Inflacija u Bosni i Hercegovini (BiH), na godišnjem nivou, pada deveti mjesec zaredom i u julu je dostigla nivo od četiri odsto.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju mjerene indeksom potrošačkih cijena, u julu 2023. godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku su zabilježile pad za 0,2 odsto.
Zabilježen je pad cijena hrane i bezalkoholnih pića, odjeće i obuće te troškova stanovanja i režijskih izdataka, dok su na mjesečnom nivou rasle cijene alkoholnih pića i duvana, zdravstva, prevoza, komunikacija, rekreacije i kulture, restorana i hotela i ostalih dobra i usluga.
Što se tiče godišnjeg rasta cijena od četiri odsto on je podstaknut rastom cijena ostalih dobra i usluge za 9,8 odsto, hrane i bezalkoholnih pića za 8,7 odsto, koliko su rasle i cijene namještaja, kućanskih uređaja i redovnog održavanja kuće. Iduće po visini rasta su cijene hotela i restorana te stanovanja i režija.
Prosječni pad cijena na godišnjem nivou zabilježen je u odjeljcima Odjeća i obuća za 5,1 odsto i prevoz za 13,2 odsto.
Podsjećamo, prethodno su objavljeni entitetski podaci prema kojima je godišnja inflacija u Federaciji BiH 2,8 odsto, a u Republici Srpskoj 5,2 odsto.
Više
Cijene u RS niže za 0,1 posto, a plate za 0,5 posto
Inflacija u FBiH nastavlja usporavati, pale cijene hrane
Regionalna analiza: Inflacija u padu, hrana i dalje glavni pokretač
Inflacija se u Adria regionu nalazi na silaznoj putanji, a takvo kretanje očekuje se i u narednim mjesecima. Do odstupanja u ovom periodu moglo bi da dođe zbog cijena hrane, ali i eventualne pojave energetskih šokova, navodi analitički tim Bloomberg Adrije.
Kako cijene energenata bilježe međugodišnji pad, u kategorijama energije i transporta pojavili su se deflatorni pritisci, što je stopu inflacije povuklo naniže, rekli su analitičari. "Predviđamo da će se ovaj efekat nastaviti, jer se cijene u okviru ovog segmenta prelivaju na druge kategorije".
Glavni pokretač inflacije u svim zemljama Adria regiona je i dalje hrana, čije cijene u većini zemalja rastu dvostruko brže od ukupnih stopa.
Iako svjetske cijene hrane padaju, preovladavaju domaći faktori ponude, posebno ako imamo u vidu nepovoljne vremenske uslove za poljoprivredu", navodi se u posljednjem izvještaju analitičkog tima, koji u cijelosti možete pročitati OVDJE.