Dio velike flote tankera koje Rusija koristi za isporuku svoje sirove nafte zaustavlja se zbog sve strožih američkih sankcija, što je znak da bi oštrije mjere zapadnih regulatora mogle da počnu da imaju konkretne posljedice po Moskvu.
Otprilike polovina od 50 tankera koje je američko Ministarstvo finansija počelo da sankcioniše 10. oktobra nije uspjela da utovari teret, prema Bloombergovom praćenju svakog od tih tankera. Posljednji koji je dodat na američku listu - Sovcomflotov prevoznik NS Leader - izveo je u četvrtak momentalno polukružno skretanje kod obale Portugala čim su ga SAD označile da prevozi rusku naftu. U to vrijeme je plovio prema ruskoj luci u Baltičkom moru.
Grupa sedam je u decembru 2022. nametnula ograničenje cijene sirove nafte od 60 dolara po barelu koje je trebalo da zadrži šikljanje ruske nafte, a da u isto vrijeme liši Kremlj naftnih dolara. Ograničenje cijene za rafinisane proizvode uvedeno je dva mjeseca kasnije. Ovaj sistem sankcionisanja je prošle godine naišao na žestoke kritike pošto je Moskva pronašla rješenja i prodavala naftu po cijeni iznad 60 dolara po barelu.
Zbog toga su SAD odlučile da odgovore intenziviranjem sankcija i istraživanjem potencijalnog kršenja gornje granice cijena, što je uticalo da mnogi vlasnici grčkih tankera izađu iz trgovine sa ruskom naftom.
Rezultat ovih američkih sankcija bio je porast troškova transporta i trgovanje ruske nafte uz veće popuste u odnosu na međunarodne standarde, prema organizacijama ka što je Međunarodna agencija za energiju. Ruski ministar energetike Aleksandar Novak rekao je da burad u zemlji pojeftinjuje.
Slika je i dalje fragmentirana jer je Ministarstvo finansija SAD uvelo sankcije u serijama, što znači da neki brodovi ionako još nisu stigli do tačke utovara tereta.
Od 50 tankera koji su sankcionisani od početka oktobra, 18 je prikupilo teret, piše Bloomberg.