Nafta je oslabila treći dan, pošto je ključni tržišni pokazatelj ukazao na zabrinutost zbog prevelike ponude i to uoči sastanka OPEC+ o snabdijevanju u nedjelju.
Brent za avgust je i dalje na gubitku, blizu 82 dolara po barelu, nakon pada od 1,9 odsto u četvrtak. West Texas Intermediate (WTI) se trgovao ispod 78 dolara po barelu, pri čemu su oba tipa nafte krenula ka mjesečnom padu.
Fjučersi za brent s isporukama za naredni mjesec prvi put od januara su na silaznoj putanji, što ukazuje na preveliku ponudu.
Sve u svemu, nafta bi trebalo da završi ovu nedjelju s malim promjenama, nakon što su je najprije pogodili snažni pokretači - uključujući napade na brod u Crvenom moru - a onda i pesimističnije raspoloženje sa širih finansijskih tržišta i signali o usporavanju kineske tražnje.
Ovomjesečni pad smanjio je dobit brenta na ispod 10 odsto ove godine, a očekuje se da će OPEC+ produžiti smanjenje proizvodnje, uz mogućnost da neka ograničenja potraju do 2025.
"Značajan pokretač cijena nafte koji je pred nama - vrtiće se oko predstojećeg sastanka OPEC+ ovog vikenda", rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg u IG Asia Pte. "Svi daljnji rezovi su malo vjerovatni i smatraće se velikim iznenađenjem", dodaje.
Organizacija takođe razmatra nivoe proizvodnih kapaciteta svojih članova. Ujedinjeni Arapski Emirati, Kazahstan, Irak, Kuvajt i Alžir spadaju među zemlje čiji je potencijal da "pumpaju" više nafte sljedeće godine pod znakom pitanja, kažu upućeni izvori.
Trgovci će takođe tražiti daljnje signale da potrošnja u SAD-u raste početkom ljetne sezone putovanja. Oporavlja se i potražnja za benzinom, dok su zalihe sirove nafte na najnižem nivou od januara, pokazali su podaci Uprave za energetske informacije u četvrtak. Brent za avgust u odnosu na septembar smanjio se na 30 centi - sa 44 centa prošle nedjelje.
-
Brent za avgustovsko poravnanje oslabio je 0,3 odsto na 81,67 dolara po barelu u 10:24 u Singapuru;
-
WTI za isporuku u julu pao je 0,4 odsto na 77,61 dolara po barelu.