Direktor Agencije za bankarstvo Republike Srpske Srđan Šuput rekao je da su privremene mjere za ublažavanje rizika rasta kamatnih stopa, koje su dva entitetska regulatora donijela prošle godine, dale rezultat.
"Analiza je pokazala da do 31. decembra 2022. godine nismo imali prevelik rast kamatnih stopa i on se kretao do maksimuma koji smo propisali, do dva odsto", istakao je Šuput.
Agencije rade na modifikaciji donesenih mjera, dodao je, a sve u cilju da pravovremeno reaguju na drugi val rasta kamatnih stopa.
"Prema našim analizama u RS 48 odsto ukupnog portfolija u bankarskom sektoru je vezano za Euribor, a koji je sada preko tri odsto, tako da je pitanje i za banke koliko dugo će moći da drže kamatne stope, a da ne rastu preko dva odsto", rekao je Šuput.
Dodao je da su pojedine banke već digle kamate na postojeće kredite, a da nisu digle kamate na depozite, što nije dobro. Primijetili su da i dio likvidnih sredstava banke "iznose" i kupuju hartije od vrijednosti država EU.
"Bavićemo se ovim pitanjima i krajem marta ili početkom aprila donijećemo nove odluke i mjere. Mi ne možemo da ograničimo kamatne stope, ali možemo da utičemo na banke da jednim dijelom snose teret krize", rekao je Šuput.
Više: Banka u BiH, uprkos rastu Euribora, smanjuje kamate za klijente
Saradnju s Agencijom za bankarstvo FBiH ocijenio je veoma dobrom, ističući da je bankarski sektor u BiH jedan od najbolje regulisanih sektora, a gdje je 99 odsto odluka i podzakonskih akata identično u oba entiteta.
"S kolegama iz FBiH zajednički i na pravi način odgovaramo izazovima i sve krize smo iznijeli sami i donosili smo odluke u pravim trenucima. Bili smo pioniri s mjerama koje smo donijeli prošle godine", dodao je Šuput.
Više: Agencija za bankarstvo FBiH ograničava rast kamatnih stopa
Agencija za bankarstvo RS: Usvojene mjere za ublažavanje rizika rasta kamata
Podsjetio je i na reakciju dvije entitetske agencije za bankarstvo od prije godinu dana i "spašavanje" Sber banke, aktive, depozita i povjerenja građana i privrede u bankarski sektor u BiH.
Šuput je rekao da je bankarski sektor visokolikvidan i kapitalizovan i da je prema preliminarnim podacima pozitivno završio 2022. godinu.
"Očekujem mnogo težu i izazovniju 2023. godinu. Bakarski sektor je dobrim radom posljednjih godina iznio 2022. godinu na leđima, a ova godina donijeće izazove po pitanju kamata, kreditiranja realnog sektora, potrebe budžeta i koliko će se situacija u vezi s inflacijom zadržati u BiH", rekao je Šuput.
Kamatnim stopama i kreditiranju u BiH bila je posvećena i današnja emisija Zoom in na Bloomberg Adria TV, koju možete pogledati u videu u nastavku: