Vlada Gvineje želi znati šta se dogodilo s tri tone njezina zlata. Odgovor možda leži u Londonu.
U martu su gvinejske vlasti uhapsile bivšeg čelnika centralne banke i optužile ga za pronevjeru nakon što je čuvar zlata, belgijska rafinerija Affinor BVBA, rekao da ga ne može vratiti.
Hapšenje Louncenyja Nabea bacilo je novo svjetlo na prethodno neprijavljenu sudsku presudu u Londonu koja je pokazala da je rafinerija, koja je držala i prodavala zlato, već bila pod nadzorom britanske policije u slučaju pranja novca. Milioni eura koje je kompanija rekla da je zaradila od trgovine gvinejskim zlatom prebačeni su na bankovne račune diljem svijeta, od kojih bi neki mogli biti povezani s rafinerijom. To je potaknulo tužioce da kažu da postoje ''nevjerovatni dokazi da je novac nezakonito stečen međunarodnim pranjem novca''. I to je dovelo prošle godine do zaplijene 34 miliona eura (66,4 miliona KM) u najvećoj zaplijeni prihoda stečenog kriminalom u zemlji.
Mutan dogovor
Sada u Gvineji raste briga o sigurnosti njezina zlata. A mutan dogovor koji se proteže na tri kontinenta postavlja pitanja o pranju novca na londonskom tržištu poluga, gdje se svake godine trguje bilionima dolara plemenitih metala.
Affinor je prodao zlato trgovačkom ogranku turske Rafinerije zlata u Istanbulu sa sjedištem u Dubaiju, prema sudskim dokumentima, a zatim je prebacio 50 miliona eura (97,7 miliona KM) na londonske račune južnoafričke advokatske kompanije, gdje je držano u escrow-u kiparske investicijske kompanije. Činilo se da je novac mnogo više nego što je Affinor mogao očekivati da će zaraditi od trgovine, napisao je sudac John Zani u svojoj presudi iz 2020., izazivajući zabrinutost oko njegovog porijekla.
Advokatska kompanija Du Toit & Co. LLP i investicijska kompanija Xiperias dogovorili su predaju preostalih 34 miliona eura (66,4 miliona KM) bez priznanja krivice. Glasnogovornik Affinora rekao je da rafinerija nije ni osumnjičena ni stranka u londonskom slučaju te da je sudu dostavila revizijski trag zlata i njegove kupovine od centralne banke Gvineje. Rafinerija zlata u Istanbulu, poznata kao IGR, potvrdila je da je kupila zlato, ali je rekla da nema direktnu vezu sa centralnom bankom i porekla je bilo kakvu nepravdu.
Rafinerije kao što je IGR koje su akreditirane od strane London Bullion Market Association, ili LBMA, uglavnom su male kompanije koje pročišćavaju rudu i otpad od zlata koje zatim unose u globalni finansijski sistem. Od njih se očekuje da čuvaju prljavi novac, a LBMA postavlja pravila o tome koji materijal mogu prihvatiti kako bi osigurao da se poluga zaražena kriminalom ne uvuče unutra.
Ali zahtjevi se često ne provode, rekao je Mark Pieth, osnivač Baselskog instituta za upravljanje, koji je pregledao nalaze suda. ''Većina ovih rafinerija uopće ne poštuje ozbiljnu usklađenost'', rekao je.
IGR nije komentirao kada su ga upitali o usklađenosti s pravilima LBMA o izvorima, ali je kompanija prošle godine rekla da "vodi postupke analize tokom svih svojih poslovnih odnosa sa svojim partnerima". LBMA je u srijedu saopćila da nije primila nikakvu službenu obavijest o tom pitanju, ali "sada kada su detalji postali dostupni, preliminarni pregled će uskoro biti pokrenut''.
Poslovanje Affinora s Gvinejom ima korijene u političkim previranjima koja su zahvatila zemlju 2008. nakon smrti dugogodišnjeg čelnika Lansane Contea. Slijedila je vojna vladavina sve dok Gvineja nije izabrala svog prvog demokratski izabranog čelnika 2010. godine.
Nemiri su naveli mnoge zapadne zajmodavce da napuste odnose s državnim institucijama, uključujući centralnu banku. Rafinerije koje su se prije bavile Gvinejom više nisu željele rukovati njezinim uglavnom zanatskim zlatom zbog pooštravanja pravila o dječijem radu i štetnosti okoliša.
Zbog toga je Gvineja ostala bez sredstava da proda svoje zlato za čvrstu valutu, kaže Baidy Aribot, bivši viceguverner centralne banke. "Bila su ovo teška vremena za Gvineju", rekao je Aribot u intervjuu iz Dubaija u decembru, dan nakon što je njega i guvernera centralne banke Nabea vojna hunta koja je došla na vlast u septembru uklonila sa svojih dužnosti. ''Sva vrata su bila zatvorena''.
Centralnu banku je tražio Affinor, mala rafinerija na periferiji Genka u Belgiji, jer nema gdje da se okrene, rekao je Aribot. Pristao je skladištiti i pročišćavati gvinejsko zlato, dok je također djelovao kao njegov posrednik.
Čak i u usko povezanoj rafinerskoj industriji, ljudi su imali malo toga za reći o Affinoru ili njegovom glavnom izvršnom direktoru, Josu Beckersu, koji nije odgovorio na zahtjev za komentar. Računi kompanije pokazuju samo dva zaposlenika, a ona nema akreditaciju ''Good Delivery'' potrebnu za pročišćavanje poluga koje prihvata londonsko tržište poluga. To otežava prodaju velikih količina zlata finansijerima Grada.
Rafinerija u Istanbulu
Za to mu je bio potreban posrednik odobren od LBMA, kojeg je pronašao u rafineriji zlata u Istanbulu. Ta je kompanija jedna od samo dvije u Turskoj s LBMA akreditacijom. Djeluje kao bitna veza između trgovaca nakitom istanbulskog Grand Bazaara i ogromne likvidnosti dostupne na tržištu Ujedinjenog Kraljevstva. Šipke s otisnutim logotipom leže u londonskim trezorima JPMorgan Chase & Co. i HSBC Holdings Plc, prema prijavama za fondove kojima se trguje na berzi koji se bave zlatom.
Affinorov odnos s Gvinejom sada pomno ispituje tamošnja vojna hunta. Krajem januara vlasti su pozvale Nabea i Mamady Conde, bivšeg Affinorova predstavnika u Gvineji, prema Condeu, koji je u međuvremenu napustio zemlju. Nova uprava htjela je povući više od tri tone zlata koje je držala s Affinorom, ali je rafinerija rekla da to nije moguće.
Aboubacar Camara, Affinorov pravni zastupnik u Gvineji, rekao je da nakon što kompanija oplemeni gvinejsko zlato više ne drži fizički metal u svojim skladištima. "Zlato je položeno u strukturu gdje se metalni račun centralne banke pripisuje uplaćenom iznosu", rekao je. ''Banka više ne može tražiti fizičko zlato, već njegovu vrijednost u valutama''.
Nabe nije odgovarao na telefonske pozive i SMS poruke. Njegova advokatica Amara Bangoura potvrdila je da je njen klijent optužen za pronevjeru, nezakonito bogaćenje i prevaru, ali nije imala više komentara.
Affinorovi advokati rekli su istražiteljima, prema presudi londonskog suda, da je kupio zlato iz Gvineje prije nego što ga je prodao trgovačkom ogranku turske rafinerije sa sjedištem u Dubaiju, čime je ostvario dobit od najmanje 50 miliona eura (97,7 miliona KM).
Tužitelji su smatrali da je to sumnjivo, naveo je Zani u svojoj presudi. Gvineja je prodala samo oko 200 miliona dolara (375,7 miliona KM) zlata koji je Affinor imao u 2019., prema godišnjem izvještaju centralne banke. Dužnosnici banke rekli su da rafinerija nije primila postotak dobiti.
''Kada vidimo da je cijena dobra, tražimo od Affinora da pronađe kupce za naše zlato", rekao je Georges Gbanamou, šef kreditnog i deviznog odjela u centralnoj banci. ''Affinor nema udjela u prodaji. Umjesto toga, plaćale bi se naknade za transport, rafiniranje i skladištenje'', kaže Aribot, bivši viceguverner.
Sumnju je izazvao i način premještanja novca. U osnovi prenosa 50 miliona eura (97,7 miliona KM) bio je sporazum, koji su potpisali direktor Beckersa i Xiperiasa David Boterashvili, o saradnji u razvoju “novih metoda rafiniranja zlata”, prema dokumentima navedenim u presudi suca.
Xiperias je, koristeći Du Toitov račun, tada pokušao raspodijeliti sredstva na 49 subjekata koji se protežu od Kanade do Mađarske, stoji u sudskoj presudi. Policija je rekla da je pronašla veze između nekih namjeravanih primatelja i direktora ili dioničara Xiperiasa i Affinora. Prema presudi, Jamesu Pidducku, detektivu na tom slučaju, neke transakcije su kružne prirode izgledale kao pranje novca.
Jedan od namjeravanih primatelja, prema sudskim dokumentima, bila je Riverperfection, portugalska kompanija u vlasništvu predstavnika Affinora za koju se činilo da nema trgovačkih podataka. Dobio bi 6,4 miliona eura (12,5 miliona KM) da njezina banka nije blokirala plaćanje. Riverperfection također posjeduje 15Supply, kompaniju za koju se tvrdi da njome upravlja izvršni direktor Affinor Beckers, prema sudskoj presudi.
Novac je također kanaliziran belgijskoj kompaniji Vivsur NV, gdje je Boterashvili naveden kao direktor, kao i njezinim zaposlenicima i drugim kompanijama koje su s njom dijelile urede. Više od 100.000 eura (195.583 KM) poslano je jednoj kompaniji za mermerni trpezarijski sto, luster i drugi namještaj.
Xiperiasov Boterashvili i Stephanus du Toit, direktor advokatske kompanije, traženi su zbog hapšenja u Velikoj Britaniji u sklopu istrage o pranju novca, prema sudskoj presudi. Boterashvili je u e-poruci rekao da su nalozi izvršeni kako bi se natjerali da odgovore na pitanja i da više nisu na snazi. Predstavnik njegove kompanije rekao je da "nema nijednog dokaza o bilo kakvom prekršaju". Du Toit nije odgovarao na e-mailove i pozive. Glasnogovornik ureda britanskog tužiteljstva odbio je komentirati status istrage.
Pravila usklađenosti LBMA-a zabranjuju rad s osobama za koje se sumnja da su prale novac. Rafinerije koje krše ta pravila mogu biti izbrisane s liste Good Delivery, što je sankcija koja bi mogla rezultirati gubitkom poslovanja. Godišnje revizije trebale bi osigurati ispunjavanje standarda. IGR je rekao da nije bio upoznat s optužbama za pranje novca sve dok nije saznao za sudsku presudu prošle godine.
U februaru je izaslanstvo centralne banke Gvineje, predvođeno novoimenovanim guvernerom Karamom Kabom, otputovalo u Genk da se raspita o preostalom zlatu, prema Camari, Affinorovom pravnom zastupniku. Zlato čini važan dio relativno malih rezervi centralne banke zemlje, koje djeluju kao tampon protiv ekonomskih šokova.
''Bio sam iznenađen kad sam čuo kako mog klijenta nazivaju prevarantom i optužuju za rasipanje zlata gvinejske centralne banke'', rekao je Camara tog mjeseca u jednom od najgledanijih talk showa u zemlji. "Zlato je tu, ali više nije fizičko, već je u digitalnom obliku na bankovnim računima kod Affinora".
Moussa Mansare, glasnogovornik centralne banke, odbio je komentirati slučaj protiv bivšeg guvernera. Razgovori s Affinorom su u toku, rekao je. ''I dalje se nadamo da ćemo zajedno s našim partnerom pronaći rješenje za taj problem''.