Prosječna bruto plaća u oktobru u Bosni i Hercegovini iznosila je 1.779 KM i u poređenju s decembrom 2021. nominalno je viša za 10,9 posto. Na godišnjem nivou bruto plaća je nominalno porasla za 14,7 posto, podaci su Agencije za statistiku BiH.
Prosječna neto plaća u oktobru je iznosila 1.156 KM, što pokazuje nominalan rast za 11 posto u odnosu na decembar 2021. godine. Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća za oktobar 2022. godine u odnosu na oktobar 2021. godine nominalno je viša za 14,8 posto. Realno je prosječna plaća manja zbog godišnje inflacije, koja je u istom mjesecu iznosila 17,4 posto.
Prema analizi tima analitičara Bloomberg Adrije, prosječna plaća u BiH za prvih devet mjeseci ove godine bilježi nominalni rast od 11,7 posto, a realni od svega 0,2 posto.
Analitičari našeg medija navode da se rast neto plaća može pripisati niskoj stopi nezaposlenosti, povećanju plaća zaposlenih u javnoj upravi i zdravstvu u Republici Srpskoj.
"Za BiH možemo primijetiti dva vrlo važna faktora. Jedan je rast plaća u javnom sektoru, a drugi je rast minimalnih plaća koji se dešavao u oba entiteta", kazao je za Bloomberg Adria TV Adis Muhović, direktor Centra za politike i upravljanja iz Sarajeva.
Plaće su, kao i prethodnih mjeseci, najviše u sektoru finansija, gdje je prosječna plaća iznosila 1.665 KM. Slijede sektor informacija i komunikacija s prosječnom neto plaćom od 1.631 KM i sektor proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, plinom, parom i klimatizacije - 1.624 KM.
Muhović ističe da se i u narednoj godini očekuje rast plaća, posebno ako novoizabrane vlasti "isporuče obećanja iz predizborne kampanje".
"S druge strane imamo krizu ponude, pa rast plata može ići u prilog zagrijavanju ekonomije. Nama je potrebno zakonsko rješenje koje će zadržati troškove poslodavaca na istom nivou, a koje će povećati neto primanja radnika", kazao je.
On kaže kako kriza neće trajati vječno, da će se tržišta otvoriti i time ići ka stabilizaciji ekonomije.
"Očekujem da će plate nastaviti rasti, to se vidi i iz budžeta. Nama treba fiskalna reforma, poznato je da su na čekanju zakoni o porezima i doprinosima", zaključio je on.
Ivan Odrčić, analitičar Bloomberg Adrije, kazao je da će zbog visoke inflacije naredne godine realni rast plaća biti pod znatnim pritiscima, odnosno realna kupovna moć će biti ozbiljno nagrižena, jednako kao i u 2022. godini.
"Što se tiče razlika po entitetima, vidljive su promjene ove godine u Republici Srpskoj, gdje se administrativno utjecalo na visinu minimalne plaće, te kod plaća javnih službenika", kaže Odrčić te dodaje da se oba povišenja očekuju još jednom u 2023. godini.
Kada je riječ o FBiH, Odrčić ističe da su značajniji pomaci u vidu općeg povećanja plaća izostali, ali da se sa stabilizacijom na političkoj sceni očekuju pozitivni pomaci i u tom smjeru negdje tokom naredne godine.