Dok je praktično cijela prošla godina u zapadnoj automobilskoj industriji protekla u znaku traženja rješenja za jačanje prodaje, smanjenje troškova i kinesku konkurenciju koja je u ekspanziji, početak 2025. samo je, čini se, zakomplikovao stvari na svjetskom tržištu. Ime koje je proteklih mjeseci nezaobilazno na mnogim poljima, pa i na ovom jeste, pogađate - Donald Trump. Novi američki predsjednik unio je dodatne tenzije u automobilski sektor uvođenjem carina od 10 odsto na uvezenu robu iz Kine (koja je brzo potom objavila svoju kontramjeru), dok su carine za robu iz Meksika i Kanade u posljednji čas odgođene za mjesec dana.
Analitičar Bloomberg Adrije Ilija Nešić smatra da su predložene tarife samo dodatni teg za evropsku autoindustriju, koja je već prilično opterećena sopstvenim problemima. "Interni problemi leže u zastarjelim procesima i metodama rada, a eksterni problemi dolaze u vidu pada interesa potrošača, te slabe potražnje. Stavljeni su u nezavidan konkurentski položaj - Kina je u niskom startu da prodre na evropsko tržište, dok se proizvođačima kao što je Volkswagen tržišni udio u Kini topi."
Nešić naglašava da u skorije vrijeme tarife koje je predložila Trumpova administracija definitivno guše i valuacije.
"Po procjenama Bloomberg Intelligencea, najvećem riziku su izloženi Volkswagen i Stellantis, koji zbog dvadesetpetoprocentne tarife na meksičke i kanadske uvozne proizvode mogu da izgube šest milijardi evra profita. Oba proizvođača se muče s niskim prodatim količinama, a tarifama su izloženi jer imaju velike proizvodne pogone u Kanadi i Meksiku. Opcija je da se ovi pogoni presele u Ameriku, ali bi taj potez bio veoma skup i zahtijevao bi dosta vremena. Trump je takođe pomenuo potencijalnu tarifu od deset odsto na vozila uvezena iz Evrope, što je ulilo dodatnu nesigurnost u tržište", kaže Nešić.
Odgovor Kine, kao najznačajnije konkurentske sile za američku i evropsku autoindustriju, na tarife je bio oprezan i proračunat, ocjenjuje analitičar.
"Poučena prethodnim trgovinskim ratom, Kina je ovaj put odgovorila znatno manjim tarifama. Trump cilja da primijeni tarife na izvoz u Ameriku u vrijednosti od 525 milijardi dolara (u vrijednosti proizvoda), dok Kina primjenjuje tarife na uvozna dobra iz Amerike u vrijednosti od 14 milijardi dolara (u vrijednosti proizvoda)", precizira.
Nešić uočava da evropski Stoxx indeks proizvođača automobila i autodijelova još od prve polovine 2024. bilježi znatno niže vrijednosti od šireg Stoxx 600 indeksa. "Prije toga, a posebno u 2023, stvar je bila suprotna - indeks za automobile i dijelove je imao jače valuacije, na krilima još solidnih rezultata."
Na papiru, dodaje on, 2023. je bila dobra godina za autoindustriju, posebno u smislu profitabilnosti, ali profitabilnost je vještački napuhana visokim cijenama novih automobila.
"Tokom 2024. se potrošačka baza zasitila visokim cijenama, a potražnja je splasnula, posebno za električnim vozilima (EV). Krajnji rezultat je da je od prvih dana februara 2024. do prvih dana februara ove godine širi indeks porastao za 12,3 odsto, dok je indeks proizvođača automobila i dijelova pao za 11,9 odsto", kazao je Nešić.
Jedno od vodećih svjetskih imena u oblasti proizvodnje EV-ova, popularna Tesla nedavno je doživjela pad akcija nakon objavljivanja rezultata za posljednji kvartal 2024, uprkos rastu isporuka. "Iako su ukupne isporuke vozila za Teslu porasle za dva odsto u četvrtom kvartalu prošle godine u odnosu na isti period 2023, investitori nisu potpuno ubijeđeni. Skepticizam uliva agresivna diskontna politika - popusti i povoljno finansiranje automobila radi stimulisanja potražnje", prokomentarisao je Nešić tada. Uprkos većim isporučenim količinama, prihodi od automobilske operacije pali su za osam odsto u četvrtom tromjesečju u odnosu na isti period godinu ranije.
Kina mjesečno izlazi s novim brendom
Predsjednica Srpske asocijacije uvoznika vozila i dijelova Aleksandra Đurđević na nedavnoj konferenciji u Beogradu podsjetila je da je u svijetu registrovano oko 1,5 milijardi automobila, a da godišnja proizvodnja vozila približno iznosi oko 90 miliona jedinica, od čega 76 odsto čine putnička vozila.
"Kada je riječ o prodaji, riječ je o broju od oko 65 miliona, a raspodjela snaga na tržištu je takva da Azija zauzima primat - Kina je izuzetno dominantna. Kada se spoje Evropa i Amerika, rezultat je nešto ispod onog koji bilježi proizvodnja u Kini", kazala je ona. Dodala je da, uprkos tome, Stari kontinent i dalje ostaje proizvodna sila, budući da jedna Njemačka sa 2,9 miliona prodatih vozila stoji gotovo isto kao Sjedinjene Američke Države (SAD) po pitanju proizvodnje.
Ipak, Kinu je opisala kao inkubator novih brendova. "Kina gotovo mjesečno izlazi s novim brendovima, neke i povlači, i to njima daje izvjesnu fleksibilnost da svoje proizvode i nove tehnologije testiraju u praksi. Neki od njih ne opstaju, ali oni koji opstanu, vrlo brzo već mogu da stanu rame uz rame s nekim velikim tradicionalnim brendovima."
Đurđević je istakla da tržišna utakmica između najvećih svjetskih igrača sve vidljivije odstupa od principa tržišne konkurencije i ide ka carinskom rivalstvu.
Bloomberg
"Prošle godine smo vidjeli kako je Evropa uvela stepenaste carine Kini, kako je Amerika takođe najavila uvođenje carina i tu će se mnogo toga dešavati. Ono što mi u ovom trenutku možemo da uradimo jeste da pažljivo pratimo šta se dešava na tom planu i da brzo reagujemo. Izvjesno je da će se sve to odražavati na prodaju, prisustvo nekih igrača u Evropi, prodaju pojedinih fabrika zbog viška kapaciteta, ali i kupovinu nekih fabrika i dolaženje novih brendova na tržište", navela je ona.
Đurđević je podsjetila da se u posljednje vrijeme dosta govori i o novim partnerstvima i integracijama u automobilskom sektoru, uključujući ono između Honde i Nissana, kao odgovor na kinesku konkurenciju. Stručnjaci ukazuju na to da se konsolidacija pokazala kao dobra strategija u autoindustriji, a u vremenu krize izgleda kao da je nužna.
Depositphotos
"Sve je više takvih stvari, ne samo integracije između velikih partnera, već i vertikalne integracije, gdje veliki igrači gledaju da u lancu snabdijevanja i logistici pripoje te aspekte kako bi imali veću kontrolu, a iz razloga što je sve kompleksnija proizvodnja, sve su kompleksniji i zahtjevniji proizvodi za proizvodnju", kazala je predsjednica Srpske asocijacije uvoznika vozila i dijelova.
Prema njenim riječima, i regulacije postaju sve složenije i iznenadnije, a inovacije su brze, pa veliki - i po prirodi tromi - igrači moraju da nađu načina da brzo reaguju i budu spremni. "Stoga je logično da se oni spajaju i možemo očekivati takva dešavanja na globalnom planu još više."
Kada je riječ o ekološkim ciljevima, Đurđević je podsjetila da većina zemalja ide u smjeru značajnog pooštravanja kriterijuma.
"Investicije u zelenu agendu su zaista ogromne. Tu nema nazad, to je pravac kojim se ide, regulatori sa strogim pravilima neće odustati, proizvođači moraju da odgovore na potrebe, tržišta takođe ne odustaju od strogih zahtjeva, a i klijenti ne odustaju od zahtjeva da vozila budu pristupačna, da im performanse budu dobre i da odgovaraju ekološkim standardima - što naročito važi za razvijena tržišta. Stoga se proizvođači suočavaju zaista s velikim izazovom i to se sve odražava na situaciju u automobilskoj industriji", zaključila je ona.