Predsjedavajuća kompanije Tesla Inc. Robyn Denholm branila je fokus američkog proizvođača električnih automobila na Kinu i planove da se tamo dalje širi, rekavši da će postizanje cilja proizvodnje 20 miliona vozila godišnje do 2030. godine zahtijevati proizvodne kapacitete na svim kontinentima.
"Gradimo fabrike širom svijeta", rekla je Denholm poslije obraćanja Nacionalnom pres klubu u Kanberi u srijedu. "Smatramo da pošto se svijet okreće električnim vozilima i litijum-jonskim baterijama i zato moramo da budemo na svim glavnim tržištima širom svijeta."
Tesla je nedavno otvorila fabrike u Berlinu i Teksasu, pored fabrika u Šangaju i Kaliforniji. Operacije proizvođača električnih vozila u Kini ponovo su u punom zamahu nakon nadogradnje proizvodne linije i nakon što je gradska blokada zbog virusa kovid-19 ranije ove godine usporila proizvodnju. Tesla je u avgustu isporučila 76.965 vozila kineske proizvodnje, što je malo manje od rekordnih 78.906 u junu.
"Proizvodnja vozila na kontinentima je važna jer, opet, kada dugoročno postavljate lanac snabdijevanja, želite da ti automobili pređu najmanji mogući broj kilometara prije nego što ih neko stvarno dobije, a to uključuje otpremu i pomorski transport, jer svi ti procesi doprinose emisiji CO2", rekla je Denholm.
Tesla je postavila cilj da proizvodi 20 miliona električnih automobila godišnje do 2030. godine, u odnosu na nešto manje od milion vozila koje je proizvela 2021. Samo nadogradnja u Šangaju udvostručila je godišnji kapacitet fabrike na oko milion jedinica.
"Tržišta širom svijeta zaista su važna i zato je važno imati proizvodne kapacitete na svakom od kontinenata", rekla je Denholm na pitanje da li je zabrinuta zbog toga što se Tesla našla u središtu strateškog nadmetanja između SAD-a i Kine.
Tesla je u početku ušla u Kinu na crvenom tepihu kada je došla u zemlju 2018. godine – dobila je poreske olakšice, jeftine kredite, dozvolu da u potpunosti posjeduje svoje domaće operacije i pomoć u izgradnji gigafabrike u Šangaju vrtoglavom brzinom. To je pomoglo Tesli da Kinu pretvori u svoje najvažnije tržište van SAD-a.
Međutim, odnosi su donekle zahladili u posljednje vrijeme, poslije niza visokoprofilnih bezbjednosnih incidenata, protesta nezadovoljnih kupaca, kontrole regulatora i zabrinutosti da bi kamere ugrađene u njihove automobile mogle da se koriste za špijuniranje.
Američki gigant električnih vozila se potrudio da fabrika u Šangaju nastavi da radi tokom dvomjesečne gradske blokade, što je uključivalo spavanje radnika na radnom mjestu – spavali su u fabrici i radili u smjenama od po 12 sati, šest dana u nedjelji.