U junu se obilježava Mjesec ponosa (Prajda), koji uključuje povorke ponosa, razne manifestacije i edukativne programe s ciljem pružanja podrške i prostora LGBT+ zajednici, poboljšanja njihove vidljivosti i prihvaćanja te promoviranja ravnopravnosti i ljudskih prava. U Bosni i Hercegovini, četvrta Povorka ponosa održana je u subotu (24. juna 2023.) i njen cilj je upravo smanjenje predrasuda, diskriminacije i nasilja.
Unatoč postignutim naprecima u pravima LGBT+ osoba u našoj zemlji, ovi radnici suočavaju se s velikim izazovima i problemima. Diskriminacija na radnom mjestu i nedostatak provedbe zakonske zaštite, kao i nedovoljna edukacija ostalih radnika, neki su od ključnih problema s kojima se suočavaju. Oni su izloženi stigmatizaciji, društvenoj osudi i nedostatku svijesti.
BiH je potpisnica međunarodnih dokumenata koji pružaju važan okvir za zaštitu LGBTIQ osoba od diskriminacije na radu, poput Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima. Domaći zakoni koji trebaju osigurati takvu zaštitu uključuju Zakon o zabrani diskriminacije, Zakon o ravnopravnosti spolova te zakone o radu i volontiranju.
Dajana Bakić, operativna rukovoditeljica u Sarajevskom otvorenom centru (SOC), kaže kako se ovi zakoni rijetko poštuju u svakodnevnom radu, a tržište rada je često plodno tlo za nepoštivanje radničkih prava i diskriminaciju LGBTIQ osoba.
"Ta diskriminacija se dešava u gotovo svim segmentima rada, od procesa regrutacije i zapošljavanja, do prilika za napredovanje, a istraživanja su pokazala da je često prisutno nasilje nadređenih, kolegica i kolega, kao i klijentica i klijenata", kaže Bakić.
Protekle je godine usvojen Akcioni plan za unapređenje njihovih prava, prvi put na državnom nivou, koji ima za cilj sistemski rješavati izazove s kojima se ove osobe suočavaju.
Prema podacima iz SOC-ovog "Roze izvještaja", u 2022. godini dokumentovano je deset pritužbi LGBTI osoba zbog diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta, uključujući slučajeve diskriminacije na radnom mjestu, prilikom pružanja usluga i u javnom prostoru. Iako se broj prijava čini malim, važno je razumjeti da mnoge LGBTI osobe izbjegavaju prijavljivanje zbog straha od stigmatizacije.
Mjere koje osiguravaju zaštitu od diskriminacije i nasilja obično su uključene u interne pravilnike o radu i poslovanju, kao i u dokumente koji se odnose na organizacijsku kulturu, u skladu s obvezom prilagodbe zakonima o radu. Kako kaže Bakić, rijetki su ili nepostojeći posebni dokumenti koji su proaktivni i progresivni u kontekstu osiguravanja diverziteta i socijalne inkluzije na radnom mjestu.
"U posljednje vrijeme dobijamo informacije da globalne kompanije kreiraju takve politike i spuštaju ih na lokalni nivo, pa su naši lokalni poslodavci dužni da ih primjenjuju i promovišu. Neke kompanije imaju i poziciju ambasadora/ica diverziteta i inkluzije koja treba da radi na promociji te kulture unutar radne zajednice, što su veoma pozitivni pomaci", objašnjava Bakić.
Mirza Halilčević, aktivista i zaposlenik u KPMG-u BiH, kazao je za Bloomberg Adriju kako je njegovo radno iskustvo pozitivno, upravo zbog jasnih politika zaštite LGBT prava. "KPMG radi proaktivno, trudi se da osigura radnu atmosferu gdje će se apsolutno svi osjećati dobrodošlo i pozvano da dijele s kolegama svoje izazove". Kako kaže, uglavnom su međunarodne kompanije koje su dio većih grupacija otvorenije.
Veliki broj svjetskih kompanija podržava LGBTQ+ prava i pokazuje održivost u svom poslovanju. Primjerice, "LGBTQ100 ESG Index" obuhvaća 100 najboljih kompanija koje su lideri u LGBTQ+ inkluzivnosti i ESG praksama. Ovaj indeks pruža investitorima i tržištima jasan pregled kompanija te potiče kompanije da aktivno učestvuju u unapređivanju inkluzivnosti i podršci LGBTQ+ zajednici kako bi postigle finansijski uspjeh i pozitivan društveni utjecaj.
Kompanije u BiH
Kontaktirali smo desetak kompanija u BiH, ali smo odgovore dobili samo od četiri: Sparkasse Banke, DM dm drogerie market, BH Telecoma i Aluminij Industries. Ove kompanije ističu svoje politike različitosti i podršku jednakom tretmanu svih zaposlenika, uključujući LGBTQI radnike. Kako su kazali, imaju jasno definirane standarde i prakse koje promiču jednakost prava i nultu toleranciju prema diskriminaciji.
Sparkasse Banka se oslanja na standarde i prakse austrijske matične Sparkasse grupacije. Prema riječima Anise Fetahagić-Otanović, voditeljice odjela za marketing i komunikacije, imaju definiranu politiku različitosti koju objavljuju među svojim zaposlenicima i osiguravaju jednak tretman za sve, uključujući i one s različitim seksualnim orijentacijama.
DM navodi da prava LGBTIQ radnika ne razlikuju ni po kojem aspektu od prava ostalih zaposlenika. U njihovoj Vodilji - knjizi koju svaki zaposlenik dobije prilikom zaposlenja, naglašeno je da žele poticati međusobno učenje, ljudski odnos i prihvaćanje individualnosti svakog pojedinca, objasnila je Ines Bajrić, menadžerica Odjela Razvoj ljudskih resursa dm BiH.
Etički kodeks koji definiše temelje organizacijske kulture, te uređuje prava radnika, dio je i BH Telecoma.
Osiguranje sigurnog i inkluzivnog radnog okruženja za LGBTQAI radnike zahtijeva kontinuiran angažman organizacije. Taj angažman između ostalog podrazumijeva provođenje nediskriminirajućih praksi zapošljavanja, uključivanje pitanja ravnopravnosti u interne akte organizacije, promicanje jednakosti plaća i politika koje imaju za cilj usklađivanje privatnog i poslovnog života.
Aluminij Industries organizira Equality Forum posvećen ravnopravnosti u svim segmentima i poticanju društvenih promjena. "Ravnopravnost na radnom mjestu nije samo zabrana diskriminacije, već mijenjanje postojećeg stanja i transformacija radnog mjesta u mjesto različitosti i uključenosti".
Kada je riječ o certifikaciji "Izvrsnost u različitosti", koju provodi SOC, očekivanja su bila da će interes dolaziti primarno od globalnih kompanija, međutim, primili su zahtjeve i od lokalnih, kao što su Klika, SSST Univerzitet – Sarajevska škola za nauku i tehnologiju, Vienna osiguranje, Unija Smart Accounting BiH, McCann Sarajevo i Orbico Beauty. Sarađivali su i s dm-om, ali i kompanijom Glovo.
Kako kaže Bakić, u civilnom sektoru, nevladine organizacije koje se bave zaštitom ljudskih prava postavljaju standarde u ovoj oblasti i aktivno promoviraju pozitivne primjere. Primjerice, istospolna partnerstva su priznata i poštovana u pravilnicima o radu nekih organizacija te se integriraju u timske aktivnosti.