Flota brodova koja prevozi dizel, jedno od najvažnijih svjetskih goriva, kreće prema europskim tržištima suočenim s prijetnjama energetskoj sigurnosti zbog visokih temperatura, visokih cijena plina i ruskih poremećaja.
Pet brodova s blizu 3 milijuna barela trebalo bi krenuti iz Azije prema Europi u kolovozu, pokazuju preliminarni podaci Vortexa. To je najviše u pet mjeseci na bazi barela po danu. Pošiljke s Bliskog istoka u Europu također će se proširiti.
Sve veći dotok dizela - koji se koristi u industriji, transportu i energetici - u Europu rezultat je tržišne promjene uzrokovane višim cijenama u središtima Amsterdam, Rotterdam i Antwerpen (ARA) u odnosu na Aziju, kažu trgovci. Kinesko gospodarstvo i sezonski pad potražnje u Indiji također su pridonijeli prekomjernoj ponudi u Aziji, dodali su.
Europa se bori s povijesnom sušom koja je uzrokovala pad razine vode u rijeci Rajni. Vodeni put koji povezuje naftne spremnike u čvorištu ARA s unutarnjim potrošačima u Europi trenutačno je neprohodan za većinu teglenica i stvara usko grlo u opskrbi koje bi moglo uzrokovati pad zaliha koje će se morati obnoviti prije zime.
Zemlje, uključujući Švedsku i Njemačku, su upozorile protiv povećanja potrošnje nafte u pokušaju zamjene skupog plina, jer regija kupuje više ugljena iz cijelog svijeta. Ipak, još uvijek nije jasno koliko će se europska potražnja oporaviti do kraja godine zbog usporavanja gospodarstva u regiji.
Arbitraža Istok-Zapad
Dizelu, koji će biti utovaren u Indiji i sjevernoj Aziji u kolovozu, treba gotovo mjesec da stigne do Europe, te bi stigao na svoje odredište baš kad se ljeto bliži kraju. Neka od plovila na takozvanoj arbitražnoj ruti prema Europi uključuju veća plovila poput Suezmaxa, koja mogu nositi do milijun barela nafte.
"Trgovci iskorištavaju prednosti ekonomije razmjera kako bi arbitražu između Istoka i Zapada učinili održivom ukrcavanjem tereta na te veće tankere", rekla je Serena Huang, vodeća azijska analitičarka za Vortex.
Predviđa se da će prijelaz s plina na naftu ove godine skočiti, a Međunarodna agencija za energiju podigla je svoju prognozu rasta globalne potražnje za naftom za 380.000 barela dnevno zbog očekivanja da će industrija i proizvođači energije promijeniti gorivo. Dodatna potražnja koja je potaknula reviziju "uglavnom je koncentrirana" na Bliskom istoku i Europi, rekla je agencija. Njegovo optimistično stajalište ponovila je i Goldman Sachs Group Inc.
Osim toga, rizik od ruskih prekida plina i brige za energetsku sigurnost potaknut će veće zalihe dizela. Cijene plina u Europi ove su se godine gotovo utrostručile, znatno iznad rasta cijena nafte od 18 posto u istom razdoblju.
U međuvremenu se očekuje da će azijske rafinerije dnevno proizvoditi 215.000 barela dizela više nego što je potrebno regiji, dok će zalihe s Bliskog istoka također porasti, prema analitičaru S&P Global Commodity Insights JY Limu.
Novi kapacitet rafinerije na Bliskom istoku "znači pomak u ravnoteži ponude i potražnje plina istočno od Sueza, što znači da bi strukturna arbitraža mogla biti otvorena češće i dulje", rekao je Kevin Wright, analitičar u Kpleru. Tokovi dizela iz Azije u Europu vjerojatno će se povećati tijekom ostatka trećeg kvartala, rekao je.
Nafta fluktuira kako je ekonomsko usporavanje stalo
Nafta je oscilirala jer su ulagači odmjeravali dugotrajne zabrinutosti zbog usporavanja gospodarstva s pozitivnim signalima iz SAD-a i OPEC-a.
West Texas Intermediate trgovan je blizu 88 dolara po barelu nakon što je u srijedu porastao za 1,8 posto nakon nestabilne sesije. Fjučersi su na putu prema tjednom gubitku jer strahovi od pada i dalje lebde nad tržištem. Potencijal za nuklearni sporazum i više nafte iz Irana pridonijeli su opadanju raspoloženja.
No, optimistično izvješće Uprave za energetske informacije donekle je ublažilo turobno raspoloženje. Zalihe sirove nafte u SAD-u prošlog su tjedna pale za 7,06 milijuna barela, izvoz je rekordno porastao, a potražnja za benzinom porasla je na najvišu ovogodišnju razinu.
Zalihe najviše padaju od aprila
Naftom se trguje blizu najniže razine u više od šest mjeseci nakon velikih dobitaka u jeku ruske invazije na Ukrajinu, s vremenskim okvirima koji signaliziraju da tržišna napetost popušta. Ipak, novi glavni tajnik OPEC-a Haitham Al Ghais rekao je da rezervni proizvodni kapaciteti "postaju rijetki" i uvjeren je da će potražnja porasti ove godine.
"Čini se da je tržište malo previše palo na strani potražnje", rekao je Daniel Hines, viši analitičar za robu u Australia & New Zealand Banking Group Ltd. "Iako možemo vidjeti pad potražnje na sezonskoj osnovi, stvari izgledaju puno teže u posljednjem kvartalu."
Izvoz sirove nafte iz SAD-a prošlog je tjedna dosegao 5 milijuna barela dnevno, nadmašivši najvišu vrijednost postavljenu prije jedva mjesec dana, pokazali su podaci EIA-e. Četverotjedni prosjek zaliha benzina - zamjena za potražnju - porastao je na oko 9,1 milijun barela dnevno, što se podudara s najdužim nizom pada cijena pumpi od 2018.