Nafta se stabilizovala blizu najvišeg nivoa ove godine nakon što je OPEC+ produžio smanjenje proizvodnje i kako je usporen napredak ka primirju u Gazi. Berzanski ugovori za naftu tipa Brent su trgovani blizu 84 dolara po barelu nakon što su porasli dva odsto u prethodnom trgovanju. West Texas Intermediate (WTI) bila je blizu 80 dolara, nakon što je u petak prvi put od novembra prešla psihološku granicu. Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici produžili su smanjenje od dva miliona barela dnevno do kraja juna.
Trgovci i analitičari su široko očekivali potez OPEC+, smatrajući ga neophodnim kako bi nadoknadili sezonski pad potražnje i nagli rast proizvodnje drugih proizvođača. Najnovija smanjenja će se "postepeno vratiti uzimajući u obzir tržišne uslove", saopštio je Sekretarijat OPEC-a.
Nafta je ove godine bila na sporom, ali stabilnom uzlaznom trendu, dok je rast razlike između ugovora s različitim vremenskih rasponima ukazivao na strožije fizičko tržište, a napadi na brodove u Crvenom moru doprinijeli su troškovima transporta. Ipak, odgođena očekivanja kada će Federalne rezerve početi smanjivati kamatne stope, snažna proizvodnja izvan OPEC+ i nesigurna kineska perspektiva potražnje su ograničili dobitke.
Na Bliskom istoku, napredak ka prekidu borbi u Gazi i dalje je u zastoju, čak i pored toga što je Hamas poslao delegaciju na pregovore u Kairo. Izraelski mediji su izvijestili da je militantna grupa odbila pružiti informacije o taocima koje je uzela tokom napada 7. oktobra i da su pregovori propali.
"Produžetak OPEC+ sporazuma bio je očekivan, ali na cijene reaguje kriza u Gazi", rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insightsa u Singapuru. "Sve dok pregovori o primirju stagniraju, nafta će vjerovatno ostati oko trenutnih nivoa ili će doživjeti daljnji pritisak naviše."
- Brent za majsku isporuku je porastao za 0,1 odsto na 83,65 dolara po barelu u 12:04 p.m. u Singapuru.
- WTI za aprilsku isporuku je bio gotovo nepromijenjen na 79,94 dolara po barelu.
Ovogodišnji rast cijene nafte je izbacio kratke pozicije hedž fondova s tržišta. Podaci s ICE Futures Europe i Američke komisije za terminske ugovore o robi pokazuju da su kombinovane kratke pozicije trgovaca protiv Brenta i WTI na najnižem nivou od oktobra. Obim trgovanja takođe je bio visok, sa gotovo 20.000 lotova trgovanih na svakom od referentnih indeksa do 8:30 a.m. u Singapuru u ponedjeljak.
Investitori će takođe obratiti pažnju na Kinu ove nedjelje, pošto će Vlada objaviti svoj cilj rasta za 2024. godinu i predstaviti strategiju podrške usporenim ekonomskim kretanjima na Narodnom kongresu.