Razlike u razinama godišnje inflacije u regiji Zapadnog Balkana su primjetne. Najveći rast potrošačkih cijena u srpnju ove godine imala je Srbija a najmanji Bosna i Hercegovina. No, što je dovelo do ovih razlika?
"Po mom mišljenju mogu se tumačiti i različitim odgovorima vlasti na pojavu inflacije u prošloj godini", rekao je za Bloomberg Adriju univerzitetski profesor i analitičar Damir Bećirović.
Dok su u Srbiji i Hrvatskoj vlasti reagirale vrlo često postavljanjem plafona cijena na pojedine proizvode, naročito energente, u BiH zbog nefunkcionisanja vlasti nikakve vrste takvih mjera nisu provođene, istakao je Bećirović.
Čitaj više
Inflacija u BiH pada deveti mjesec i iznosi četiri odsto
Cijene proizvoda i usluga za ličnu potrošnju na mjesečnom niovu manje za 0,2 odsto
30.08.2023
Šutnja Lagarde rasplamsala je debatu o sljedećim koracima ECB-a
Iako je predsjednica u petak napomenula da inflacija i dalje nije pobijeđena, nije se bavila najavama za sastanak koji će biti održan 14. rujna.
29.08.2023
Regionalna analiza: Inflacija u padu, hrana i dalje glavni pokretač
Rast cijena energenata ne znači da će doći do nove energetske krize.
28.08.2023
"Vi kada jednom skinete ta ograničenja, cijene će doći na normalan tržišni nivo, što se onda ogleda u većoj stopi rasta cijena kasnije", dodao je. Inflacija se u Adria regionu nalazi na silaznoj putanji, a takvo kretanje očekuje se i u narednim mjesecima.
Do odstupanja u ovom periodu moglo bi da dođe zbog cijena hrane, ali i eventualne pojave energetskih šokova, navodi analitički tim Bloomberg Adrije. Kako cijene energenata bilježe međugodišnji pad, u kategorijama energije i transporta pojavili su se deflatorni pritisci, što je stopu inflacije povuklo naniže, rekli su analitičari.
"Također tu treba dodati različite subvencije koje su se nudile pojedinim socijalno ugroženim kategorijama stanovništva, a koje su bile bitno izdašnije u susjednim zemljama, nego u BiH, što svakako nije antiflantorno djelovanje", rekao je Bećirović.
Što se tiče energenata, njihova cijena postajaće sve bitnija kako se bude približavala zima, naročito u onim zemljama koje nisu uspjele da se snađu i reorganiziraju zalihe.
To ne znači da se očekuje nova energetska kriza do kraja godine, ali postoje rizici zbog smanjenja obima proizvodnje nafte OPEC+ i nepovoljnih vremenskih uvjetima koji mogu da umanje efektivnost hidroelektrana. "Ne zaboravimo kronične pritiske da se pređe na održive izvore energije, kao i geopolitičke rizike", dodali su analitičari.
Očekuje se da će Saudijska Arabija produžiti smanjenje opskrbe naftom od jedan milion barela do oktobra, jer nastoji podići cijene u odnosu na nestabilnu ekonomsku situaciju.
Dvadeset od 25 trgovaca i analitičara koje je anketirao Bloomberg prognoziraju da će kraljevina nastaviti s mjerom još najmanje mjesec dana. Nekoliko delegata iz Organizacije zemalja izvoznica nafte i njezinih saveznika predvidjelo je isti ishod.
Ako dođe do energetskog šoka, koji su analitičari definisali kao međugodišnji rast cijena od 11 posto u drugoj polovini godine, onda će i ukupna inflacija na kraju godine biti viša. Slovenija i Hrvatska će zabilježiti manji skok ukupne inflacije (za 2,8 i 3,2 procentna poena), dok bi se efekti ovakvog skoka cijena više osjetili u Srbiji, Sjevernoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini (za po više od pet procentnih poena).
Iz ugla preduzeća, ublažavanje inflatornog okruženja poslovno okruženje čini predvidljivijim. Preduzeća će moći preciznije da planiraju, a s druge strane mogu i bolje da uoče finansijske uslove za godine koje dolaze", zaključuju analitičari.
Inflacija u Bosni i Hercegovini (BiH), na godišnjoj razini, pada deveti mjesec zaredom i u srpnju je dostigla razinu od četiri posto.
Godišnji rasta cijena od četiri posto je podstaknut rastom cijena ostalih dobra i usluge za 9,8 posto, hrane i bezalkoholnih pića za 8,7 osto, koliko su rasle i cijene namještaja, kućanskih uređaja i redovnog održavanja kuće. Iduće po visini rasta su cijene hotela i restorana te stanovanja i režija.
Prosječni pad cijena na godišnjem nivou zabilježen je u odjeljcima Odjeća i obuća za 5,1 posto i prevoz za 13,2 posto.
Glavni pokretač inflacije u svim zemljama Adria regiona je i dalje hrana, čije cijene u većini zemalja rastu dvostruko brže od ukupnih stopa.
- Uz pomoć Svjetlane Šurlan