Nafta je u padu treći dan jer je izgledno da će se sve dublje globalno usporavanje ekonomije poklopiti s povećanjem ponude proizvođača iz OPEC-a.
Fjučersi West Texas Intermediate su pali ispod 89 dolara po barelu nakon pada od oko pet odsto u prethodna dva trgovanja. Sve veći znaci ekonomskog pada zahvatili su tržišta u ponedjeljak dok su američki podaci, uključujući brzo hlađenje proizvodnje, pratili kineske brojke slabije nego što se očekivalo.
Investitori se takođe suočavaju s izgledom povećanja ponude kako potražnja bude umjerena. Libija sve više pumpa, a Iran se bliži oživljavanju nuklearnog sporazuma koji će vjerovatno imati veće tokove sirove nafte.
"Cijene nafte opterećuju slabiji makroekonomski izgledi zbog loših podataka iz Kine, kao i moguće nove ponude iz Irana", rekao je Sean Lim, analitičar nafte i plina sa sjedištem u Maleziji u RHB Investment Bank Bhd. "Međutim, čak i ako sporazum s Iranom prođe, svako povećanje proizvodnje nafte bi moglo potrajati, tako da njegov neposredni učinak možda neće biti prejak."
Naftom se trguje blizu najnižeg nivoa u posljednjih šest mjeseci, nakon što je rat u Ukrajini preokrenuo trgovinske tokove i podigao cijene do čak 130 dolara po barelu. Tržište je, takođe, nedavno zahvaćeno napadima volatilnosti, pogoršanih nižim nivoima likvidnosti.
WTI za isporuku u septembru oslabio je 0,7 odsto na 88,82 dolara po barelu u ponedjeljak na njujorškoj berzi. Fjučersi su pali za 2,9 odsto. Brent za oktobarsko poravnanje pao je za 0,9 odsto, na 94,21 dolara za barel na berzi ICE Futures Europe.
Iran je poslao Evropskoj uniji svoj službeni odgovor na prijedlog za oživljavanje nuklearnog sporazuma iz 2015. nakon što je signalizirao da je možda bliži sporazumu sa SAD-om. Ministar vanjskih poslova Hossein Amirabdollahian rekao je da se može postići dogovor s Washingtonom o obnavljanju sporazuma u narednih nekoliko dana "ako SAD pokažu realan pristup i fleksibilnost".