Članice Europske unije (EU) razmatraju promjene u prijedlogu za štednjom plina uoči iduće zimske sezone nakon što je nekolicina zemalja zatražila veću fleksibilnost u odnosu na 15 posto koliko je zacrtala Europska komisija (EK).
Veleposlanici zemalja EU-a razgovaraju o energetskoj štednji uoči sastanka na razini ministara energetike.
Naime, zemlje članice pozivaju da se uzmu u obzir specifičnosti pojedinih država u slučaju određivanja obvezne razine štednje te da se omogući veća fleksibilnost primjene mjera štednje.
EK je predložila za početak dobrovoljnu štednju plina od kolovoza do kraja ožujka iduće godine, no to bi se moglo pretvoriti u obvezatnu štednju u slučaju ozbiljnih poremećaja u opskrbi.
Prijedlog EK za slučaj obvezatnih mjera štednje zahtjeva potporu većine zemalja članica.
Ograničenje cijena
Češka, kao predsjedateljica EU-a, predložila je određene promjene kako bi se u obzir uzela razina plina u skladištima te mogućnost da se izuzmu određeni ključni industrijski sektori.
U nacrtu dokumenta kojeg je izradila Češka, pravila bi bila primjenjiva samo na razdoblje od jedne godine, a ne dvije. Zemlje koje nemaju izravan plinski kontakt s drugom zemljom također bi se mogle izuzeti iz primjene dogovorenih mjera.
Štednja bi mogla biti manja i ako neka zemlja šalje plin drugim zemljama u EU.
Nekoliko zemalja, poput Italije, Mađarske, Poljske, Portugala i Grčke, izrazile su zabrinutost oko ciljane razine štednje navodeći učinak koji bi to imalo u društvu te činjenicu da nisu na odgovarajući način uzeta u obzir već postojeća smanjenja isporuke plina.
U dokumentu se također navodi da EK razmatra, na traženje nekih zemalja, određivanje gornje razine cijene plina i električne energije.