Tržište pametnih domova raste, predviđa se da će do 2025. godine vrijediti 97,61 milijardu dolara. Prema globalnom istraživanju tehnoloških trendova pametnih domova Jabila za 2020. godinu, glavne tržišne mogućnosti uključuju pametne uređaje, sigurnost i kontrolu pristupa, te energetsku efikasnost.
Utjecaj koji pametne tehnologije imaju na tržište nekretnina sve je veći, uključujući i nekretnine u Bosni i Hercegovini (BiH).
Cijene stanova su u porastu, a činjenica da pametni domovi pružaju mogućnost da stanari sami kontroliraju naprimjer svjetlo, temperaturu, sigurnosne uređaje ili neke druge sisteme, a sve samo uz pomoć jednog klika, nekretninama daje dodatnu vrijednost, pa ovakav standard življenja ostaje dostupan za one dubljeg džepa.
Osman Kovač, vlasnik kompanije E-SPV, za Bloomberg Adriju je kazao da se pametne savremene tehnologije sve više integrišu u bh. građevinski sektor, posebno kada je riječ o stanovima, a da svi sistemi generalno dosta povećavaju cijenu stanova, što ih čini privlačnijim kupcima koji raspolažu novcem i imaju viziju budućeg razvoja ovog segmenta.
Integracija sistema poput pametne rasvjete, sigurnosnih sistema, automatiziranog grijanja i hlađenja, pametnih termostata, sistema nadzora i senzora pokreta i slično, povećava vrijednost nekretnine zbog dodatne funkcionalnosti i uštede energije koje nude.
"Pametni domovi nažalost još uvijek nisu dostupni svima, ali i nivo primjene pametnih tehnologija u njima još uvijek nije dovoljno ustaljen i varira. Ovakve nekretnine, gledajući domaće tržište, uglavnom su dostupne onim kupcima, kompanijama ili investitorima koji imaju resurse, saznanja i mogućnosti da ih implementiraju", pojašnjava Kovač, te dodaje da su kroz svoj dosadašnji rad uvidjeli da su kupci ipak spremni platiti više za nekretnine koje nude veću udobnost, sigurnost, efikasnost, ali i uštedu.
S druge strane, dugoročno gledano, Kovač kaže da ove tehnologije mogu smanjiti režijske troškove, što opravdava početnu veću investiciju u nekretninu. Primjetno je da održive i energetski efikasne zgrade danas privlače sve više kupaca, što dodatno podiže njihovu vrijednost na tržištu.
Termin pametnih tehnologija u domovima danas podrazumijeva širok spektar integriranih i umreženih uređaja koji automatizuju različite funkcije u jednom domu, i koje komuniciraju međusobno i s korisnikom putem centraliziranog interfejsa. Osnovna svrha ovakvih sistema je unapređenje komfora, sigurnosti i energetske efikasnosti, kao i lakše upravljanje određenim funkcijama, poput osvjetljenja, unutrašnjih ili vanjskih roletni, grijanja, klima-uređaja, različitih audio ili videosistema.
Automatizacija kao prednost
Kovač kaže da su danas, a kada je riječ o bh. tržištu nekretnina, najtraženija ona pametna rješenja koja uključuju automatizovane sisteme i uređaje koji poboljšavaju energetsku efikasnost, sigurnost i komfor.
"Slobodno mogu reći da pojedini segmenti postaju standard gradnje, svakako bih izdvojio pametne sisteme grijanja i hlađenja, u novoizgrađenom sarajevskom stambeno-poslovnim objektu "Ljubljanska 10" se sistemom upravlja putem WI-FI aplikacije, kojom se podešava rad toplotne pumpe. Ovaj objekt slovi kao jedan od trenutno tehnološki najopremljenijih objekata u Sarajevu", kaže Kovač.
Pojašnjava da će automatizirana rasvjeta, sigurnosni sistemi i pametni termostati sigurno biti sve traženiji i s vremenom nezaobilazni u projektima. Upravljanje aplikacijama je do sada bilo čest zahtjev njihovih kupaca, te su u spomenutom objektu izveli instalaciju opreme za pametnu kuću.
Kovač kaže da posvećenost prepoznavanju potreba kupaca i praćenju trendova vide i kod svojih partnera te da samo zajedničkom saradnjom mogu ići ka naprednim digitalnim rješenjima koja će omogućiti potpunu vizualizaciju stambenih jedinica, kao i komunikaciju s potencijalnim kupcima, na kojoj god strani svijeta se nalazili.
Savremene tehnologije sa svim svojim prednostima definitivno mijenjaju tržište nekretnina, na svim nivoima unaprjeđuju efikasnost, smanjuju troškove, te omogućuju veću udobnost življenja.
"Kupci su sve angažiraniji i informiraniji o standardima gradnje, te vjerujem da smo značajnu konkurentsku prednost stekli primjenom rješenja poput sistema za grijanje i hlađenje na toplotne pumpe, aluminijske roletne s elektromotorom, blindo vrata s kartičnom kontrolom otvaranja, instalacije bežičnog interneta, instalacije opreme za pametnu kuću… Jako je bitno pratiti zahtjeve kupaca i tržišta, jer sve se okreće ka energetskoj efikasnosti i primjeni savremenih tehnologija", govori Kovač.
Održivost u fokusu
U nekretninskom sektoru danas je veliki fokus na održivosti, tehnološkoj opremljenosti i funkcionalnosti koja tu nekretninu čini atraktivnijom, uz lakše upravljanje, i u konačnici daje poboljšan životni standard.
Kada govorimo o budućnosti pametnih domova i tehnologija koje ih čine pametnim, Kovač vjeruje da će tržište nekretnina nastaviti evoluirati uz pametne tehnologije i nove održive sisteme, dok će neke zastarjele prakse i tehnologije postepeno nestati.
Budućnost tržišta nekretnina definitivno će sve više biti oblikovana novim tehnologijama, digitalnim rješenjima, kao i adaptacijom novom načinu života.
Smatra da idemo ka primjeni "samoodržive zgrade", gdje je fokus na korištenju obnovljivih izvora energije i recikliranju resursa, te na "potpunoj automatizaciji" koja omogućava pametno upravljanje cijelim domaćinstvom.
Dakle, savremene tehnologije postaju sve prisutnije na bh. tržištu, ali njihova dostupnost svim kupcima će i dalje zavisiti od mnogih faktora kao što su ekonomski status, obrazovanje, lokacija, starost. U nekim segmentima društva one su postale svakodnevnica, dok je kod nekretnina u fazi edukacije i adaptacije.
Budućnost nekretninskog tržišta
Ono što je danas primjetno kada je riječ o bh. nekretninskom tržištu i pametnim domovima, jeste da savremene tehnologije revolucionarno mijenjaju tržište nekretnina, čineći i same procese prodaje i izdavanja stanova bržim, transparentnijim i efikasnijim. Digitalne tehnologije igraju ključnu ulogu u povezivanju kupaca i prodavaca te omogućavanju bolje pretrage i transakcija.
Prodaju danas prate i mnogobrojne digitalne platforme koje olakšavaju pretragu ponude na tržištu. U sklopu njih sve je više i Chatbotova koji pomažu prilikom određenih nedoumica. Jedan od najznačajnijih tehnoloških napredaka u oblasti nekretnina su svakako virtuelne ture i 3D prikazi stanova i kuća. Ova tehnologija omogućava kupcima da virtuelno "prošetaju" kroz nekretninu i steknu realnu sliku prostora bez potrebe da fizički obiđu nekretninu, što je idealno i za one ljude koji se trenutno ne nalaze u zemlji kako bi fizički pogledali određenu nekretninu. Pored digitalnih platformi neizostavne su i mnogobrojne mobilne aplikacije.
Iako još uvijek u ranoj fazi implementacije na tržištu nekretnina u BiH, blockchain tehnologija nudi značajan potencijal za povećanje sigurnosti i transparentnosti u procesu kupoprodaje. Blockchain omogućava sigurno čuvanje i prenos podataka o vlasništvu, smanjujući rizik od prevara i omogućavajući brže pravne procese. Ova tehnologija bi u budućnosti mogla biti naročito korisna za digitalizaciju zemljišnih knjiga i ubrzanje administrativnih procesa.
Digitalne platforme, virtualne ture, mobilne aplikacije i AI analize pružaju novi nivo transparentnosti i pogodnosti za sve učesnike na tržištu. I dalje postoji prostor za unapređenje, posebno u implementaciji naprednijih tehnologija koje bi dodatno pojednostavile i poboljšale ovaj sektor.
Kako tehnologija svakodnevno napreduje velikom brzinom, možemo očekivati sve veću integraciju pametnih sistema u naše domove. Jako je važno pratiti trendove, kako bi ulaganja u ovakve sisteme bila što sigurnija. Iz dana u dan pametni domovi sve manje su luksuz, a sve više očekivani standard, te će se oni najradoznaliji, najupućeniji, ali i najhrabriji za ove vrste ulaganja vrlo brzo naći u očekivanoj prednosti.