Međunarodni monetarni fond (MMF) je preporučio podizanje kamatnih stopa u Bosni i Hercegovini i na taj način izjednačavanje s evrozonom, ali i smanjenje plata u javnom sektoru. Razgovarali smo sa Srđanom Šuputom, direktorom Agencije za bankarstvo Republike Srpske, o tome koliko je to provodivo i je li ostalo samo na nivou preporuke.
"Mislim da MMF ima pravo da daje preporuke. Naša monetarna politika je takva da ona ne može da provodi ono što rade Evropska centralna banka i Fed. Mislim da je ova preporuka išla direktno prema poslovnim bankama koje rade i koje su registrovane u Bosni i Hercegovini. Ono što moram da kažem je da naše banke apsolutno liberalno mogu da kreiraju, i kreiraju svoje kamatne stope", kazao je on.
Šuput tvrdi da bi to kratkoročno dovelo do povećanja profita banaka, a srednjoročno i dugoročno do povećanog procenta nenaplativih kredita i do povećanja anuiteta, kako fizičkim tako i pravnim licima.
Čitaj više
Regulatori bankarskog sektora u BiH: Kreće liberalizacija platnog prometa
Poslovanje bankarskog sektora tema je III Ddays konferencije u Banjaluci.
30.05.2023
Analiza: Pred centralnim bankama regije još odluka koje neće biti lake
ECB će morati da kamatne stope podigne i u junu.
29.05.2023
Slijedi rast naknada koje Centralna banka BiH plaća bankama
"Naknada CBBiH nema ili ima prilično limitiran uticaj na formiranje kamatnih stopa na kredite".
25.05.2023
Očekivanja regulatora i banaka u vezi s daljnjim rastom kamata u BiH
Zahtjev MMF-a otvorio je u BiH pitanje kakav je plan regulatora i banaka.
25.05.2023
MMF: Kamate moraju pratiti euro zonu, PDV ne treba dirati
Podsjetila je da se najveći dio te tekuće potrošnje odnosi na plate u javnom sektoru.
23.05.2023
MMF od Vlade FBiH tražio povećanje kamata i umanjenje plata
Nermin Nikšić se nije složio s određenim preporukama.
17.05.2023
"I onda imamo jedan kolaps generalno ekonomije i bankarskog sektora. Ja mislim da je to loša preporuka i naravno, slobodno ću reći, s obzirom na to da smo i mi u ime Agencije za bankarstvo Republike Srpske učestvovali u tim razgovorima s MMF-om, rekli smo da mi ne vidimo da je to rješenje. Rekli smo da naša odluka koju smo donijeli o ograničenju pretjeranog rasta kamatnih stopa, ide upravo u pravcu toga da se teret krize koji je prouzrokovan u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama ne prelije i na građane i privredu u Bosni i Hercegovini", naveo je.
Šuput je istakao da su se dva seta mjera koje su donijele entitetske agencije za bankarstvo pokazale efikasnim, a na pitanje koji su drajveri visokih profita banaka u prvom kvartalu 2023. odgovara da su to nekamatne naknade, ali i povećan prelazak klijenata s kredita s promjenljivom kamatnom stopom, na fiksnu kamatnu stopu, što je donijelo nove naknade bankama.
Podsjetimo, prema preliminarnim rezultatima za prvi kvartal 2023. godine, profit banaka u Republici Srpskoj porastao je za 36 posto, u odnosu na isti period lani, dok su banke u Federaciji BiH profitirale 88 posto više u ovom periodu, u odnosu na isto razdoblje 2022. godine.
Cijeli intervju možete pogledati na linku.