Cijena nafte je opala nakon najvećeg nedjeljnog rasta od početka aprila, dok su trgovci vagali niz podataka iz Kine koji su pokazali da je industrijska ekspanzija usporila prošlog mjeseca, dok su maloprodajni prometi premašili prognoze.
Brent nafta se trgovala iznad 82 dolara po barelu nakon što je porasla za 3,8 odsto prošle nedjelje, što je prvi sedmični dobitak u četiri nedjelje. West Texas Intermediate (WTI) je bio blizu 78 dolara.
Industrijska proizvodnja i ulaganja u fiksnu imovinu su zabilježili sporiji rast, a rafinisanje nafte je palo na najniži nivo ove godine nakon što je više rafinerija zatvoreno zbog održavanja.
Brojevi potrošnje su ponudili određenu utjehu nakon što su domaćinstva bila nevoljna da troše uprkos mjerama podsticaja od strane vlade.
Prema većini tržišnih analitičara koje je anketirao Bloomberg, očekuje se da će rafinisanje nafte u Kini - poznato kao prerada sirove nafte - biti stabilno ili će pasti ove godine po prvi put u dvije decenije, isključujući pad u 2022. godini zbog Covid-19. Nacija je obradila rekordnu količinu u 2023. godini jer se potražnja oporavila.
Cijene nafte su u opadanju od početka aprila zbog znakova snažne ponude i zabrinutosti oko potražnje, posebno iz Kine. OPEC+ je nedavno uzdrmao tržište planom da ove godine poveća proizvodnju, što je primoralo ključne članice da pojasne da grupa može pauzirati ili preokrenuti promjene u proizvodnji, ako bude potrebno.
"Sirova nafta ima prostora za rast", rekla je Gui Chenxi, analitičarka u CITIC Futures Co. Treći kvartal je tipično vrhunac sezone na globalnom nivou i trebao bi povećati preradu i potražnju za naftom, dodala je.
Cijene:
- Brent za isporuku u avgustu je pao za 0,3 odsto na 82,38 dolara po barelu do 12:45 po singapurskom vremenu.
- WTI za isporuku u julu je bio niži za 0,3 odsto na 78,22 dolara po barelu.