugostiteljstvu i transportu oslanja se na trendove u turizmu, što i potvrđuju kretanja u BiH.
Analitičari Bloomberg Adrije očekuju da u narednom periodu ipak uspori i inflacija usluga, kako ispare troškovni pritisci. "Međutim, inflacija usluga će i dalje opredjeljivati ukupnu inflaciju, pogotovo što očekujemo da tražnja nastavi jačati", naglašava Petrov Savić.
Rast cijena na entitetskom nivou
U oba bosanskohercegovačka entiteta u augustu je zabilježen rast cijena. Potrošačke cijene u Federaciji BiH su nakon tri uzastopna mjeseca pada porasle i to za 0,8 posto, što je najveći mjesečni rast od augusta prošle godine. Najveći rast zabilježen je u odjeljku stanovanja, vode, električne energije, plina i drugih energenata - 2,5 posto, gdje je evidentiran rast cijena struje od 3,3 posto. U poređenju s augustom prošle godine najveći rast cijena u FBiH bilježe restorani i hoteli, ostala dobra i usluge i zdravstvo.
Nakon četiri mjeseca blagog pada i stagnacije cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj u augustu su zabilježile rast. Mjerene indeksom potrošačkih cijena, u augustu 2024. godine u odnosu na prethodni mjesec cijene su u prosjeku više za 0,3 posto, dok su u odnosu na isti mjesec prethodne godine rasle za 1,1 posto. Najveći godišnji rast cijena zabilježen je u odjeljku restorana i hotela 5,8 posto, uslijed povećanja cijena usluga smještaja od 6,4 posto, zatim u odjeljku alkoholnih pića i duhana 5,4 posto, zbog viših cijena piva od 8,2 posto.