Musk je možda reformatorski genije kojeg svijet ne razumije. Sigurno nije pomogao prodaji vozila Tesle, ali daleko je od toga da bude krvnik kompanije. Dok se brojni analitičari fokusiraju na kontroverzne izjave i političke aktivnosti Elona Muska kao uzrok Teslinih problema, stvarni izazov za američku kompaniju dolazi iz Kine. BYD, kineski div u proizvodnji električnih vozila, ne samo da je prestigao Teslu po prihodima, već donosi revolucionarne inovacije koje mijenjaju pravila igre na globalnom tržištu električnih automobila.
Tesla vs. BYD: Brojke koje govore sve
Najnoviji podaci otkrivaju dramatičnu promjenu snaga. BYD je u 2024. godini ostvario prihode od 107 milijardi dolara, prestigavši Teslu s 97,7 milijardi dolara. U veljači 2025. prodaja Teslinih vozila u Europi pala je za dramatičnih 44 posto, dok je BYD u istom razdoblju zabilježio rast od 94 posto.
Kvartalni rezultati koji obećavaju rast
Neto dobit BYD-a porasla je 34 posto u 2024. godini, dosegnuvši 5,6 milijardi dolara. Kompanija je pokazala izvanrednu sposobnost širenja, s rastom inozemne prodaje od 72 posto. Prodala je 417.204 električna vozila izvan Kine, što predstavlja porast od 71,86 posto u odnosu na prethodnu godinu.
Strategija izgradnje tvornica u Europi dodatno podupire ovaj rast. Prva tvornica u Mađarskoj počet će raditi u listopadu 2025., druga u Turskoj u ožujku 2026., a već se planira i treća, vjerojatno u Njemačkoj.
Revolucionarna tehnologija punjenja
Glavna konkurentska prednost BYD-a je tehnološka inovacija. Kineski proizvođač nedavno je predstavio platformu s 1.000-voltnom arhitekturom koja omogućuje punjenje baterije za doseg od 400 kilometara u samo pet minuta. Ova tehnologija, navodno tri puta brža od najbržeg Teslinog punjača, rješava ključni problem električnih vozila - dugo vrijeme punjenja.
BYD planira izgraditi više od 4.000 ultra-brzih punionica diljem Kine, stvarajući infrastrukturu koja će dodatno ubrzati usvajanje električnih automobila.
Što ovo znači za investitore i donositelje politika?
Za investitore, poruka je jasna: BYD predstavlja ozbiljnu dugoročnu priliku. S rastom vrijednosti dionica od 50 posto od početka 2025. (nasuprot padu od 34 posto kod Tesle) kineski proizvođač pokazuje značajan momentum.
Za donositelje politika, posebno u Europi i SAD-u, situacija zahtijeva strateško promišljanje. Zaštitne carine na kineske električne automobile mogu kratkoročno zaštititi domaće proizvođače, ali dugoročno rješenje mora uključivati snažnije poticanje inovacija.
Zaključak: Tehnologija, ne PR
Budućnost Tesle ne ovisi toliko o Muskovim objavama na društvenim mrežama, koliko o sposobnosti kompanije da odgovori na tehnološke inovacije i cjenovnu konkurentnost BYD-a. Za poslovne lidere, ključno pitanje više nije "Što će Musk sljedeće reći?", već "Kako će Tesla odgovoriti na BYD-ov tehnološki izazov?".
U ovoj bitci električnih titana, inovacije i prilagodljivost, a ne osobni brend CEO-a, bit će presudni faktori uspjeha na rastućem globalnom tržištu električnih vozila.