Postoje dva pravca djelovanja koji će biti operativni u narednih nekoliko mjeseci - sigurnost isporuke u najtežim danima na najnižim temperaturama te sama cijena i činjenica da je ovo udar za sva kućanstva, kazano je danas nakon sastanka u Vladi Federacije BiH o situaciji sa snabdijevanjem plinom i najavljenim rastom cijena.
Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić kazao da je finalni zaključak sastanka s predstavnicima nižih organa vlasti te javnih kompanija involviranih u snabdijevanje, distribuciju i potrošnju plina, da će do 22. augusta analizirati sve teme i predložiti modele kako da pomognu građanima kroz subvencioniranje najavljenog povećanje cijena plina.
"Pokušali smo da obrazložimo zašto je došlo do povećanja cijena plina, osnovni razlog je poremećaj kretanja u svjetskom energetskom sistemu, cijena nafte i svih energenata, a drugi problem je loš odnos eura u odnosu na dolar, što je dodatno povećalo cijenu", izjavio je ministar. "Zadužili smo direktore preduzeća da se urade magacini za skladištenje za tri miliona kubika plina na dvije lokacije Kladanj i Butile, kako bi mogli peglati probleme koji nam se dešavaju od decembra do februara kada imamo velike minuse u Sarajevu".
Premijer Kantona Sarajevo Edin Forto naglasio je kako je bitno da poskupljenja koja su nas zadesila nađu adekvatan odgovor sa svih nivoa vlasti.
"Napomenut ću da postoje dva pravca djelovanja koji će biti operativni u narednih nekoliko mjeseci. Jedno je sigurnost isporuke u najtežim danima na najnižim temperaturama, a drugo je sama cijena i činjenica da je ovo udar za sva kućanstva. Za oba problema pripremit ćemo zajedničke korake koje ćemo diskutirati na sljedećem sastanku koji će biti u drugoj polovini osmog mjeseca", izjavio je Forto napomenuvši da je poskupljenje plina "teško" 300 miliona KM u jednoj sezoni.
Pročitajte više: BiH bez ruskog plina može preživjeti, teret pada na struju
Džindić je kazao i da od informacija koje oni imaju vjeruju da će snabdijevanje plinom biti stabilno i sigurno.
"Ono što je nesigurno je da je cijena problematična i ne znamo šta će se dešavati do kraja godine. Najkritičniji su periodi od oktobra do aprila i to dobro znamo. U ovom sedmom mjesecu je malo ispod miliona ukupna potrošnja u Federaciji, što je vrlo malo", izjavio je ministar naglasivši da struja neće poskupjeti za građane jer je FBiH ima dovoljno.
Glavni i jedini izvor plina u BiH je Turski tok, plinovod koji je u potpunoj kontroli Gazproma te koji doprema oko 240 milijuna kubnih metara plina godišnje. Skladišta za plin ne postoje iako priča o izgradnji istih datira još iz 80-ih godina prošlog stoljeća. Alternativna Južna interkonekcija, koja je dobila punu potporu EU, samo je jedan u nizu propalih projekata.