Iako je zlato posljednjih godina izgubilo zamah, ove je godine zabilježilo rast od oko 25 posto. Razlozi ovogodišnjeg rasta uglavnom su geopolitičke napetosti i zabrinutost oko imovine denominirane u dolarima - američka valuta imala je prilično lošu godinu. To je izazvalo navalu na takozvana sigurna utočišta, u koja spada i zlato.
No ovaj plemeniti metal u posljednje vrijeme gubi zamah, prema Bloombergu, uglavnom zbog opreza investitora koji čekaju jasniju sliku pregovora Washingtona s nizom trgovinskih partnera, puta prema snižavanju američkih kamatnih stopa i jasnijeg utjecaja američkih carina na globalnu ekonomiju.
"Makroekonomske napetosti i promjene monetarne politike pridonijele su povećanoj potražnji za zlatom među investitorima i centralnim bankama. U 2024. centralne banke nastavile su snažnu kupovinu zlata, iako je početkom 2025. uočeno blago usporavanje. Prvu polovicu 2025. obilježio je intenzivan rast zlata", objašnjavaju analitičari Bloomberg Adrije ovogodišnje trendove na tržištu zlata u svojoj analizi koju možete preuzeti OVDJE.
Čitaj više

Srebro ove godine postalo profitabilnije od zlata
Srebro je blizu najviše vrijednosti u posljednjih 14 godina, a rast potiču ulagači koji traže alternative zlatu, koje je gotovo na rekordnim vrijednostima.
14.07.2025

Isplati li se ulagati u zlato putem ETF-a?
ETF-ovi su alternativa kupnji i držanju fizičkog zlata.
01.07.2025

Cijena zlata blago pala, nema masovnog prelaska u sigurnu imovinu
Cijena zlata blago je pala, preokrenuvši raniji rast, dok svjetska tržišta s nestrpljenjem prate da li će Iran odgovoriti nakon što su Sjedinjene Američke Države tokom vikenda podržale Izrael u napadima.
23.06.2025

Pregled berzi - napad na Iran podiže cijenu nafte, Fed zadržao kamate
Najvažnije berzanske vijesti ni ovog puta ne dolaze iz privrede, već iz Bijele kuće.
23.06.2025
Cijena je u prvom tromjesečju premašila 3.000 dolara, a u drugom tromjesečju dosegla je rekordnih više od 3.400 dolara po unci. Vrijednost zlata porasla je za oko 25 posto ove godine. "Iako je zadržalo uzlazni trend, kretanje cijena pokazalo je razdoblja volatilnosti, posebno tokom razdoblja pojačanih geopolitičkih napetosti i promjena u trgovinskoj politici", objašnjavaju analitičari.
Povratak Donalda Trumpa doveo je do niza carinskih prijetnji i političkih previranja. "Ove su najave povećale neizvjesnost na globalnim tržištima i izazvale jaču potražnju za zlatom, što je dodatno podiglo cijenu i pojačalo osjećaj neizvjesnosti na tržištima".
Bloomberg
Zlato trenutno na 3.500 dolara po unci
Cijena zlata blago je porasla krajem prošle sedmice jer su investitori procjenjivali mogućnosti smanjenja kamatnih stopa od Federalnih rezervi nakon što su solidni podaci o zaposlenosti i maloprodaji u SAD-u ublažili zabrinutost oko najveće svjetske ekonomije. Prošle sedmice objavljeni su i podaci o inflaciji koji su bili niži od očekivanih.
Krajem sedmice, unca zlata trgovala se po cijeni od oko 3.350 dolara, gotovo nepromijenjeno u odnosu na prethodnu sedmicu. Tržišta će sada pomno pratiti ishod sastanka FED-a kasnije ovog mjeseca kako bi dobila jasniju sliku o smjeru njihove politike. Zlato je obično u nepovoljnom položaju u okruženju visokih kamatnih stopa jer ne donosi kamate, navodi Bloomberg.
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
3.359,04 USD
+20,07 +0,60%
vrijednost na početku trgovanja
3.341,11
posljednja zaključna vrijednost
3.338,97
promjena od početka godine
27,636502190894%
dnevni raspon
3.331,88 - 3.360,11
raspon u 52 nedjelje
2.353,24 - 3.500,10
Kakva su predviđanja?
Analitičari Bloomberg Adrije očekuju da će zlato nastaviti rasti u drugoj polovici 2025. godine, jer trajna neizvjesnost povećava potražnju za sigurnom imovinom i jača interes investitora.
Fed je smanjio kamatne stope za ukupno 75 baznih bodova u 2024. godini, uključujući smanjenje od 25 bodova u novembru, šaljući snažnu poruku tržištu. Ova odluka smanjila je realne prinose obveznica, čineći zlato relativno privlačnijim investitorima.
"Iako u prvoj polovici 2025. nije bilo daljnjih smanjenja, očekivanja nekih smanjenja nastavila su podržavati cijene. U prvom tromjesečju 2025. centralne banke kupile su 244 tone zlata, što je manje nego u prethodnom tromjesečju, ali je ostalo stabilno. Globalni ETF-ovi za zlato doživjeli su najsnažniji priljev u više od pet godina, s gotovo 400 tona dodanih samo u prvoj polovici 2025. Povećanje ulaganja u ETF-ove također je povećalo fizičku potražnju, dodatno povećavajući pritisak na rast cijena", zaključuju naši analitičari.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...