Cijena nafte u srijedu je stagnirala nakon najvećeg pada u tri nedjelje, dok su investitori procjenjivali rizike od eventualne američke odmazde zbog smrtonosnog napada u Jordanu, nasuprot znakovima snažnog američkog snabdijevanja.
West Texas Intermediate (WTI) se trgovao blizu 76 dolara po barelu nakon što je izgubio 2,5 odsto u prethodnoj sesiji, što je najveći pad od početka januara ove godine. Brent sirova nafta je oscilirala ispod 81 dolara. Podaci koji pokazuju punjenje američkih rezervi nafte i rast proizvodnje nafte stavili su pritisak na cijene u srijedu.
Predsjednik SAD-a Joe Biden je ranije ove nedjelje rekao da je donio odluku o tome kako će SAD odgovoriti na napad koji se desio za vikend, kada su ubijeni američki vojnici, ali nije iznio detalje. Rekao je da je Iran odgovoran za oružje koje je korišteno u napadu, ali Teheran je negirao učešće i obećao da će uzvratiti protiv bilo kakvog napada na svoju teritoriju ili imovinu u inostranstvu.
Nafta je u januaru zabilježila prvi mjesečni rast u četiri mjeseca, nakon eskalacije napada pobunjenika Huta iz Jemena na komercijalne brodove u Crvenom moru. Međutim, zabrinutost u vezi s potražnjom ključnih potrošača i snažno snabdijevanje od proizvođača van OPEC-a držalo je cijenu pod kontrolom.
"Tržište će obratiti pažnju na Crveno more i region u cjelini, ali znamo da će sirova nafta uzeti u obzir prekide u snabdijevanju tek kada za to bude dobar razlog", rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insights u Singapuru. "Nedjeljni rast američkih rezervi nafte i proizvodnje nafte usporio je rast cijena".
Američka proizvodnja nafte je porasla na 13,3 miliona barela dnevno u novembru, premašivši prethodni rekord u septembru, prema informacijama Energetske uprave. Podaci su takođe pokazali da je nedjeljna proizvodnja ponovo dostigla 13 miliona barela dnevno, dok su zalihe nafte prvi put porasle u posljednje tri nedjelje.
Investitori će pratiti bilo kakve komentare tržišta od OPEC+ nakon sastanka Zajedničkog ministarskog monitoring komiteta u četvrtak.