Cijena nafte se stabilizovala nakon nedjeljnog rasta, dok su geopolitički rizici u Rusiji i na Bliskom istoku ponovo došli u fokus nakon sukoba tokom vikenda.
Brent se trgovao blizu 84 dolara po barelu nakon prve nedjeljne dobiti ovog mjeseca, dok je West Texas Intermediate (WTI) bio iznad 80 dolara. Ukrajina je u nedjelju nastavila napade dronovima na ruske rafinerije, dok je naftni tanker koji je plovio ka Kini pogođen raketom Huta u Crvenom moru u subotu.
U Iranu su predsjednik Ebrahim Raisi i ministar spoljnih poslova Hossein Amirabdollahian poginuli u padu helikoptera, prenijela je poluzvanično novinska agencija Mehr. Vrhovni vođa ajatolah Ali Khamenei izjavio je da neće biti nikakvih poremećaja u funkcionisanju zemlje.
"Tržište je postalo sve neosjetljivije na geopolitička dešavanja, a veliki broj rezervnih kapaciteta OPEC-a vjerovatno doprinosi tome", rekao je Warren Patterson, šef strategije za robu u ING Groep NV u Singapuru. "Možda ćemo morati da sačekamo dodatna pojašnjenja od OPEC+ u vezi s njihovom politikom proizvodnje kako bismo izašli iz trenutnog raspona cijena."
Globalni referentni Brent je oko devet odsto viši ove godine zbog smanjenja proizvodnje OPEC+, ali su se cijene ohladile od sredine aprila kako su se geopolitičke tenzije smanjile. Posmatrači tržišta sada usmjeravaju pažnju na predstojeći sastanak ove grupe proizvođača 1. juna, ali uglavnom očekuju produženje postojećih ograničenja.
Među hedge fondovima se povećava pesimizam, jer menadžeri novca smanjuju svoje duge neto pozicije (kupovina) na Brent, drugu nedjelju zaredom. Trenutno su najmanje optimistični od januara. Takođe je došlo do povlačenja u opkladama na rast cijena benzina pred ljetnu sezonu vožnje u SAD-u.