U posljednjih nekoliko godina globalna halal industrija je doživjela ekspanziju. Halal prehrambeni proizvodi postali su popularni jer su prerasli u simbol higijene, kvaliteta i zadovoljenja visokih sanitarnih uvjeta. Sve veći broj potrošača u svijetu zahtijeva da su proizvodi koje kupuju halal certificirani, što je doprinijelo tome da sve veći broj kompanija halal certificira svoje proizvode i da ih trgovački lanci uvrste u svoju ponudu.
Bitno je istaći da, iako se halal veže samo za muslimansko stanovništvo, sve veći broj nemuslimana, a posebno vegana, traži halal proizvode upravo zbog stroge kontrole tih proizvoda, te garancije da ne sadrže štetne materije.
Prema istraživanju tržišta Data Bridge halal tržište hrane je u 2022. vrijedilo 2,3 biliona dolara, a očekuje se da će do 2030. dosegnuti 5,9 biliona dolara bilježeći CAGR od 12,10 posto.
Veličina evropskog tržišta halal hrane i pića, prema podacima Mordor Intelligence, procjenjuje se na 14,6 milijardi dolara u 2023. godini, a očekuje se da će dosegnuti 19,2 milijarde dolara do 2028., rastući uz CAGR od 5,61 posto tokom ovog razdoblja.
Kratkoročno gledano, halal kuhinja postaje sve popularnija među muslimanskim i nemuslimanskim potrošačima. Prema podacima koje je objavio Ured za nacionalnu statistiku (ONS), u Velikoj Britaniji je u 2021. živjelo 3,9 miliona muslimana. Prema Odboru za praćenje halala u Ujedinjenom Kraljevstvu, u martu 2020. na tržištu peradi zaklano je 104 miliona pilića, od čega je 20 posto halal, kako bi se zadovoljila rastuća potražnja. Naprimjer, maloprodajni lanci kao što su Tesco, Sainsbury's, Marks & Spencer i Waitrose prodaju halal hranu, uključujući meso, pekarske proizvode, slastice, žitarice i grickalice.
U periodu od 2016. do 2021. sjevernoameričko tržište halal hrane i pića povećalo se za otprilike 8,7 milijardi dolara, a predviđa se da će do 2027. narasti za 7,5 posto CAGR-a, podaci su businesswirea.
Rastuće znanje o zdravlju i prehrani među Amerikancima nemuslimanima promovira halal hranu i piće, što se temelji na ideji čiste, svježe i higijenske hrane i pića. Sjevernoameričko tržište halal hrane i pića vrlo je konkurentno, s nekoliko igrača koji se takmiče za osvajanje većeg udjela na tržištu. Ključni igrači su Nestle SA, American Foods Group, LLC, Midamar Corporation i Halal Snacks LLC, između ostalih. Procjenjuje se da postoji više od 130 američkih prehrambenih lanaca s halal ponudom. Halal proizvodi također se mogu pronaći u 41 trgovinskom lancu u SAD-u, uključujući Safeway, Costco, Publix, Whole Foods Market, Restaurant Depot i ShopRite.
Da se radi o brzorastućem tržištu, pokazuje i rast SAMI (Social Acceptable Market Investments) serije indeksa halal hrane koji obuhvata kompanije halal hrane navedene na berzama zemalja Organizacije islamske konferencije (OIC). Prema podacima Bloomberga, u posljednjih pet godina ovaj indeks je porastao za više od 300 posto.
Međutim, halal se ne odnosi samo na hranu i piće. Danas se halal primjenjuje u turizmu, kozmetici, farmaciji, modi itd.
Mnoge multinacionalne kozmetičke kompanije poput Unilevera, L'Oreala i drugih ulaze na tržište i razvijaju kozmetičke proizvode temeljene na halal sastojcima kako bi zadovoljile sve veću potražnju za takvom kozmetikom.
U Bosni i Hercegovini halal je široko prihvaćen te se pored prehrambenih proizvoda radi na uvođenju halal standarda i u druge grane kao što su turizam i kozmetika. Prema procjenama Agencije za certificiranje halal kvaliteta, halal tržište u BiH, bez finansija, turizma i ugostiteljstva vrijedi četiri milijarde KM.
"Halal industrija BiH najrazvijenija je industrija u regionu Jugoistočne Europe. Najveći broj halal certificiranih kompanija dolazi iz oblasti industrije mesa, zatim konditorske i mliječne industrije, prerade voća i povrća", za Bloomberg Adriju kaže Damir Alihodžić, direktor Agencije.
Agencija za certificiranje halal kvaliteta proces halal certificiranja vrši na području BiH, Srbije i Crne Gore. Pored našeg regiona, certificirano je i nekoliko kompanija na području Slovenije, Njemačke i Poljske. U sistemu halal certificiranja, nadzora i kontrole ukupno se nalazi više od 150 kompanija.
Gotovo sve značajnije kompanije u BiH su prepoznale potencijale svjetskog halal tržišta i implementirale zahtjeve Halal standarda. U prosjeku svake godine implementaciju zahtjeva halal standarda uspješno završi oko 20 novih kompanija u BiH.
"Prema dosadašnjem iskustvu, kompanije se opredjeljuju za halal certificiranje svojih proizvoda i usluga kako bi potvrdile halal status i ispunile zahtjeve potrošača, ali i radi plasmana proizvoda na strana tržišta i konkurentske prednosti", dodaje Alihodžić.
Halal standardi
Da bi jedna kompanija ispunjavala halal standarde, ona mora biti registrirana, poslovati u skladu sa zakonskim propisima te imati uspostavljen sistem osiguranja higijenske i zdravstvene ispravnosti svojih proizvoda. Posebni zahtjevi za halal certificiranje su jasna opredijeljenost vlasnika i rukovodstva kompanije i spremnost poduzeti sve neophodne mjere kako bi ispunili zahtjeve halala. Dio procesa certificiranja je i obavezna edukacija zaposlenika koji trebaju znati šta je halal. Potom se moraju provjeriti i kontinuirano pratiti sve ulazne sirovine i osigurati da u procesu proizvodnje ne dođe do primjene nedozvoljenih sirovina.
Da bi proizvod od mesa bio halal, nije dovoljno samo da ne sadrži svinjsko meso, nego i da su životinje hranjene biljnom hranom, bez primjesa animalnog porijekla poput koštanog brašna ili svinjske masti. Obavezna je i kontrola korištenja različitih energetskih dodataka u hrani za stoku i perad, vođenje evidencija o eventualnom liječenju i upotrebi antibiotika jer se mogu prenijeti na ljude. Pored toga, Agencija vrši laboratorijske analize metodom slučajnog uzorka sirovina, polugotovih i gotovih proizvoda.
Ukoliko neka certificirana kompanija prekrši zahtjeve halal standarda, dolazi do oduzimanja i suspenzije halal certifikata, uz obavještavanje javnosti. Agencija na raspolaganju ima i niz zakonskih mjera koje se odnose na izricanje određenih sankcija, od kojih je prva suspenzija i oduzimanje certifikata, a potom zakonsko gonjenje.
Zahtjevi tržišta
Kada je riječ o halal certificiranju drugih industrija, Alihodžić ističe da je sektor kozmetike i sredstava za ličnu higijenu jedan od sektora koji je u svijetu halal industrije doživio nagli rast.
"U BiH ova vrsta halal industrije je u početku svog razvoja. Tako je i s nekim drugim granama industrije, kao što je halal turizam, za koji vjerujemo da će u neko dogledno vrijeme početi prilagodbu svojih usluga/proizvoda kako bi ispunile očekivanja halal potrošača", dodaje Alihodžić.
Trend halal certificiranja polako se širi i na zemlje regiona. Alihodžić ističe da se većina halal certificiranih kompanija iz zemalja okruženja odlučuje za halal certificiranje zbog potrošača u BiH te plasmana proizvoda na druga tržišta na kojima je halal certifikat uvjet za ulazak na tržište.
Kompanija Vindija na tržište BiH plasira 360 proizvoda i svi su halal certificirani.
"Primjetno je da kupci sve više traže halal certifikat, što je pokazatelj veće kontrole proizvoda", za Bloomberg Adriju kaže Elmir Šabanija, direktor Vindije.
Azra Ganibegović, direktorica prodaje gotovih proizvoda Mesne industrije Bajra, za Bloomberg Adriju kaže da su svi proizvodi ove kompanije pokriveni halal certifikatom, a prvi proizvodi su halal certificirani prije 10 godina.
"Puno potrošača zahtijeva halal certifikat i generalno tržište ide u tom smjeru. Mislim da bi jedan veliki dio kupaca odustao od naših proizvoda da nemamo halal certifikat", dodaje Ganibegović.
Kada je riječ o povezanosti halal hrane i ugostiteljstva, Ganibegović ističe da veliki restorani i hoteli traže halal certifikat od svojih dobavljača, kao i kompanije koje svojim uposlenicima pripremaju obroke.
Potražnja raste u EU
Kompanija Mlin Majić je ušla u proces halal certificiranja svojih proizvoda nakon plasiranja proizvoda na tržište Turske i zahtjeva njihovih potrošača za halal certifikatom.
"Nakon zahtjeva iz Turske krenuli smo u halal certificiranje i vidimo da potrošači, ali i naši poslovni partneri traže halal certifikat", za Bloomberg Adriju kaže Muharem Agić, tehnolog u ovoj kompaniji.
Ističe da u mlinarstvu nije teško ispuniti uslove za halal certifikat, jer je jedini uslov da pšenica kao glavna sirovina ne bude GMO.
Hotel Borovi iz Sjenice je u procesu halal certificiranja, ali od samog početka hotel posluje po ovim standardima. Međutim, prema riječima Larise Sare Baltić, PR-a hotela, još uvijek moraju objašnjavati šta halal podrazumijeva.
"Ono što je interesantno jeste da se halal veže samo za alkohol, što nije ispravno, jer halal podrazumijeva puno više - zdrav način življenja i zdrav način ishrane. Iz tog razloga je potrebno razgovarati s ljudima i upoznavati ih o tome šta halal podrazumijeva", dodala je Baltić.
Da je sve veći interes za halal proizvodima u Evropi, za Bloomberg Adriju je potvrdio i Amir Bekić, direktor Adriatic Grupe, jedne od vodećih kompanija u oblasti proizvodnje prehrambenih namirnica i njihove distribucije iz zemalja Zapadnoga Balkana za tržište EU, sa sjedištem u Beču. Kompanija sarađuje sa 70 dobavljača, od čega njih 20 ima halal certifikat koji se proteže na 100 proizvoda. Svoje proizvode plasiraju na tržište Austrije, Njemačke, zemalja Beneluksa, Francuske, Irske, UK i zemalja Skandinavije.
"Potražnja za halal proizvodima u zemljama EU definitivno je u porastu. Na to utiče niz faktora, a najozbiljniji su migrantska kretanja stanovništva u posljednjoj deceniji iz islamskih država prema Evropi. U potrošačkoj populaciji koja preferira ove proizvode je visoka vrijednost konzumacije halal proizvoda", kaže Bekić.
Naglašava da trgovački lanci u nizu evropskih država prepoznaju trend povećanja potražnje za halal produktima, te da na svojim policama osiguravaju sve veći prostor za širenje halal certificiranih proizvoda.
"Naša kompanija prati ove trendove i zahvaljujući halal proizvodima konstantno širimo naše prisustvo na svim tržištima. Populacija kojoj se obraćamo prepoznala je naše mesne proizvode brenda Brajlović, što nam je omogućilo značajan rast prodaje ovih artikala", ističe Bekić.
Bekić naglašava da sve više evropskih proizvođača halal certificira proizvode kako bi zadobili širi krug potrošača.
"Svi ozbiljniji proizvođači hrane širom EU prepoznaju značajan potencijal halal proizvoda, tako da je proces certificiranja halal certifikatom u porastu. To se posebno odnosi na proizvođače mesnih proizvoda", dodaje Bekić.