Ni dva dana nakon što je modni lanac C&A saopštio da napušta srpsko tržište, javnost nije dobila cjelovito objašnjenje o tome šta je tačno prethodilo takvoj odluci.
Kompanija je u utorak na svooj web stranici objavila saopštenje u kom tvrdi da je bila žrtva prevare koju su sproveli nepoznati počinioci. Kako su objasnili, navodno su prekršili carinske propise Republike Srbije, i to više stotina puta.
"C&A Serbia je bila meta organizovane carinske prevare koju je počinio jedan od njenih poslovnih partnera i drugi, zasad nepoznati počinioci. Navedeni izvršioci su sistematski izvršili više od 300 prevarnih uvoza zloupotrebom loga C&A, povlašćenog carinskog statusa i ovlašćenja predstavnika kompanije C&A za carinske poslove u Srbiji. Protivzakonito delovanje je otkriveno u oktobru 2021. godine, kada je Uprava carina Srbije prvi put obavestila C&A o ovim lažnim uvozima", poručuje se u saopštenju kompanije.
Carina nemušto, Ministarstvo finansija bez odgovora
Uprava carine Srbije je izdala poprilično nemušto saopštenje povodom ovog slučaja, u kom piše da su prošle godine otkrili "zloupotrebe koje su se godinama unazad vršile tako što su službenici jedne inostrane modne kompanije zajedno sa službenicima jedne špediterske firme zloupotrebljavali pečate i memorandume ove dve kompanije".
Ne potvrđujući da je riječ o kompaniji C&A Serbia, Uprava carina navodi da su time što su uvozili drugu tekstilnu robu napravili štetu za državni budžet samo na osnovu neplaćenih uvoznih dažbina od najmanje šest miliona evra.
"Uprava carina dostavila je izvještaj sa pratećom dokumentacijom nadležnim istražnim organima. Nemamo saznanja da je u zloupotrebama učestvovao i neko od zaposlenih iz carinske službe, ali će i to biti predmet istrage koja je u toku", piše u saopštenju.
Uprava škrtost u informacijama pravda time što im zakon ne dozvoljava da iznose podatke o pravnim ili fizičkim licima do okončanja prekršajnog i, eventualno, krivičnog postupka.
Tako su pitanja koja im je Bloomberg Adria uputila o detaljima slučaja, daljoj zakonskoj proceduri i pojašnjenju šta povlašćeni carinski status uopšte podrazumijeva - ostala bez odgovora.
Ništa više nismo saznali ni od Ministarstva finansija, gde nam je rečeno da se za više informacija obratimo pomenutoj Upravi carina.
S druge strane, C&A je u saopštenju poručio da je državna uprava donijela stav da je C&A Serbia dužna da plati carinu za robu deklarisanu u okviru prevarnog uvoza, "uprkos dokazima koji potkrepljuju stav da C&A Serbia ne treba da snosi posljedice tih nelegalnih radnji".
Menadžerski tim srpske podružnice zbog toga je došao do zaključka da ne može odgovorno da snosi rizike daljeg osporavanja pravnog stava koji zastupaju srpski zvanični organi.
"Imajući u vidu finansijski obim potraživanja protiv C&A Serbia, menadžerski tim je danas bio primoran da podnese zahtjev za stečaj. Buduće postupke će voditi imenovani stečajni upravnik", zaključuje se u saopštenju od utorka.
Agencija: Stečajni postupak nije otvoren
Iz Agencije za licenciranje stečajnih upravnika za Bloomberg Adriju navode da u skladu sa odredbama zakona o stečaju, nadležni privredni sudovi dostavljaju Agenciji rješenja o otvaranju stečajnog postupka, koja se po prijemu objavljuju na portalu Agencije.
Međutim, njima do sada nije dostavljeno riješenje o pokretanju prethodnog stečajnog postupka, kao ni riješenje o otvaranju stečajnog postupka nad pravnim licem DOO C&A MODA RS iz Beograda.
Da li su oštećeni i potrošači
Da je po srijedi prilično neobičan slučaj, reklo bi se, jasno je na prvi pogled i teško je shvatiti da je jedan carinski prekršaj mogao da se ponovi čak 300 puta, a da za to ne znaju ni kompanija u čije ime se kontinuirano čini, niti državne institucije nadležne za kontrolu.
Osim velike štete nanijete budžetu zbog uvoznih dažbina koje nisu naplaćivane godinama, javnost bi mogla vrlo opravdano da se upita šta se sa lažnom robom dogodilo, odnosno da li je njen promet bio fiktivan ili je završio u prometu na srpskom tržištu. Da li su zbog toga oštećeni i sami potrošači?
Poznavaoci prilika sa kojima je Bloomberg Adria kontaktirala ovim povodom kažu da bi, ukoliko je lažna roba završila na tržištu pod brendom C&A, potrošači imali osnova da tuže kompaniju za prevaru jer su oštećeni kupovinom robe lošijeg kvaliteta.
Međutim, zasad se ne zna da li je to bio slučaj. Svakako, odlukom kompanije da zatvori firmu i napusti ovo tržište, mali su izgledi da će i država uspijeti da nadoknadi štetu, što znači da su šanse kupaca u tom pogledu još manje.