Profitabilnost banaka u Bosni i Hercegovini biće pod pritiskom, barem u narednoj godini, i to kroz kombinaciju smanjene potražnje za kreditima privatnog sektora te smanjenja profitnih marži, čemu pogoduju i nedavne odluke entitetskih regulatora, stav je Tima analitičara Bloomberg Adrije.
Naime, dvije agencije za bankarstvo, u Federaciji BiH i Republici Srpskoj, donijele su odluke o privremenim mjerama za ublažavanje rizika rasta kamatnih stopa, čiji je cilj ublažavanje rizika izazvanog značajnim rastom referentnih kamatnih stopa, nekontrolisanom inflacijom i drugim poremećajima na tržištu.
Više: Agencija za bankarstvo FBiH ograničava rast kamatnih stopa
"Novo pravilo Agencije za bankarstvo jača dva ključna elementa u poslovanju banaka u Federaciji Bosne i Hercegovine – prvi je jačanje fokusa upravljanja rizikom na nivou pojedinačnog klijenta u okviru kamatno induciranog kreditnog rizika, a drugi je podsticanje i banaka i tržišta na aktivnije upravljanje u ugovornim odnosima između banaka i klijenata", smatraju analitičari.
Naime, dodaju, bankama bi bio interes izbjeći, odnosno minimizirati dodatne gubitke od ispravaka vrijednosti koje nameće ova regulativa.
"Isti interes bi imali klijenti banaka da putem dogovaranja refinansiranja postojećeg duga u okviru novih uslova ublaže rast troškova finansiranja. Takva praksa upravljanja vlastitim finansijskim obavezama klijenata banaka je uobičajena u razvijenim ekonomijama kao što je Zapadna Evropa", ističu iz Tima analitičara Bloomberg Adrije.
Više: Agencija za bankarstvo RS: Usvojene mjere za ublažavanje rizika rasta kamata
Nadalje, definisanje praga od 200 baznih bodova vide kao vrlo vjerovatno direktnu vezu sa standardizovanom praksom procjene kamatnog rizika banaka u okviru Basel regulative, koja je ionako u različitim oblicima ugrađena u upravljačke procese banaka.
Sve u svemu, odluka regulatora dodatno učvršćuje pogled analitičara da će profitabilnost banaka u BiH biti pod pritiskom u idućem periodu.
Podsjećamo, direktor Agencije za bankarstvo FBiH Jasmin Mahmuzić rekao je za Bloomberg Adria TV da visinu kamatnih stopa u Evropi zbog slobode tržišta ne može ograničiti niko. Međutim, regulatori i supervizori bankarskog i finansijskog sistema imaju posebnu odgovornost, pa i u BiH.
Više: Mahmuzić: Prenošenje europskih šokova na BiH ne mora biti pravilo
Srđan Šuput, direktor Agencije za bankarstvo Republike Srpske, za Bloomberg Adria Start kazao je ranije da su donošenjem mjera podjednako zaštitili stanovništvo, privredu, ali i banke.
Više: Šuput: Odlukom smo zaštitili i banke i klijente
Damir Bećirović, profesor na Internacionalnoj poslovno-informacionoj akademiji u Tuzli, istakao je da bi banke u BiH, koje imaju veći udio kredita kod stranih finansijskih institucija, mogle imati problema nakon što su entitetske agencije donijele pomenute odluke.