Sektor maloprodaje u Bosni i Hercegovini tokom prva tri kvartala u odnosu na isti period prošle godine bilježio je dvocifrene stope rasta, međutim primjetno je usporavanje, što je prema riječima analitičara Bloomberg Adrije posljedica nedostatka bilo kakve značajnije pomoći građanima opterećenim inflacijom, a što je uticalo na pad lične potrošnje.
Tako je u prvom kvartalu ove u poređenju s prvim kvartalom prošle godine realni promet u maloprodaji zabilježio godišnji rast od 18,2 posto, u drugom kvartalu rast od 14,4 posto, a u trećem za 10,2 posto.
Pročitaj više: Inflacija i rastući troškovi energije usporit će sektor maloprodaje u regionu
Odrčić: Inflacija guši potrošnju u maloprodaji
Ukupan desezonirani promet trgovine na malo u BiH u septembru 2022. godine, posmatran u tekućim cijenama, zabilježio je pad od 0,8 posto u odnosu na august 2022. godine, dok je u odnosu na isti mjesec prošle godine zabilježen rast od 17 posto. U septembru, u poređenju s augustom, rast prometa ostvaren je u trgovini prehrambenim proizvodima u iznosu od 1,2 posto (godišnji od 18,1 posto), dok je u trgovini neprehrambenim proizvodima zabilježen pad prometa u iznosu od 2,7 posto, a u odnosu na isti mjesec prošle godine evidentiran je rast od 12 posto.
Posmatrano u stalnim cijenama, ukupan desezonirani promet trgovine na malo u BiH u septembru 2022. godine zabilježio je pad prometa od 2,2 posto u odnosu na august 2022. godine, dok je u odnosu na septembar prošle godine zabilježio rast od 9,2 posto. Rast prometa zabilježen je u trgovini prehrambenim proizvodima u iznosu od 0,3 posto (godišnji od 4,6 posto), dok je u trgovini neprehrambenim proizvodima zabilježen pad prometa u iznosu od 4,2 posto (godišnji rast od 15,7 posto).
Većina trgovaca u BiH bilježi nominalni rast prodaje, a kada je riječ o količini, kod određenih grupa proizvoda primjetan je pad potražnje.
''Ako posmatramo samo finansijski aspekt poslovanja, brojevi su veći uslijed povećanja cijena, međutim posmatrano količinski sigurno možemo naći grupe proizvoda kod kojih bilježimo smanjenje prodaje. Mi na ta poskupljenja kao maloprodajni lanac nismo mogli uticati, zbog globalne situacije i zbog poremećaja u lancu snabdijevanja i nabave'', za Bloomberg Adriju kaže Berin Bozalija, direktor lanca trgovina Hoše Komerc.
Daljnji pad
Bozalija ističe da su se navike potrošača znatno promijenile, na način da se sada sve više kupuju artikli na akcijama.
''Jedna od promjena koje smo uočili u našim marketima je da je sve veći broj kupaca koji dolaze s već pripremljenim spiskom namirnica za domaćinstvo prema kojem kupuju, tako da se ne odlučuju za spontane kupovine. Ljudi kupuju prije svega osnovne životne namirnice'', kaže Bozalija.
Pročitaj više: Grabovac: Neophodno da sektor maloprodaje poboljša potrošačko iskustvo
Bozalija ističe da do kraja očekuje da će potrošnja zbog snažnog inflatornog udara biti manja te da ona neće pratiti neke prethodne godine.
''Dugoročno posmatrano inflacija negativno utiče na poslovanje svih kompanija. Pad kupovne moći stanovništva za rezultat ima pad potrošnje. Bilo bi dobro da vlasti sistemskim i ad hoc mjerama utiču na njene negativne posljedice, jer je riječ o ozbiljnom problemu ako znamo da je inflacija u septembru ove godine prešla 17 posto u BiH. Kako stvari stoje, nažalost, gledajući ukupnu situaciju, za očekivati je da će se nastaviti njen rast'', kaže Bozalija.