Nafta je zadržala rast pošto je izvještaj pokazao niže američke zalihe sirove nafte, dok su trgovci procjenjivali moguće posljedice novih sankcija na Iran.
Brent je bio stabilan iznad 88 dolara po barelu, nakon što je u utorak skočio za 1,6 odsto, dok je West Texas Intermediate (WTI) bio blizu 83 dolara. Američki institut za naftu (API-American Petroleum Institute) je izvijestio da su nacionalne zalihe sirove nafte prošle sedmice pale za 3,2 miliona barela, prema izvoru koji je upoznat s podacima. Ako to potvrde zvanične brojke koje se očekuju danas, to bi bio prvi pad zaliha u pet nedjelja.
API je takođe signalizirao smanjenje ukupnih nivoa benzina, dok su zalihe nafte u čvorištu u Cushingu, u Oklahomi, bile u opadanju.
Senat SAD-a je u međuvremenu usvojio strože mjere protiv Irana, kao odgovor na nezapamćeni napad na Izrael ranije ovog mjeseca, pri čemu je predsjednik Joe Biden rekao da će potpisati usvojene propise. I dok se određeni azijski proizvođači nafte pripremaju za dodatne kontrole, ne očekuje se značajan uticaj toga na tržište.
Cijena nafte je ove godine porasla, podstaknuta smanjenjem ponude OPEC+, kao i geopolitičkim rizicima na Bliskom istoku i u Rusiji. Trgovci takođe razmatraju izglede za monetarnu politiku SAD-a, pri čemu se sporiji rast poslovne aktivnosti u SAD-u tumači kao pozitivan, jer se to reflektuje na očekivanja nižih kamatnih stopa. Podaci Feda o inflaciji se očekuju kasnije ove sedmice.
"Trgovci su konačno dobili priliku da se fokusiraju na fundamente, s obzirom na to da je rizik izazvan geopolitikom djelimično izbrisan", rekla je Charu Chanana, analitičarka u Saxo Capital Markets Pte u Singapuru. "Niže zalihe signaliziraju da je tražnja stabilna."
Vremenski rasponi u ugovorima signaliziraju strože uslove, pri čemu je razlika između dva najbliža ugovora za Brent porasla na 1,04 dolara po barelu u backwardation (obrazac gdje je cijena u budućim ugovorima za isporuku nafte niža od trenutne cijene na tržištu). To je rast sa 69 centi, koliko su iznosili prije nedjelju dana.