Bosna i Hercegovina bi od 2023. do 2026. godine, prema projekcijama, mogla ostvariti rast fizičkog obima industrijske proizvodnje po stopama od 2,2 do 4,8 posto, navodi Direkcija za ekonomsko planiranje BiH u informaciji o perspektivama.
U informaciji se navodi da se u posmatranom periodu u svijetu očekuje postepena stabilizacija ekonomskih prilika, što će se odraziti i na kretanje obima proizvodnje, zaposlenosti i izvoza.
Osim kretanja u vanjskom okruženju, industrijska proizvodnja u BiH će zavisiti i od internih dinamika, prije svega, onih u vezi sa unapređenjem poslovnog ambijenta.
Poboljšanje poslovnog ambijenta je preduslov za povećanje investicionih ulaganja, veću iskorištenost postojećih i pokretanje novih kapaciteta, jačanje konkurentske pozicije, naglašeno je u informaciji.
Kako navode iz DEP BiH, uz bolje poslovne prilike, stvorili bi se uslovi za nastavak postepenog rasta broja zaposlenih lica, gdje bi se predpostavljeni ekonomski rast trebao odraziti na rast broja zaposlenih u mnogim djelatnostima. Uz povoljnu poslovnu klimu, u posmatranom periodu očekuje se povećanje broja zaposlenih od oko 1,7 posto na godišnjem nivou.
Najveći broj zaposlenih bi i dalje mogao ostati u sektorima trgovine i prerađivačke industrije, koje trenutno i zapošljavaju najveći broj lica.
Tarik Kadrispahić, stručnjak za industriju i direktor Targera, u komentaru za Bloomberg Adriju kaže da su statistike uglavnom dobre, bilježi se manji ili veći rast po skoro svim za BiH bitnim granama industrije.
''Ima doduše kod određenih kompanija naznaka da je recesija u Njemačkoj u posljednjih nekoliko mjeseci izazvala pad potražnje. Takve kompanije su i same na potezu da što prije nađu dodatne kupce, projekte ili tržišta. A to je ujedno i lijek za sve buduće krize ili recesije, raznovrsnost kupaca i tržišta. Jer i pored recesije je EU tržište toliko veliko da je dovoljno otkinuti mali udio njihovog uvoza iz Kine i tako narudžbama pretrpati cijelu BH ekonomiju'', istaknuo je Kadrispahić.
Pročitaj više: Nakon rasta u maju, u junu ponovo pao promet u industriji
Industrijska proizvodnja u BiH se i dalje smanjuje
Industrija u RS pala 7,5 odsto na godišnjem nivou
Iz S&P Global Ratings navode da unatoč najnovijim i prošlim političkim nestabilnostima, ekonomija BiH se pokazala otpornijom nego što su ranije očekivali. Ekonomija je 2022. porasla za četiri posto u realnom iznosu u nizu komponenti uz snažan rast potrošnje, ulaganja i izvoza.
''Iako još uvijek očekujemo znatno usporavanje u 2023. zbog slabijeg učinka kod ključnih trgovinskih partnera BiH (uglavnom u EU), revidirali smo našu prognozu rasta naviše s jedan na dva posto, potaknuti snažnijim rezultatom za prvi kvartal'', navode iz S&P.
Po sektorima, građevinarstvo i industrijska proizvodnja pokazale su slabe rezultate u posljednja tri kvartala.
Nasuprot tome, usluge su prošle mnogo bolje. Na primjer, trgovina na malo, prijevoz i smještaj porasli su za četiri posto u prvom kvartalu 2023., nastavljajući snažan uzlazni zamah od početnog oporavka od pandemije u drugoj polovici 2020. Različiti pokazatelji također ukazuju na snažne rezultate u turizmu sektor. U 2022. prihodi od putovanja u platnoj bilansi već su premašili vrhunac prije pandemije 2019. za 30 posto i ukupno su iznosili 1,3 milijarde eura. Tokom prvih pet mjeseci 2023. dolasci stranih turista i noćenja porasli su za gotovo 40 posto.