Kretanje cijena većine vrsta robe u protekloj je godini karakterizirala izrazita volatilnost i uglavnom snažan rast, a u ovoj bi godini fluktuacije ipak trebale biti manje, ocjenjuju analitičari Bloomberg Adrije.
Kao rezultat takve prošlogodišnje volatilnosti, za proizvođače je odluka o tome kada kupiti sirovine postala vrlo složena i rizična.
"Razlozi za takvu volatilnost cijena u 2022. leže uglavnom u suprotstavljenim silnicama temeljnih pokretača cijena. S jedne je strane globalna potražnja u razdoblju nakon pandemije rasla, no globalni dobavni lanci nisu se oporavili do razina kakve su bile prije pandemije. Geopolitički izazovi i problemi samo su dodatno usložnili situaciju. Također, čimbenik je bila i promjena cijene novca s obzirom na to da su središnje banke odustale od labave monetarne politike kakva je vladala u prethodnom desetljeću", navodi se u analizi Bloomberg Adrije.
Što se cijena energije tiče, nafta Brent je prošlu godinu završila nekih deset posto skuplja na godišnjoj razini. Rast cijena električne energije doživio je vrhunac u drugoj polovici ljeta, a posljednjih tjedana, kao i u slučaju drugih energenata, cijena je u padu, no još uvijek uz izrazitu volatilnost. Slično se događalo i s prirodnim plinom kod kojeg je pad cijena bio potpomognut i dosad relativno blagom zimom.
Kod cijena metala, željezna ruda je u protekloj godini predvodila rast koji je iznosio oko 25 posto u odnosu na 2021. Od sredine studenog cijena raste zbog optimizma u vezi s Kinom i njezinom potporom građevinskom sektoru.
Bakar je u prošloj godini imao prosječnu cijenu od 8.815 američkih dolara za tonu, odnosno varirao je između sedam i 10.730 dolara.
U poljoprivrednom sektoru najuzbudljiviju je godinu imala pšenica, čija se cijena zbog ruske invazije na Ukrajinu u ožujku prošle godine udvostručila, a onda donekle stabilizirala od srpnja nakon reaktivacije crnomorskih luka za izvoz.
"U ovoj godini očekujemo cijene energije uglavnom oko sadašnjih razina, što je u prosjeku niže, no tijekom prošle godine uzimajući u obzir neuobičajeno visoke razine tijekom 2022. i očekivano usporavanje globalnog gospodarstva u ovoj godini. Energetski sektor bi cijene poljoprivrednih proizvoda trebao povući naniže i pomoći pri snižavanju inflacije. Još uvijek ima prostora za nestabilnost jer su globalni dobavni pravci i dalje u fazi preoblikovanja, no ne kako je to viđeno u 2022. godini", ističe analiza Bloomberg Adrije.
Kod cijena metala signali su mješoviti, pa bi recimo cijene bakra i zlata mogle ići različitim smjerovima.
Zbog otvaranja Kine, cijena željezne rude bi se trebala kretati između 700 i 900 kineskih juana za tonu. Bakar bi se trebao kretati između osam i deset tisuća američkih dolara za tonu uz potencijal za rast cijene.
Cijena sirove nafte mogla bi se kretati između 80 i 90 američkih dolara za barel.
"U ovoj godini na cijenu nafte će utjecati globalna ekonomska dinamika za koju se očekuje usporavanje i onda smanjenje potražnje za naftom. S druge pak strane otvaranje Kine jača potražnju", ocjenjuju analitičari Bloomberg Adrije.
Za cijenu pšenice očekuju raspon od 600 do 800 dolara za bušel uslijed ograničene ponude, ovisnosti o Rusiji i Ukrajini te vremenskih uvjeta. Cijena pšenice je u prošloj godini u prosjeku bila 30 posto veća na godišnjoj razini, a sada postoji pritisak za njezino smirivanje.