U dinamičnom poslovnom okruženju, gdje se tržište rada konstantno mijenja, preferencije radnika u Bosni i Hercegovini doživljavaju značajne promjene. Istraživanja otkrivaju da su najvažniji faktori pri izboru poslodavca stabilnost, dobar odnos s nadređenima i kvalitetni međuljudski odnosi. Istovremeno, sve više kompanija nudi raznovrsne benefite kako bi privukle i zadržale talente – od fleksibilnog radnog vremena, bonusa za uspjeh, do dodatnog zdravstvenog osiguranja.
No, kad se radi o konačnoj odluci o prihvatanju posla, plata ostaje presudna. Dolazak generacije Z na tržište rada dodatno je ubrzao ove promjene, donoseći fokus na fleksibilnost, edukaciju i balans između privatnog i poslovnog života.
Istraživanja koja je portal Mojposao.ba proveo u posljednje tri godine o najpoželjnijim poslodavcima, pokazuju da su radnicima pri izboru poslodavca najbitniji: dobar tretman nadređenih, sigurnost radnog mjesta i dobri međuljudski odnosi na poslu. Druga istraživanja također pokazuju da je plata apsolutno odlučujući faktor u donošenju odluke da li prihvatiti neki posao ili ne.
Ključni faktori za izbor poslodavca
Nermana Ajanović-Hajdarpašić, voditeljica produkata i marketinga, Alma Career BH (MojPosao.ba), za Bloomberg Adriju kaže da je ovdje riječ o dva aspekta donošenja odluka o poslu.
''Kada radnici biraju poslodavca kod kojeg žele raditi, ključni faktori su dugoročni – dobar tretman nadređenih, sigurnost radnog mjesta i kvalitetni međuljudski odnosi. To su elementi koji utiču na ukupno zadovoljstvo zaposlenih i njihovu lojalnost poslodavcu'', kaže Ajanović-Hajdarpašić.
Međutim, dodaje, kada je riječ o samoj odluci da li prihvatiti određeni posao ili ne, visina plate često igra presudnu ulogu.
''Ljudi prije svega moraju zadovoljiti egzistencijalne potrebe, a tek onda mogu razmišljati o drugim faktorima koji čine radno okruženje održivim na duže staze. Dakle, plata je ključni faktor u inicijalnoj odluci o prihvatanju posla, ali faktori poput odnosa s nadređenima, stabilnosti i radne atmosfere su ti koji dugoročno zadržavaju radnike kod poslodavca'', pojašnjava Ajanović-Hajdarpašić.
Depositphotos
Ono što radnici najviše očekuju kada je riječ o beneficijama, bonusi su za izvanredna postignuća, fleksibilno radno vrijeme i edukacija zaposlenih. Poslodavci u BiH nude različite benefite, u zavisnosti od industrije, veličine kompanije, uspjeha u poslovnoj godini.
Ajanović-Hajdarpašić ističe da se u posljednjih nekoliko godina u nekim industrijama češće nude fleksibilni oblici rada, osim rada od kuće ili hibridnog rada, to je i klizno radno vrijeme te različite druge politike koje radna mjesta prilagođavaju porodici.
''To je neupitno jedan od najočekivanijih benefita, ali nije svaki poslodavac u mogućnosti ponuditi takvo nešto i ne može se ponuditi za svako radno mjesto'', naglašava Ajanović-Hajdarpašić.
Dodaje da su radnicima fleksibilni oblici rada veoma bitni. Sva istraživanja koja su proveli, a koja su na neki način obrađivala ovo pitanje, pokazuju da je fleksibilnost visoko na listi zahtjeva poslotražilaca.
''Fleksibilnost nije samo rad od kuće i poslodavci koji ne mogu zbog prirode posla omogućiti rad od kuće makar djelomično trebaju razmišljati o drugim modelima fleksibilnosti kojima bi radnicima omogućili da lakše usklade privatni i poslovni život'', naglašava Ajanović-Hajdarpašić.
Kompanije nude sve više benefita
Dodaje da situacija na tržištu rada prisiljava poslodavce da nude sve više benefita, ali sve zavisi od kompanije od kompanije. Također, kompanije nude i godišnje bonuse, dodatna zdravstvena osiguranja, osiguran transport za dolazak na posao i nazad, hranu i piće na poslu, zajedničke aktivnosti i sl.
Ulazak generacije Z na tržište rada donio je velike promjene. Ajanović-Hajdarpašić pojašnjava da je to generacija koja ima drugačije prioritete i stav prema poslu i očekuje fleksibilnost više od drugih generacija, kao i veća ulaganja u edukaciju i mentorstvo.
"To uopće ne znači da prethodnim generacijama fleksibilnost i ostali benefiti nisu bili bitni, već se samo ova generacija jasnije i hrabrije zauzela za ono što im je bitno i ne prihvataju posao po svaku cijenu", ističe ona te dodaje da kada se kaže da je to generacija koja je ''zahtjevnija'' za poslodavce, često se to tumači u negativnom kontkstu, jer ih je zaista teže voditi, ali promjene koje ova generacija donosi pozitivne su i za ostale generacije.
Generacija Z donijela promjene na tržište rada/Depositphotos
Poslodavci su vrlo svjesni koliko dodatni benefiti doprinose zadržavanju i privlačenju radnika, međutim kada je riječ o spremnosti ulaganja u benefite, to zavisi od mnogo faktora. Ajanović-Hajdarpašić pojašnjava da ne može naprimjer jedna kompanija koja se bori da opstane na tržištu, pogotovo u izazovnim vremenima kakva su sada, ponuditi dodatno zdravstveno osiguranje koje će opteretiti budžet toliko da neće moći investirati u dodatnog radnika, proizvodnju i sl.
Trenutno, ako se posmatra fleksibilnost kao najprivlačniji benefit, onda definitivno i dalje IT kompanije nude najviše mogućnosti za fleksibilne modele rada.
''Naravno, nisu IT kompanije jedine, ovakve modele rada srećemo često i u BPO (Business Process Outsourcing) sektoru i generalno u industrijama koje su bazirane na online tehnologijama i znanju'', kaže Ajanović-Hajdarpašić.
Govoreći o spremnosti radnika na promjenu poslodavca ako im se ponude bolji benefiti, Ajanović-Hajdarpašić ističe da trećina poslotražilaca često razmišlja o promjeni posla, a čak 40 posto njih je spremno i na preseljenje ako im se ponude dodatne beneficije.
''Ako radnik već razmišlja o promjeni posla, a uzroci mogu biti razni od nezadovoljstva platom do nedostatka mogućnosti za napredovanje i razvoj, kao i lošeg odnosa s kolegama ili nadređenim, onda postoji veliki rizik da će prihvatiti drugu ponudu za posao ako mu se ponude čak i neznatno bolji uslovi'', zaključuje naša sagovornica.