Tokom prvih šest mjeseci ove godine Sarajevska pivara ostvarila je značajan rast ukupnih prihoda. S druge strane, Tuzlanska pivara je zabilježila smanjenje prihoda za oko dva miliona KM. Analitičari Bloomberg Adrije ranije su objasnili kako je pivska industrija jedna od najkonsolidovanijih industrija na globalnom nivou u smislu tržišnog udjela.
Sarajevska pivara je tokom prvih šest mjeseci ove godine zabilježila ukupne prihode od 10,460 miliona KM, dok su ukupni rashodi iznosili 10,411 miliona KM, navedeno je u finansijskom izvještaju na Sarajevskoj berzi. Ovogodišnji prihodi i rashodi viši su za oko 200 hiljada KM, u odnosu na isti period prethodne godine.
Kad pogledamo prihode iz ugovora s nepovezanim stranama na domaćem tržištu, iznosili su 9,855 miliona KM, dok je taj iznos za isti period 2022. godine bio 9,622 miliona KM. Kada je riječ o prihodima iz ugovora s nepovezanim stranama na inostranom tržištu, iznosili su 380,896 KM, što je smanjenje u odnosu na period 2022. godine.
Čitaj više
Domaće pivare se još oporavljaju od krize, strane drže 70 posto tržišta
Borba protiv multinacionalnih kompanija nije laka.
27.01.2023
Analiza industrije piva u regionu: Snažna profitabilnost kroz jeftin proizvod
Analitički tim BBA analizirao je devet regionalnih pivara.
25.01.2023
Bh. craft pivare u velikim problemima, brojna gašenja u posljednje tri godine
Svega 0,01 posto u ukupnoj proizvodnji piva u BiH čini craft pivo.
18.11.2022
Dobit iz redovnog poslovanja prije oporezivanja iznosila je 49,405 KM i smanjena je u odnosu na prethodni period. Gubitak iz redovnog poslovanja prije oporezivanja nije naveden.
Ukupan broj dioničara iznosi 204 i nominalna vrijednost je 23,00 KM po dionici. Posljednje trgovanje bilo je 30. decembra 2022. godine i cijena je iznosila 12,10 KM. Hilmo Selimović je većinski vlasnik, 55.6617 posto u osnovnom kapitalu emitenta na početku i na kraju razdoblja za koje se izvještaj podnosi. Slijedi ZIF BIG-Investiciona grupa Sarajevo sa 14.0869 posto udjela.
Analitičari su ranije analizirali devet kompanija s liste regionalnih pivara. Kako je navedeno, Sarajevska pivara u posljednjih nekoliko godina suočava se s finansijskim teškoćama uglavnom zbog pretjeranog nivoa duga, pri čemu rashodi za kamate gutaju značajan dio njihovog operativnog profita.
Ova pivara ima najmanji iznos neto obrtnog kapitala koji je najvećim dijelom vođen poreznom obavezom u okviru ostalih obaveza. Njihov CCC je među najvišim u grupi, što ukazuje na lošu praksu upravljanja obrtnim kapitalom. Prosječni NWC kao postotak prodaje iznosi -5,6 posto na kraju 2021. godine, što pokazuje razumne vještine upravljanja obrtnim kapitalom i moćnu poziciju proizvođača piva u poređenju s dobavljačima i kupcima.
Pivara Tuzla
Kad pogledamo Tuzlansku pivaru, tokom prvih šest mjeseci zabilježila je ukupne prihode u vrijednosti 10,355 miliona KM, što je smanjenje za oko dva miliona KM u odnosu na isti period 2022. godine, kada su prihodi iznosili 12,467 miliona KM.
Ukupni rashodi iznosili su 10,252 miliona KM, a primjetno je smanjenje od oko 1,3 miliona KM u odnosu na prethodni period.
Prihodi iz ugovora s nepovezanim stranama na domaćem tržištu za ovaj period iznosili su 7,701 miliona KM, dok je ta brojka bila mnogo veća prethodne godine, kada je iznosila 12,379 miliona KM, dok su na stranom tržištu iznosili 67,990 KM. Što se tiče prihoda od prodaje gotovih proizvoda na domaćem tržištu, oni su iznosili 7,614 miliona KM.
Dobit iz redovnog poslovanja prije oporezivanja iznosila je 103,400 i smanjeno je u odnosu na 2022. godinu, kada je ta brojka iznosila 902,228, dok za gubitke nema podataka.
Ukupan broj dioničara je 255, a nominalna vrijednost iznosi 10,45 KM. Posljednje trgovanje bilo je 10. jula 2023. u vrijednosti od 11,69 KM.
Ekonomska kriza ostavlja veliki utjecaj na pivsku industriju u Bosni i Hercegovini. Iako domaće pivare pokušavaju da se vrate na period od prije pandemije i dalje se suočavaju s ekonomskim teškoćama, a dodatni problem im prave strane pivare koje drže dominaciju na tržištu.
Recesijska okruženja rezultiraju nepovoljnim promjenama u miksu proizvoda i plasmanu proizvođača piva. Potrošači obično naginju pivu s nižim cijenama i kupovini izvan lokala. Obje aktivnosti dovode do pada marže, jer i pivo po nižim cijenama i prodaja izvan prodajnih mjesta imaju nižu bruto maržu. Pivska industrija jedna je od najkonsolidovanijih industrija na globalnom nivou u smislu tržišnog udjela - pivo je jeftin proizvod koji se geografski mora proizvoditi blizu krajnjih potrošača radi ekonomičnosti i niskih troškova logistike.
Poslovanje u Adria regiji unosno je za najveće svjetske pivare. Niža efektivna stopa poreza na dohodak, razlika u tržišnom udjelu, manja diverzifikacija proizvoda, što rezultira nižim uloženim kapitalom, veća izloženost on-premise kanalu s većim maržama, niža konsolidacija, trgovci na malo koji utječu na pregovaračku moć, faktori su koji utječu na njihovo poslovanje. Rastuće tržišno učešće diskontnih trgovaca i njihova sklonost ka proizvodima privatnih marki ne bi trebalo da ostave materijalno negativan utjecaj na proizvođače piva, "uprkos činjenici da naš region ima relativno niži ekonomski standard u odnosu na zapadne zemlje".
Podaci pokazuju da pivo ima najniži udio u prodaji među kategorijama privatnih marki.