Cijene nafte su porasle nakon prvog sedmičnog rasta od kraja oktobra, pošto su glavne pomorske linije obustavile tranzit kroz Crveno more, ističući rizik po vitalnu arteriju međunarodne trgovine sirovom naftom.
Brent se trgovao blizu 77 dolara po barelu, nakon što je prošle nedjelje porastao za 0,9 posto, prekinuvši pad koji je trajao sedam sedmica. West Texas Intermediate (WTI) bio je blizu 72 dolara. Egipatska Agencija za Suecki kanal navela je da "pažljivo prati" tenzije u Crvenom moru, nakon što je SAD saopštio da je oborio 14 bespilotnih letjelica lansiranih iz područja Jemena kojim upravljaju Huti, a koje podržava Iran.
MSC Mediterranean Shipping Co. i CMA CGM SA su kompanije koje su posljednje tokom vikenda saopštile da neće slati svoje brodove kroz usko grlo usljed rastućih prijetnji, dok je Maersk Tankers A/S naveo da će insistirati da njihovi brodovi izbjegavanja tu rutu. Hutski militanti sve više napadaju trgovačke brodove u Crvenom moru, posebno one za koje tvrde da su povezani s Izraelom, kao odgovor na rat u Gazi.
Cijena nafte je pala za oko petinu od visokog nivoa krajem septembra i smanjena je za 10 posto u toku ove godine, jer je američka proizvodnja škriljca nadmašila analitička očekivanja, uz sumnje da će svi članovi OPEC+ održati obećanja o smanjenju proizvodnje. Dok su hedge fondovi sada najmanje optimistični u podacima koji sežu unazad do 2011, analitičari s Wall Streeta vide određeni prostor za oporavak cijena naredne godine.
Goldman Sachs Group Inc, koji je ranije bio među najvećim optimistima, smanjio je obim prognoza za Brent u 2024. godini za 10 dolara na raspon od 70 do 90 dolara po barelu u izvještaju od 17. decembra. To je došlo u trenutku kada je povećao svoja očekivanja za rast snabdijevanja u SAD-u sljedeće godine na 0,9 miliona barela dnevno, s prethodnih 0,5 miliona.
"Ključni fokus ostaje na snabdijevanju, pri čemu američka proizvodnja sirove nafte bilježi nove rekorde do kraja godine", rekao je Robert Rennie, šef istraživanja robe i ugljenika u Westpac Banking Corp. "Nije sigurno da će povećane tenzije u Crvenom moru imati materijalni utjecaj na cijene nafte, iako će troškovi logistike i brodskog saobraćaja porasti."
Razlike između cijena sirove nafte na berzi za isporuku u različitim vremenskim periodima i dalje ukazuju na slabost, s obzirom na to da su Brent i WTI i dalje u pesimističnom kontango stanju - kada se kasniji ugovori trguju sa premijama u odnosu na trenutne - sve do sredine naredne godine. Šestomjesečni razmak kod Brenta bio je nedavno 21 cent po barelu u kontango, u poređenju sa jedan dolar po barelu u prethodnom, bikovskom raspoloženju posljednjih mjesec dana.