Nafta je nastavila rasti i nakon pet dana podstaknuta padom američkih zaliha i spekulacijama da će lideri OPEC+ produžiti smanjenje snabdijevanja. WTI se trgovala iznad 81 dolara po barelu, nakon što je rasla 3,5 odsto u najdužem nizu dnevnih dobitaka od marta.
Zalihe u Sjedinjenim Američkim Državama su prošle nedjelje pale za 10,6 miliona barela, smanjujući se na najniži nivo od decembra. Zalihe na ključnom čvorištu Cushing, Oklahoma, takođe su pale na najniži nivo od januara.
Očekivalo se da će Saudijska Arabija produžiti smanjenje snabdijevanja od 1 milion barela dnevno do oktobra, prema anketi Bloomberga koja je obuhvatila 25 trgovaca i analitičara. Takođe, Rusija je izjavila da razgovara sa partnerima iz OPEC+ o mogućnosti produženja smanjenja izvoza sirove nafte tokom istog mjeseca, iako odluka još nije donijeta.
Najnoviji niz rasta cijena nafte znači da se berzanski ugovori u Njujorku sada trguju malo iznad nivoa koji je bio na početku godine. Iako su pogoršanje izgleda Kine i kampanja Federalnih rezervi za monetarno zatezanje predstavljali prepreke, uticaj je ublažen smanjenjem snabdijevanja koje su sproveli Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njeni saveznici, uključujući Moskvu.
"Vidimo rizike u odnosu na naše predviđanje da će berzanski ugovori za Brent naftu prosječno iznositi 85 dolara po barelu u četvrtom kvartalu", rekao je Vivek Dhar, direktor za istraživanje rudarskih i energetskih komoditeta u Commonwealth Bank of Australia. Očekuje se da će zalihe u Sjedinjenim Američkim Državama pratiti petogodišnji prosjek jer tržište stremi deficitu, dodao je.
Tržište je takođe bilo primjetno tiše u posljednje vrijeme, pri čemu je dvomjesečna volatilnost WTI nafte dostigla najniži nivo od kraja 2019. godine.
Cijene:
- WTI za isporuku u oktobru zadržao se na 81,65 dolara po barelu u 6:01 ujutro u Londonu.
- Brent za oktobarsku isporuku, koja ističe u četvrtak, gotovo nije promijenjen i iznosi 85,90 dolara po barelu. Ugovor za novembar bio je viši za 3 centa - 85,27 dolara po barelu.