Tesla, američki automobilski brend, našao se u teškoj poziciji zbog razdorne retorike i postupaka svog osnivača Elona Muska. Kupci liberalnijih stavova okrenuli su leđa proizvođaču električnih automobila, koji je nekoć bio popularan zbog svoje simbolike kao alternativa fosilnim gorivima.
Prodaja Teslinih modela prepolovljena je u Europi, a još više je pala na tržištima s kojima Muskov šef, američki predsjednik Donald Trump, ratuje na trgovačkom bojnom polju. Uz rasprodaje i požare u prodajnim salonima u SAD-u, na čemu su bivši Teslini entuzijasti iskaljivali svoj bijes, dionice su u nekoliko mjeseci pale za 42 posto u odnosu na vrhunac u prosincu prošle godine.
Razloga za loše stanje prijelomne tvrtke na području elektromobilnosti, koja je također temeljito transformirala ili racionalizirala i proizvodnju i marketing automobila općenito, ima poprilično, no rješenja za dilemu je malo. Na vrhu ljestvice svakako su kontroverzne Muskove izjave i geste na javnim skupovima o podrijetlu pada prodaje, a kupci također odbijaju brend po principu - reci mi s kim se družiš pa ću ti reći tko si.
Čitaj više

Dionice Tesle mogle bi narasti za čak 830 posto u narednih pet godina
Tesla je i dalje najveće ulaganje vodećeg fonda ARK Innovation ETF, čineći 10 posto ukupnog portfelja.
25.03.2025

Trump hoće da kupi Teslu da bi podržao Muska nakon pada akcija
Američki predsjednik Donald Trump rekao je da će kupiti "potpuno novu" Teslu da bi podržao Elona Muska.
11.03.2025

Dionice Tesle pale unatoč rastu isporuka
Profitabilnost pod pritiskom zbog agresivnih popusta i slabijih prihoda od automobila. Investitori i dalje računaju na Muskov politički utjecaj.
30.01.2025

Tesla u 2025. ustala na lijevu nogu: Eksplozija, pad prodaje i istraga
Prodaja stagnira – u 2024. godini povučeno je više od pet milijuna automobila.
10.01.2025
Kupci također odbijaju brend Tesla po principu – reci mi s kim se družiš, pa ću ti reći tko si.
Stoga dolazi do sve većeg i učestalijeg kratkog spoja između javnih slika i pogleda na marku i baze kupaca i Muska. Pogotovo ako se uzme u obzir da je američki predsjednik, koji je nedavno prodavao automobile Tesla na travnjaku Bijele kuće i posjeduje barem jedan - Model S - prije mnogo godina, svojim republikanskim biračima ubijao glavu da su električna vozila prijevara.
Trump bi Tesli mogao pomoći s carinama koje će pokrenuti 2. travnja u dosad najopsežnijem paketu. Inozemni, posebice europski i kineski brendovi, zbog toga bi mogli znatno poskupjeti na američkom tržištu i onemogućiti cjenovnu konkurenciju Teslinim modelima.
Naravno, nije jasno kako bi i u kojoj mjeri EU i Kina mogle utjecati na SAD ili Teslu, koja svoje proizvodne pogone ima i u Njemačkoj i u Kini. Uz proizvodne lokacije, navedena tržišta su i dva najvažnija za brend.
Osim toga, Trumpov rat carinama izaziva čelik i aluminij koji su ključni za automobilsku industriju, uključujući onu koja proizvodi isključivo elektrificirane automobile. To je brend objasnio i u izvješću američkom Ministarstvu trgovine, u kojem stoji da bi nove carine mogle naštetiti njegovom poslovanju. Napisali su da su "američki izvoznici inherentno izloženi nerazmjernim utjecajima kada druge zemlje reagiraju na američke trgovinske akcije".
Valja napomenuti da Trump, koji je nedavno prodavao automobile Tesla ispred Bijele kuće i posjeduje barem jedan - Model S - već godinama ubija svojim republikanskim biračima da su električna vozila prijevara.
Zanimljivo, samo nekoliko tjedana nakon Teslinih pritužbi, Trump je naznačio da bi travanjske tarife mogle biti manje drastične nego što se isprva predviđalo. "Možda ću moći pružiti olakšanje mnogim zemljama. To je recipročno, ali možda ćemo biti još prijateljskiji", rekao je glede razine recipročnih carina. Tržišta tumače njihov odgovor nedvosmisleno: otvara se prostor za pregovore sa zemljama koje imaju trgovinske suficite sa SAD-om, s kojima će Trump na kraju sklopiti dogovor. Tesline dionice ojačale su 12 posto nakon Trumpovih izjava, dok je indeks S&P 500 dobio 1,8 posto, prenosi Bloomberg.
Kako će Trump na kraju odlučiti i što će to značiti za Teslu, trenutno nije jasno. No kolumnist Yahoo Financea Rick Newman dao je zanimljivu informaciju u svojoj objavi. Trump, koji je također uveo carine u svom prvom mandatu, naknadno je uveo više od 40.000 izuzeća ako su tvrtke pokazale spremnost na kompromis, čime je zaslužio izuzeće. To sugerira mogućnost da bi Trump također mogao odobriti izuzeća od carina za određene zemlje i tvrtke, poput Tesle, ovaj put. Time bi se značajno poboljšao tržišni položaj izuzete tvrtke.